Dlho sa hovorilo, že protiklady sa priťahujú, ale neplatí to vo všetkých sférach spoločného života. Partneri by mali mať správnu dávku odlišností a na druhej strane si byť v mnohom podobní. Ak váš miláčik lepšie šoféruje a vy chutnejšie varíte, dopĺňate sa ako puzzle. Lenže k vytvoreniu harmonického obrazca prispievajú aj rovnaké priority, podobný názor na spôsob života, stravovania, hospodárenia, trávenia voľného času či výchovu detí. Niekedy nezaškodí pustiť sa spoločne aj do celkom neznámej aktivity. Najmä fyzickej. Nové výzvy, zážitky, úspechy dodajú vzťahu šťavu a nabijú ho energiou. Navyše, môžete niečo urobiť pre svoje telo a zdravie. Ale pozor, nič netreba preháňať!

Spolu do fitka či na cesty

„Voláme sa Patris a Stanley a sme obyčajní zaľúbení ľudia z mäsa a kostí, ktorí sú posadnutí jednou obrovskou vášňou - fitnesom. Nielenže nás spája láska jedného k druhému, ale aj láska k športu. Sme ako také pojašené dvojičky, ktoré rady spolu varia, vymýšľajú zdravé recepty, samozrejme, spolu cvičia a bláznia sa,“ píšu na svojej webovej stránke sympatickí mladí ľudia. Aj prvý bozk si vraj dali v kuchyni pri príprave jedla. Médiá ich označujú za najkrajší slovenský fitnesový párik a keď čítate o nich články či pozeráte videá a fotografie, máte chuť okamžite schmatnúť toho svojho či svoju za ruku a vrhnúť sa do cvičenia. Láskavo, odhodlane i bláznivo! Alebo sa spolu vydať na dobrodružnú cestu! Spolu trávia takmer všetok čas a napriek tomu si skvele rozumejú a sú si čoraz bližší. Rovnaké záľuby, ktoré sa vlastne stali prácou, ich zblížili natoľko, že si život jeden bez druhého nevedia predstaviť. Aj keď, ako sami priznávajú, tiež sa hádajú, milujú, podporujú aj súťažia. „Nájdi si niekoho, s kým sa budeš chcieť každé ráno prebúdzať, a precestuj s ním svet,“ odkazujú svojim fanúšikom na Instagrame Patris a Stanley.

Dano a Petra sú tiež vášniví cestovatelia. To, čo zažijú počas svojho dobrodružného putovania, je pre ich vzťah vzrušujúcim korením aj skúškou. „Každý deň sme na cestách vystavení rôznym situáciám. Ale obaja tým žijeme! Zbožňujeme objavovanie nových kútov a zákutí a je krásne, že sme našli človeka, ktorý je na tom rovnako,“ tvrdia zhodne. Vyskúšajú si, aké je to mať v tom druhom oporu a spoločne riešiť záťažové situácie. „Cestovanie je aktívna vec a tá dvojicu nabíja viac než spoločné čítanie,“ myslí si Dano. Obaja vedia, že aj keby prišla nejaká kríza a nezhody, stačí zbaliť ruksak a hneď sú opäť ten najlepší tím.

Lepší sex

Tí, ktorí to zažívajú, vám to odprisahajú! Po poriadnej športovej drine, náročnej túre či odbehnutom maratóne sú plní dojmov, zabudnú na stereotyp aj prípadné nezhody. A to divoké milovanie! Vďaka uvoľneným endorfínom pri poriadnej fyzickej aktivite zažívajú pocit eufórie a zredukuje sa napätie a úzkosť. Tieto aspekty ideálne podporujú aj sexuálnu túžbu. Je jasné, že živočíšna vášeň medzi partnermi ťažko vzbĺkne vo chvíľach, keď večer znudene sedia pred televíziou s mobilom v ruke. „Obaja máme radi šport, ale pri deťoch sa niekedy ťažko hľadá toľko času, koľko by sme chceli. Keď si ho konečne urobíme, o to viac si ho vieme vychutnať a vždy nás poriadne nabije. Chodíme spolu do posilňovne, korčuľujeme aj beháme. Vraciame sa spokojní a vrháme sa na seba už v predsieni. Hoci ja by som sa radšej osprchovala, môj drahý si rád dopraje aj spotenú rýchlovku. A je to vždy úžasné,“ usmieva sa Klaudia. Fyzická aktivita teda ľudí zbližuje nielen mentálne, ale aj intímne. Vždy sa dá nájsť taká, ktorá bude vyhovovať obom. Stačí sa len otvoriť novým možnostiam a dať tomu druhému, možno aktívnejšiemu, šancu vtiahnuť nás do jeho sveta.

Patris a Stanley: Táto pôvabná nerozlučná dvojica žije v Žiline a okrem spoločného cvičenia a varenia rada cestuje a fotografuje.
Zdroj: Instagram

Podporujte sa!

„Spoločné záľuby, podobný vkus či vášeň pre umenie alebo šport sú dôležitým kľúčom k spokojnému partnerskému vzťahu,“ priznáva psychiater Artúr Ivančík. Vzťahu však prospieva aj to, ak si každý z partnerov vie nájsť trochu času aj pre seba, pre svoj život a svet, a zároveň sa naučí tolerovať aj partnerov osobný priestor a záujmy. Nemusíte všetko robiť spolu a byť rovnakí, aby to medzi vami iskrilo. Isté odlišnosti, vzájomné dopĺňanie a obohacovanie sú žiaducim korením. „Aj protiklady majú šancu. Vonkoncom nie je nevyhnutné mať veľa spoločných záľub, najmä ak ste presvedčený, že ste našli človeka svojich snov. Je však nevyhnutné naučiť sa rešpektovať a pochopiť vášeň pre jeho hoby, no pritom si uvedomiť, že je správne, ak vás na revanš aj partner podporuje vo vašich snoch a záľubách, ale neobetuje pritom svoje vlastné ciele,“ vysvetľuje odborník. Podľa Ivančíka istá dávka individualizmu môže mať pozitívny vplyv na vaše zdravé sebavedomie a vyrovnanosť, ako aj na pohodu vo vzťahu k partnerovi.

Nuž, zaručený recept na šťastný a ideálny vzťah neexistuje. Aj vzťahy, v ktorých majú partneri úplne odlišné záujmy a prácu, môžu perfektne fungovať. Neraz je však taký typ spolužitia ako výhodný obchod. Každý si rieši svoje a na spoločné chvíle a záujmy nezostáva čas. „Manžel mi už o svojich pracovných aktivitách ani nehovorí. Radšej svojimi úspechmi ohuruje iné slečny,“ povzdychne si Kamila. Prestali sa počúvať, nepoznajú pocit, keď sa spoločne tešia z nejakej aktivity, hoci len z varenia či cestovania. „Na dovolenky chodíme s deťmi. Samých nás to už ani neláka, každý má iné predstavy, ja chcem poznávať, on oddychovať,“ priznáva Denisa. Pritom každý od toho druhého v istých chvíľach očakáva lásku a vášeň. Ako sa však k nej dopracovať, keď každý žije vo svojom svete? Najzákladnejším predpokladom harmonického vzťahu je vôľa a chuť byť spolu, dokázať ešte snívať, plánovať, zažívať a spoločne vzťah napĺňať a nie vyprázdňovať. Takže, ak sa dá, zbaľte lyže či korčule, vysadnite na bicykel, prihláste sa na box či urobte si romantické selfie na vrchole hory, ktorú ste zdolali spoločne.