Aká to bola sláva, keď Pavol Rusko pred vyše dvadsiatimi rokmi spúšťal vysielanie celoplošnej komerčnej televízie pomenovanej podľa titulu francúzskej šľachtičnej. Markíza vysielala zo Záhorskej Bystrice a ihneď prenikla do slovenských domácností. No teraz sa zdá, že Ruskovo televízne dieťa už nikdy nebude ako predtým. V televíznych kuloároch je momentálne témou číslo jeden, že obľúbená slovenská televízia sa presunie do Prahy. Čo je na tom pravdy?

S českým tímom

Prvý šok prišiel uprostred leta. Niektorí markizáci sa podľa našich viacerých zdrojov dozvedeli, že v januári prídu o prácu. „Na trhu zostane voľných veľa technikov, nepredĺžili im zmluvy. V Záhorskej Bystrici by sa mali vyrábať už len Televízne noviny, Reflex, Teleráno a Smotánka. Vysielanie sa bude riadiť z Prahy. V podstate to vyzerá, ako keby sa najsilnejšia slovenská televízia dostala do pozície lokálneho štúdia, aké má RTVS v Banskej Bystrici alebo v Košiciach,“ domnieval sa náš zdroj.

Šéf PR a marketingu TV Markíza Michal Borec vtedy reagoval, že niet čo komentovať, lebo žiadne sťahovanie nikto nechystá. Naopak, generálny riaditeľ Mathias Settele neskôr naše informácie spresnil. „Vysielame odtiaľto z Bratislavy, používame naše stroje a vybavenie, ale prevádzka bude zastrešená českým technickým tímom. Nova má deväť kanálov a my máme štyri. Pravdepodobne aj časť našich zamestnancov sa pridá k pražskému tímu,“ potvrdil šéf Markízy zmeny ohľadom šírenia signálu.

Klebety sa potvrdili

Neubehol ani mesiac a po chodbách žlto-modrej televízie sa začali šíriť ďalšie zaručené novinky. V Záhorskej vraj zrušili pozíciu programového riaditeľa, čo je v podstate druhý najdôležitejší člen topmanažmentu hneď po generálnom riaditeľovi. Ako sme sa ďalej dopočuli, program bude manažovať jeho kolega zo sesterskej televízie v Česku, teda z TV Nova. Včera tieto informácie oficiálne potvrdilo PR oddelenie TV Markíza. „Programová riaditeľka skupiny Markíza Martina Lišková sa rozhodla ukončiť svoje pôsobenie v tejto funkcii a od 1. októbra 2017 sa opäť naplno venovať svojej úspešnej firme zameranej na filmovú a televíznu distribúciu. Programový tím v ďalšom období povedie skúsený programový manažér Igor Draguzet, ktorý koordinuje programové plánovanie v rámci CME,“ napísali nám z Markízy.

Nepôjde teda len o drobné technické detaily. Do akých rozmerov zmeny v televízii nakoniec narastú, to sa definitívne dozvieme opäť z oficiálneho stanoviska PR oddelenia Markízy. Ak, pravda, jeho kompetencie dovtedy nepresunú do Prahy.