Pavel Traubner (79), svetovo uznávaný profesor neurológie, musí po päťdesiatich piatich rokoch kariéry vysvetľovať, že jeho vyšetrovacie metódy nemajú sexuálny podtext. Stalo sa tak na popud výpovede jeho niekdajšej pacientky Kristíny Šlesarovej, ktorá sa liečila na epilepsiu a depresiu. S odstupom niekoľkých rokov sa vo svojom internetovom blogu rozpísala o tom, že keď mala osemnásť, profesor jej kázal, aby sa mu prešla po ordinácii bez podprsenky a že jej reflexy skúšal aj natiahnutím gumy na nohavičkách. Obvinenie nabralo obrátky po kauze Maroša Kramára (61), ktorý v televíznom vysielaní prstom „poškrabkal“ vizážistku po zadku.

 

Trpí celá rodina

Po tom, čo profesorovi Traubnerovi na sklonku minulého roka pre záchranu života amputovali nohu, dostal od svojich priateľov a pacientov stovky podporných správ. Ozval sa mu aj herec Maroš Kramár, s ktorým dnes podstupujú jednu z najhorších skúšok obhajoby svojho morálneho života. „Pali, drž sa. Veľa ľuďom si pomohol. Teraz musíme všetci pomáhať tebe. Dúfam, že si si vybral všetko zlé už dopredu a budúci rok bude už len dobre,“napísal mu herec netušiac, čo ešte príde.

Čo na tom, že Pavel Traubner je vo svojom odbore kapacitou, podpredsedom vládneho výboru pre národnostné menšiny a etnické skupiny a je držiteľom množstva prestížnych ocenení. Čo na tom, že pred kariérou v zahraničí uprednostnil svoju krajinu. Roky sa po boku manželky Kataríny zúčastňuje na spoločenských večierkoch, kde patrí k najväčším zabávačom. Nič na tom nezmenil ani fakt, keď mu koncom roka amputovali nohu. Katarína Traubnerová stála vtedy pri ňom, najväčšou oporou je manželovi aj v súčasnosti.

Desaťročia budovania kariéry teraz známemu lekárovi nabúrala niekdajšia pacientka Kristína Šlesarová. Traubnerovo neurologické vyšetrenie označila za sexuálne obťažovanie. „Profesor Traubner vtedy dobre vedel, čo robí. Ja nie. Mala som osemnásť a bola som vystrašená. Trvalo mi niekoľko vyšetrení, kým som nabrala odvahu povedať našim, že do jeho ordinácie už nikdy ne­vkročím. Že už pred ním nebudem chodiť len v nohavičkách, že už ho nenechám nazerať do nich, že už nechcem počúvať jeho reči a otázky o mojom sexuálnom živote,“ zhodnotila svoju skúsenosť v jednom zo svojich blogov na internete.   

Profesor Traubner nám v telefóne priznal, že ho obvinenia zaskočili a hodlá sa brániť. Viac nám však po dohode so svojím právnikom povedať odmietol. Podľa našich informácií o svoje rozhorčenie sa podelil s mnohými priateľmi. Podľa nich povesť a fakt, že sa nespreneveril Hippokratovej prísahe, je odhodlaný stoj čo stoj obhájiť a očistiť svoje meno.

„S paňou, ktorá ho obvinila, sa chcel stretnúť a konfrontovať s ňou svoj lekársky postup. Tá to však odmietla. Situácia ho mrzí, trpí tým aj jeho rodina, no tvrdí, že tak ako pacientov vyšetroval doteraz, tak ich bude vyšetrovať naďalej a nezmení ani výučbu medikov. Ja ho poznám ako odborníka, na ktorého sa nikto nikdy nesťažoval. Je veľmi pravdepodobné, že odteraz bude pri mladých ženách vážiť slová a lichôtky, ktorými je povestný,“ tvrdí náš zdroj z lekárskeho prostredia.

Povesť viac než trauma   

Traubner, ktorý viac než päťdesiat rokov zachraňuje ľudské životy, je zrazu prirovnávaný k sexuálnym predátorom. Podľa ľudí z jeho okolia je v hre jeho roky budovaná povesť. Možno ho to sužuje ešte viac než celoživotná trauma z detských čias. „V deň, keď som sa narodil, k nám vtrhli predstavitelia gardy a vojaci. Počas domovej prehliadky do postele, v ktorej ležala moja mamička po pôrode, pichali bajonetmi, lebo hľadali zlato, Židia ho nesmeli vlastniť,“ neraz rozprával ranný príbeh.

To najhoršie na Traubnerovcov ešte len čakalo. V apríli 1942, keď sa začali transporty Židov do Osvienčimu, sa celej rodine podarilo ujsť do hôr. Skryli sa tam vo vykopanej jame a zamaskovali sa čečinou. „Zima, strach, hlad. V jame naspodku ležal môj deduško, na ňom som ležal ja a aby mi nebolo zima, navrchu moja maminka. Mal som na sebe jeden sveter, ktorý som nevyzliekol počas celých deviatich
mesiacov.“

Plánuje návrat do ambulancie 

Pred pol rokom opäť prišiel Pavel Traubner takmer o život. Aby ho lekári zachránili, museli mu amputovať pravú nohu. Pár týždňov nato tvrdil, že sa naučí chodiť s protézou a vráti sa do bežného života, aj do ambulancie. O svojom prístupe k pacientom rozprával už v minulosti. „Keď som s babičkami počas vizity pošpásoval a pohladkal im tvár, často sa stávalo, že mi chceli silou-mocou pobozkať ruku. Nikdy som to žiadnej nedovolil, ale chorý človek potrebuje pozitívny prístup, aby mal silu bojovať,“tvrdil pred časom.

FOTO Traubnera po amputácii nohy v GALÉRII

Mohlo by vás zaujímať: