Kedysi aktívny politik, dlhoročný minister financií a neskôr dopravy sa po posledných parlamentných voľbách zo dňa na deň rozhodol skončiť s verejnými funkciami. Aj keď po odchode z politiky tvrdil, že koniec zvažoval už dlhšie, konanie Jána Počiatka (46) vyzeralo, ako keď sa niekto škriabe ľavou rukou na pravom uchu.

Evitine nezaplatené faktúry: Má v tom prsty Fedor Flašík?

V médiách sa vynárali fámy o jeho problémoch so zákonom v zahraničí či užívaní návykových látok, tieto dohady však Počiatek zmietol zo stola. A vo finále si pochvaľoval, že svoju politickú kariéru uzavrel. Vraj má oveľa viac času venovať sa rodine a rozbieha nový biznis - čoho sa týka, tomu však nikto neporozumel.

EXKLUZÍVNE Exminister otvorene Počiatek o tom, kam zmizol a čo tam robí

„Mám teraz priestor na aktivity, na ktoré som nemal v minulosti dostatok času, napríklad vzdelávanie v oblastiach, ktoré podľa mňa budú v budúcnosti dôležité. Pracovne sa venujem start-upom, ktoré majú potenciál pôsobiť bez teritoriálnych obmedzení. Existuje veľa dobrých nápadov, vynálezov, ktoré sa nerozvinuli do rozsahu svojho potenciálu, a to často iba z banálnych dôvodov. Dôležité je, aby takéto nápady boli chránené, a to najlepšie na úrovni patentu,“ odpovedal nám bývalý minister hmlisto. Podľa našich informácií sa z Jána Počiatka nestal žiadny akčný startupista, ale z úzadia stále nasáva závan vysokej politiky.

FOTO Stratený Počiatek sa vrátil s Ameriky. S novým imidžom

Vraj sa nekontaktujú

Keď sa niekoho zo Smeru opýtate, či sa s Jánom Počiatkom stretáva, niektorí odpovedia „bez komentára“ a iní ho zaprú, vraj sa dlho nevideli. Ako keby bývalý sexsymbol slovenskej politiky zapadol prachom. Neplatí to však úplne. Počiatkov dôverník a zrejme dobrý kamarát z ministerstva dopravy Viktor Stromček (42) sa s exministrom stretne rád - napokon, bol jeho štátny tajomník.

Koniec fašistov? Tvrdá rana pre kotlebovcov od Čižnára!

Spolu si radi zájdu do najdrahšej ázijskej reštaurácie v Bratislave a keď je teplo, nepohrdnú ani vychyteným talianskym podnikom v historickom centre hlavného mesta. Minulý týždeň si však tandem Počiatek - Stromček nezašiel na klasický ležérny obed pri pohári vína. Pondelkové poobedie sa rozhodli stráviť v súkromí luxusnej vily exministra.

Beňová to má zrátané: Maďarič prehovoril o pomeroch v Smere

Spoznáte ho podľa auta

Štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby SR priviezol pred Počiatkov dom okolo tretej hodiny popoludní šofér. Dorazili na Stromčekovom luxusnom tereniaku za vyše stoosemdesiattisíc eur, ktoré si štátny úradník doprial hneď, ako na ministerstve podpísali zmluvu s investorom Jaguar.

VIEME PRVÍ Poznáme meno a pohlavie očakávaného prírastku Kiskovcov!

Viktor Stromček vystúpil a stratil sa v útrobách prepychovej vily Jána Počiatka. Vyzeralo to, že s majiteľom domu sa rýchlo zahĺbili do vážnej diskusie. Šoféra čakanie veľmi nebavilo a kým páni debatovali, krátil si čakanie s telefónom v ruke. Z dlhej chvíle postával pri aute a keď sa rozpršalo, zavrel sa v džípe.

EXKLUZÍVNE FOTO Boris Kollár so svojou čokoládovou kráskou a spoločným synom!

Kameň zo srdca mu padol, keď sa otvorila garáž. To bolo znamenie, aby naštartoval motor. O chvíľu už viezol svojho šéfa oblečeného v pracovnom obleku pravdepodobne na ďalšie stretnutie.

Máj 2016 Nielen v reštaurácii: V pracovnom čase si chodí Stromček k exministrovi domov podebatovať. Chlapi si evidentne rozumejú.
Máj 2016 Nielen v reštaurácii: V pracovnom čase si chodí Stromček k exministrovi domov podebatovať. Chlapi si evidentne rozumejú.
Zdroj: Archív

Témou bol hokej

Ján Počiatek na otázky ohľadne stretnutia neodpovedal. Operuje tým, že už nie je verejný činiteľ a k svojmu súkromiu sa nemusí vyjadrovať. Zhovorčivejší bol Viktor Stromček. Podľa jeho asistentky má enormne nabitý program, preto nemá čas s nami telefonovať. Svoje stanovisko štátny tajomník poslal esemeskou. „S Jánom Počiatkom sa ako s bývalým kolegom sporadicky stretávam podľa toho, ako nám to dovolí čas. Pracovné problémy spolu neriešime, rozprávame sa o bežných témach. Okrem iného to bolo v pondelok o hokeji,“ konštatoval Viktor Stromček. Naše úvahy, že s bývalým šéfom preberali detaily výstavby bratislavského obchvatu, ktorý má stáť štyri a pol miliardy eur, odmietol.

Šok v Bugárovej rodine. Čo mu vyviedla jeho jediná dcéra?

Jún 2016 Rozumejú si: Bývalý minister Počiatek a štátny tajomník Stromček vraj na stretnutiach pracovné veci nerozoberajú.
Jún 2016 Rozumejú si: Bývalý minister Počiatek a štátny tajomník Stromček vraj na stretnutiach pracovné veci nerozoberajú.
Zdroj: Archív

Majetný

Jána Počiatka a jeho niekdajšiu pravú ruku Viktora Stromčeka spája nielen záujem o politiku či športové témy, obaja sa pýšia aj nemalým majetkom. Hoci sa exminister dlhodobo vyhýbal otázkam, na čom tak dobre zarába, štyridsaťdvaročný štátny tajomník vysvetlil svoje početné nehnuteľnosti približne za deväťstotisíc eur pohotovo.

Unikli informácie o platoch manažérov RTVS. Chcú ma zdiskreditovať, tvrdí Mika

„Jeden z bytov som financoval prostredníctvom stavebného sporenia, keďže v deväťdesiatych rokoch možnosti hypotekárneho financovania neboli. Tento úver je už splatený. Kúpu druhého bytu som financoval zo svojich úspor vedených na jedinom osobnom bankovom účte, ktorý mám tiež od deväťdesiatych rokov,“ objasnil štátny tajomník, ktorého základný tabuľkový plat z funkcie nepresahuje dve tisícky eur. No možno si na ne našetril inak. Životaschopný tajomník sa totiž podľa Obchodného registra angažuje aj v biznise.