V reálnom živote je prezidentkin strážca, no televízni diváci ho po­znajú aj z iného dôvodu. Odkedy Adam Bardy (28) pred dvoma rokmi získal úlohu v seriáli Pán profesor, nezastavil sa. Markíza bývalého modela tlačí do rôznych projektov a vždy s úspechom. Naposledy sa ukázal v tanečnej šou Let’s Dance, kde si ho prišli obzrieť aj dcéry Zuzany Čaputovej. Ako outsider skončil Bardy druhý a dnes sa zdá, že ho stretneme skôr na šoubiznisovej akcii než v Prezidentskom paláci.   

Koniec po siedmich rokoch?

Do slovenskej armády nastúpil Bardy s povesťou krásavca. Ešte v roku 2014 vyhral titul Mister Manhunt Slovakia, čo znamená, že sa oficiálne stal najkrajším Slovákom a otvorili sa mu dvere do sveta modelingu. „Našťastie, po výhre v súťaži som si veľmi rýchlo ujasnil priority, modeling bol pre mňa vždy len hoby,“ rozprával po tom, čo sa zviditeľnil.

Čoskoro ho záľuba v športoch a bojových umeniach ako karate, thajský box, kickbox či brazílske džiu-džicu nasmerovala k inému povolaniu. Keď ukončil štúdium na akadémii ozbrojených síl, stal sa profesionálnym vojakom a začal pracovať u prezidenta Slovenskej republiky. „Ako veliteľ a člen čestnej stráže plním povinnosti, ktoré zahŕňajú službu v ozbrojených silách, to znamená všetky taktické cvičenia, streľbu a podobne. Okrem toho zabezpečujeme štátne protokolárne akcie s pani prezidentkou,“ priznal nám pred dvomi rokmi.

Adama sme naďalej vídavali pri výmene stráží pred Prezidentským palácom, ale po úspechu v seriáli Druhá šanca a šou Let’s Dance sa dali čakať komplikácie. „Má toho toľko, že niekedy nestíha všetko zosúladiť,“ dozvedeli sme sa z jeho okolia. Podľa ďalšieho zdroja to môže byť vážnejšie, Bardy vraj dostal od nadriadených minimálne dve napomenutia, čo znamená, že mu môže hroziť výpoveď. „Neplní si všetky povinnosti, venuje sa viac umeleckej činnosti, za ktorú berie honorár,“ dozvedeli sme sa od zdroja, čo bolo údajným kameňom úrazu. Bardy, keď sme ho oslovili, pripustil iba čiastočné problémy. „Bolo treba doložiť nejaké podklady, a tak som aj spravil a všetko je v poriadku. Za umeleckú činnosť môžem brať honorár,“ povedal, no odchod od prezidentky vyvrátil. „Musím skonštatovať, že nemáte správne informácie. Naďalej som členom armády.“

Mlčia

Zákon o štátnej službe hovorí, že „profesionálny vojak nesmie podnikať ani vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu“. Zjednodušene, nemôže zarábať inde než v armáde. Výnimkou je vedecká, pedagogická, lektorská, prednášateľská, pastoračná, publikačná, prekladateľská, literárna, umelecká, športová či trénerská činnosť. Všetky tieto činnosti môže však profesionálny vojak vykonávať výlučne mimo služobného času. Aký by mohol byť problém u vyťaženého Bardyho, ktorý zrazu ide na dračku?

Či si popri natáčaní seriálov a trénovaní tancov neplnil vojenské povinnosti, sme sa spýtali na ministerstve obrany. „S tým nemáme nič spoločné, čestná stráž spadá pod pani prezidentku,“ odvetila nám hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková. Hovorca prezidentky Martin Strižinec na naše telefonáty ani maily do konca uzávierky nereagoval.

S ambíciami

Keď Adam Bardy prvý raz vstúpil do seriálovej výroby, na prepracovanosť sa nesťažoval. „Natáčacích dní bolo menej, iba osem, vedel som to zladiť so svojou prácou, aj to bol jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodol do toho ísť,“ prezradil nám ako zelenáč, ktorý dovtedy nemal s herectvom žiadne skúsenosti. O výmene povolania ani neuvažoval.

„V prvom rade som profesionálny vojak a cítim sa tak. Baví ma práca, ktorú robím. Na druhej strane je pravda, že nerád stagnujem a snažím sa posúvať a vzdelávať v každom smere. Aj herecké obdobie bolo posúvanie mojich hraníc. Úprimne, keby som mal možnosť obsadiť zaujímavú rolu vo filme alebo v seriáli, asi by som neodmietol,“ tvrdil Bardy v minulosti.

FOTO V GALÉRII

Šoubiznis ho prevalcoval?

Teraz sa zdá, že šoubiznis ho pohltil. Po Pánovi profesorovi ho obsadili do seriálu z lekárskeho prostredia Druhá šanca, kde sa objavil ako jedna z hlavných postáv. Pred pár týždňami sa nehanbil pred kamerami Let’s Dance odhaľovať vypracovanú hruď. Otázne je, aké prísne očakávania sa na Slovensku kladú na vojaka a či sa vyžadujú za každých okolností aj v mimoslužobnom čase. A či niekomu jeho nevojenská činnosť prekážala natoľko, že mohla ohroziť jeho kariéru.

Prečítajte si tiež: