Pápež František mal 42 rokov a pôsobil v jezuitskom ráde v Argentíne, keď vyhľadal služby psychoanalytičky. Navštevoval ju celý polrok, prezradil v jednom z rozhovorov pre francúzskeho sociológa Dominiquea Woltona, ktoré autor aktuálne vydal knižne pod názvom Pápež František: Politika a sociológia.

Pred smrťou mu volala

„Šesť mesiacov som navštevoval psychoanalytičku, aby som si ujasnil pár vecí. Vždy tu pre mňa bola,“ citoval pápeža portál The Guardian. „Jedného dňa, predtým ako zomrela, mi zavolala. Nie preto, aby dostala požehnanie, bola židovka, ale kvôli duchovnému dialógu. Bola dobrý človek,“ pokračoval František, ktorý sa síce podľa vlastných slov v súčasnosti cíti vo Vatikáne ako v klietke, ale nie spirituálne. Ako dodal, dnes ho nič nevystraší.

Psychoanalytička zjavne zohrala v pápežovom živote významnú rolu. Rozhovoril sa totiž o nej pri téme dôležité ženy v jeho živote, za ktoré označil matku a obe babičky.

Obľúbený: Pápež Františiek v obkľúčení svojich ovečiek. Obľúbený je aj preto, že búra predsudky.
Obľúbený: Pápež Františiek v obkľúčení svojich ovečiek. Obľúbený je aj preto, že búra predsudky.
Zdroj: ČTK

Nevynechal ani tému detstva a prvých lások počas dospievania. Vzťahy so ženami ho podľa jeho slov obohatili. „Ženy vidia veci inak než muži. Je dôležité počúvať obe pohlavia.“

Nie len pre slabých

Ako vysvetľuje The Guardian, jezuitská tradícia je známa svojim rešpektom k psychoanalýze. Sebapoznanie vnímajú jezuiti ako doplnok spirituality. Pápežovo odhalenie môže tak prispieť k zrúteniu predsudku, že psychologickú pomoc vyhľadávajú len slabí ľudia.

Vatikán dokonca v jednom zo svojich usmernení pre budúcich kňazov z roku 2008 uviedol, že v niektorých prípadoch sú služby odborníkov z oblasti psychologických vied užitočné.