Zdenka Predná (38) spolu s manželom, muzikantom Oskarom Rózsom (48) dali prednosť pred ruchom veľkého mesta pokojnejšiemu životu v Banskej Štiavnici. Hoci mala speváčka sľubne rozbehnutú kariéru, z centra diania sa cez materskú akoby vytratila, aj keď muzike sa neprestala venovať. Láske k hudbe učí aj dvoch synov Oskara (7) a Eliáša (5), ktorých vzdeláva sama. Prebrala plnú zodpovednosť za výchovu a vedomosti svojich detí a venuje sa im doma. Rovnako postupovali hollywoodski herci Will Smith, Angelina Jolieová či český spevák Janek Ledecký.

Korona za to nemôže

Zatiaľ čo v mnohých krajinách sveta je bežné deti vzdelávať doma, na Slovensku to malo dlho nálepku akejsi inakosti. V posledných rokoch však homeschoo­ling naberá čoraz viac na popularite. Súčasnosť už ponúka aj iné možnosti a medzi rodičmi sú takí, ktorým nepripadá v poriadku odovzdať dieťa príliš skoro školskému systému. Zdenka Predná je jednou z nich. A tak absolventka Technickej univerzity vo Zvolene zostala s deťmi v domácom prostredí, kde zaviedla vlastnú školu. Dlhá korona jej pritom pomohla. „Nemuseli sme riešiť žiadne opatrenia. Ako rodina sme na seba zvyknutí, nemali sme ponorku z toho, že sme stále spolu,“ pochvaľovala si pre PLUS 7 DNÍ Predná.

 Na Slovensku veľa rodičov ani netuší, že je podobné vzdelávanie možné aj mimo pandémie. Homeschooling je u nás povolený od roku 2008. Domáce vzdelávanie schvaľuje riaditeľ kmeňovej školy, kde je dieťa nahlásené, je potrebné, aby rodič doložil zodpovedajúce vzdelanie. Pre domácu výučbu predškolákov je potrebné stredoškolské vzdelanie s maturitou. Pre školákov na základnej škole sa vyžaduje vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa ustanovené pre učiteľov príslušného stupňa základnej školy.

Ako životný štýl

Do skutočnej školy by mali potomkovia Zdenky Prednej a Oskara Rózsu chodiť len na polročné a koncoročné preskúšanie. V Banskej Štiavnici, kde známa rodina žije, im vyšli v ústrety. „Máme tu super školu, v ktorej sú nám veľmi nápomocní. Zastrešujú aj iných domoškolákov a veru nie je ich málo, je to poriadna komunita,“ rozpráva Predná, ktorá je s rozhodnutím nechať učiť deti doma viac ako spokojná. „Bol to super nápad. Nevedeli sme si predstaviť, že by sme ich dali do školy tak skoro. Mám pocit, že deti by sa mali hlavne hrať. Veď detstvo je také krátke a dôležité. Budú z neho čerpať celý život,“ myslí si.

Kedy sa rozhodla Zdenka nenechať vzdelávanie detí na odborníkov v rokmi preverených inštitúciách? „Prišlo to prirodzene, vyplynulo to z nášho slow­lifu (pomalého života - pozn. red.). Naše deti nenavštevovali ani škôlku, a teda sme ich skúsili učiť doma. Vidím, ako ich to baví. Samy si vymýšľajú nové veci... Baví ma pozorovať, ako ľahko sa učia, keď samy chcú,“ hovorí dvojnásobná mama.

Pri učení so synmi pomáha aj manžel Oskar. „Striedame sa, ale učenie je silné slovo. Super je, že iniciátori sú deti. Keď niečo potrebujú vedieť, proste sa nás pýtajú dovtedy, kým sa to nenaučia alebo sa nedozvedia to, čo potrebujú. Vyučovanie prebieha celý deň,“ vraví obrazne, lebo jej synovia nad knihami nestrávia ani pol dňa. „Polhodina denne a vybavené,“ prekvapuje speváčka.

Bežný pracovný deň?

Podľa speváčky je pestrý, veľa času trávia mimo domu. „Keď sa deti zobudia, väčšinou sa idú hrať do izby s legom alebo si v obývačke čítajú knižky, čo im nastražím. Keď tam večer zabudnem i-pad, moja vina. Po raňajkách vyplnia jednu až dve strany zo svojich zošitov a vybavené. Starší Oskar potom trénuje na klavíri, a to už vyžaduje viac času. Keď máme tieto záležitosti vybavené, padáme do prírody. To považujem za najdôležitejšie,“ vraví rozhodne speváčka a vysvetľuje, prečo je to pre nich také dôležité: „Keď sme spolu vonku, mám pocit, že deň mal zmysel.“

Keďže Rózsovci sú muzikantská rodina, deti majú doma nonstop hudobnú výchovu. „To je Oskarova robota. Do večera hrajú, chalani šantia a ja nechápem, ako je možné, že ešte stále vládzu. A pred spaním si vždy čítame, chalani sa vďaka tomu naučili sami čítať veľmi skoro,“ prezrádza hrdá „pani učiteľka“, pre ktorú je učenie zatiaľ, ako sama vraví, „brnkačka“.

Bez kolektívu aj stresu

Domáca škola dáva deťom väčšiu slobodu, na druhej strane nie sú naučené na kolektív. Nechýbajú im rovesníci? „Myslím, že nie,“ myslí si Zdenka Predná. „Chodia na výtvarnú aj hudobnú a keď im niekto vyhovuje, pozvú ho k nám. Alebo ideme spolu von. Je super, že môžu tráviť čas s tým, s kým chcú, a nie s tým, s kým musia,“ vysvetľuje bruneta. Nečudo, že deťom sa domáce učenie veľmi páči. „Nebudia sa na budík, môžu sa hrať, koľko chcú. Nepoznajú časový stres. Hlavne, že môžeme byť spolu. To je najväčší luxus v tejto dobe.“

Zdenka Predná plánuje učiť dlhšie ako len po prvý stupeň základnej školy. Zatiaľ deťom ukázala len základné veci, ako čítať, písať, počítať. „Uvidíme, čo bude ďalej. Eliáš má päť a Oski sedem rokov, ale v podstate sú na rovnakej úrovni. Eliáš práve dokončuje prvý ročník, má ho ako hru. Oski má zatiaľ voľno a potom asi naraz pôjdu druhácke učivo. Uvidíme.“

FOTO V GALÉRII

Takýto štýl vzdelávania vedie niekoľko ďalších Slovákov. „Na Instagrame sledujem zopár účtov. A veru, teším sa, ako sa táto komunitka rozrastá,“ hovorí nadšene dvojnásobná mama. Domáca ponorka jej nehrozí asi ani preto, že oddychuje v druhej robote - na koncertoch. „Teda ak nejdú deti s nami, čo býva dosť často. Zajtra sa chlapci chystajú na Liptov, na pobyt Čchi-kungu (cesta k sebe, pozn. red.). A ja sa rada stretnem s kamoškami na kávičke alebo prechádzke,“ prezrádza, ako sa vie od dennej rutiny odreagovať. Pomáhajú jej tiež rodičia. „Berú chalanov na prespanie, a to je čas, keď konečne lopatou odhrabávam ústrižky, zlepence, lego a iné veci, ktoré dovtedy nevidím. A to mám ešte paniu, čo mi dvakrát do týždňa pomáha s upratovaním,“ dodáva na záver.

Mohlo by vás zaujímať: