Stála vedľa režiséra s pohľadom upretým na pľac a kým nezaznelo jeho hlasné stop, očami visela na hlavnej hrdinke. V tej chvíli sa im oči stretli a Claudia pochopila, že americká hviezda ju volá. Helen Huntová (55), ktorú v seriáli World
on Fire koučovala v nemčine, si potrebovala ešte raz prejsť svoje repliky pred ďalšou ostrou. Kým padla, opäť bola na svojom mieste za kamerou. Nenápadná, akoby tam ani nebola. V tej chvíli jej na moment prebehla hlavou spomienka, ako na rovnakom mieste stávala, keď bola malé dievčatko. Takmer každé prázdniny totiž trávila na filmovačkách s otcom, dnes už legendou Júliusom Vašekom (†82).

„Ja som ho tak vnímala aj vtedy. Už malé dieťa si všimne, že keď sme spolu išli po ulici, ľudia nepozerali na mňa, aká som roztomilá, ale na neho. Obdivovali ho a dávali mu to najavo. Netušila som ešte, že je herec, ale vedela som, že ho pre niečo poznajú a majú radi,“ usmeje sa Claudia Vašeková (52)pri tej spomienke. Pretože toto boli ich chvíle. Spoločné cesty zo škôlky a dlhé prechádzky. „Naši sa rozviedli, keď som mala dva roky. No na to, že to bolo v šesťdesiatom ôsmom, sa k sebe správali veľmi pokrokovo a ich vzťah bol výborný aj po rozvode. Otec sa nasťahoval do vchodu oproti, aby bol čo najbližšie a mohol byť so mnou tak často, ako sa dá.“ Vďaka tomu vyrastala s oboma rodičmi, čiže vo dvoch šatniach dvoch divadiel. Aj s dvoma predstavami o vlastnej budúcnosti.

Z pastierky herečka

Mama Gabriela Pappová-Vašeková bola sólistkou baletu Národného divadla a otec stálicou Novej scény. Do filmu nakoniec ich dcéra vkročila ako malá pastierka kráv, ktorá sa objavila nad hlavou Jozefa Kronera, ktorá trčala zo zeme v závere legendárneho Pacha, hybského zbojníka. „Otec tam hral dosť veľkú rolu, jedného zo zbojníkov, a pán režisér Ťapák si zrazu spomenul, že má dcéru. A tak som sa s Maťom Landlom dostala do slávneho filmu aj ja,“ spomína Claudia na herecký štart, po ktorom ešte o ničom nebolo rozhodnuté.  Rovnako dobre mala našliapnuté do maminho sveta baletu, kde sa jej pootvorili dvere, ktoré bývajú väčšinou zatvorené. „Keď som mala osem alebo deväť, v SND hosťoval slávny choreograf z Petrohradu. Keďže som vraj mala na balet dokonalé predispozície, hneď ma chcel zobrať so sebou na tamojšie konzervatórium. Ale mama, asi ako každá, ktorá by mala do sveta pustiť také malé dieťa, o tom nechcela ani počuť,“ spomína na ponuku, ktorá prišla pri­skoro. Neskôr to však už nešlo.

Claudia prestala rásť a namiesto toho sa zaguľacovala. Mama, ktorá veľmi dobre vedela, čo by znamenalo celý život bojovať s hmotnosťou, jej tak nakoniec zatrhla aj tanečné konzervatórium. Nič na tom nezmenil ani fakt, že dcérine rastové hormóny sa o chvíľu znova prebrali. Až tak, že keď ju pre jej detské krivky poslali na konkurz na hlavnú postavu bucľatej tínedžerky v inscenácii Valika, režisér na ňu takmer zhrozene pozrel: „Claudia, ale ja ti tú hlavnú postavu nemôžem dať! Veď ty si štíhla!“

Nakrúcanie v Prahe: Oscarová herečka v role, ktorú stvárnila s pomocou Claudie. Koučke nechala na pamiatku pozdrav.
Nakrúcanie v Prahe: Oscarová herečka v role, ktorú stvárnila s pomocou Claudie. Koučke nechala na pamiatku pozdrav.
Zdroj: Internet

S Helen Huntovou

V podstate Claudii hodil kompliment, ale to jej došlo až hodnú chvíľu po tom, čo jej uschli slzy sklamania. Nakoniec si na ne spomenula, keď sa už ako dávno dospelá absolventka bábkoherectva na pražskej DAMU dostala na kasting do francúzskeho filmu Giorgino z obdobia prvej svetovej vojny. „Tam mi režisér ako prvé povedal, že ma nemôže vybrať, lebo potrebuje škaredé… Nakoniec som tú rolu predsa len dostala. Každý deň sme však so skvelou Danou Hlaváčovou a Janou Andresíkovou trávili hodiny v maskérni, aby z nás vyrobili špinavé, škaredé chudery,“smeje sa Claudia, ktorá sa v tomto filme prvýkrát ocitla po boku hollywoodskej hviezdy - nezabudnuteľnej Luisy Fletcherovej, drsnej zdravotnej sestry z Formanovho Preletu nad kukučkiným hniezdom. Netušiac, že pri tom už zostane.

Praha bola pre Claudiu zo začiatku tak trochu z núdze cnosť. Po tom, čo dva roky za sebou nenašli pre ňu na bratislavskej hereckej fakulte miesto. Keď však nedávno sedela oproti svetovej hviezde a dávala Helen Huntovej tipy na výlety s dcérou a na najlepšie reštaurácie v meste, zas a znova si uvedomila, že dnes je v hlavnom meste Česka už doma. „Samozrejme, stretla som tu svojho muža, porodila dve deti, ale uvedomila som si, že som tu hlavne našla samu seba,“ naráža na kou­čing v zahraničných produkciách, ktorému sa venuje popri herectve. Tým vyvracia, že by presun za kameru brala ako ústup. „Naopak, som veľmi poctená. Pre mňa je koučovanie iných hercov stále tá istá herecká profesia. Veď pomáham kolegom, aby boli ešte lepší. Mne je jedno, čo robím, najmä nech robím - a s ľuďmi. Preto to beriem ako dar zhora,“ dodáva Claudia.

Konečne pochopila otca

Na konte má spoluprácu s viacerými hereckými esami. Napriek tomu pri ponukách na prácu so svetovými hviezdami stále dvíha telefón s veľkou pokorou. „Samozrejme, že keď vám povedia, že vás potrebujú pre takú hviezdu ako Helen, Alfieho Allena z Hry o tróny či Paula Rudda, ktorého preslávil seriál Priatelia a filmy s komiksovým Ant-Manom, tak vás zaplaví neskutočná radosť, ale v jednom balíku s trémou a nervozitou. Pred prvou schôdzkou sa maximálne pripravím, všetko si naštudujem a snažím sa byť absolútne nápomocná,“ hovorí a dodáva, že to platí rovnako aj o českých a slovenských kolegoch, napríklad Honzovi Budařovi, Simone Stašovej či Vici Kerekes, s ktorými tiež cizelovala nemčinu a češtinu. „Vôbec mi neprekáža, že s nimi nehrám, že som len ich oporou v úzadí. Pre mňa je úžasné, že môžem takýmto veľkým hercom pomáhať pri práci.“

Slávny otec: Na filmovom plátne bol Július Vašek kráľom zloduchov, zväčša stvárňoval drsných hrdinov, na snímke vo filme Advokátka.
Slávny otec: Na filmovom plátne bol Július Vašek kráľom zloduchov, zväčša stvárňoval drsných hrdinov, na snímke vo filme Advokátka.
Zdroj: Archív

Občas akoby ju predsa len niekde vnútri až trhlo, keď si uvedomí, že na druhej strane stola sedí hollywoodska hviezda, skrátka, že sa rozpráva s ľuďmi, o ktorých mohla doteraz maximálne čítať. Zrazu je s nimi v jednej miestnosti. Nedelí ich obrazovka, filmové plátno a prekvapivo ani predsudky, že ona je nič a oni sú niečo viac. „Naopak, oni sa s vami rozprávajú úplne normálne, rešpektujú vás a veľmi oceňujú vašu pomoc. Pritom sú pripravení, veľmi pokorní a milí. Zatiaľ som sa naozaj nestretla s nikým, kto by bol naladený inak,“ prezrádza známa dcéra známeho otca. Priznáva, že na neho práve vtedy často myslí. Na toho skromného, ústretového profesionála. Lebo až teraz akoby naplno pochopila každé zastavenie pri neznámych ľuďoch na ulici počas ich spoločných prechádzok. Pre nich to bol on. Hviezda spoza skla televízora, ktorej sa na chvíľu mohli dotknúť a prihovoriť.

Nepotrebný dôchodca

Dvojnásobne ju zabolí pri myšlienke, že nakoniec sa dožil toho, akoby nič z minulosti nebolo, akoby po všetkom, čo urobil, prešla hrubá guma, ktorá to všetko vygumovala. Nezabudnuteľný Ďuso bol zrazu len nepotrebný dôchodca. Lebo presne tak sa s ním rozlúčili v divadle, v ktorom prežil celý svoj život.

„Z Novej scény sa stalo muzikálové divadlo a v podstate celá generácia bola nútená odísť bez toho, aby jej umožnili nejakú dôstojnú rozlúčku a dali najavo, že si ju za to, čo urobila, vážia. To bolo pre otca veľké sklamanie,“ hovorí otvorene Claudia a zalesknú sa jej oči. Pre otca to bola podľa nej rana, ktorá ho bolela do konca života. Jej bolo do plaču presne tak, ako keď ako malá videla v televízii, že mu ubližovali. Ale to je len film! chlácholili ju vtedy. Lenže zrazu to bolo naozaj. Bohužiaľ.

Július Vašek ešte odohral pár predstavení v legendárnej Astorke, jeho kariéru však ukončila výpoveď z Novej scény. Zobrali mu divadlo a filmovať v období suchoty a prázdnoty deväťdesiatych rokov sa prestalo. Upol sa teda na rodinu a tešil sa z vnúčat. Claudia spolu so sestrou Vierou z otcovho druhého manželstva mu ich dali štyri. Boli pre neho všetkým a on pre ne dedom, vzorom a stále hviezdou. A nielen pre ne.

„Potom dostal úžasnú ponuku hrať vo filme Kliatba bratov Grimmovcov s režisérom Terrym Guliamom, kde hlavné postavy stvárnili Matt Damon a Heath Ledger. Bohužiaľ, práve vtedy mu umrela manželka a on na to nemal silu,“ mrzí Claudiu dodnes. Američania si totiž podľa jej vlastných skúseností vedia vážiť každého herca, aj keď má len jeden jediný natáčací deň. „Veľmi som mu priala zažiť ešte raz to veľké herectvo a cítiť sa ako hviezda. Aj keď viem, že aj bez toho ňou bol.“