Už trailer na nový slovenský film Babie leto môže mnohým zdvihnúť žalúdky. V jednej chvíli stojí pred kamerou hrdina Alexander Bárta, známy z mnohých televíznych seriálov, a vzápätí sa pozeráme na muža s tetovaním typickým pre prívržencov neonacizmu. Herec a popredný predstaviteľ našich radikálov Rasťo Rogel je opäť na scéne.

Dvojaký život?

Keď ho prvý raz obsadila súkromná televízia do epizódnej úlohy seriálu Ordinácia v ružovej záhrade, niekdajší hereckí kolegovia sa od neho - ako od sympatizanta nacizmu - dištancovali. Rogel začal mať problémy s angažmán.

V novom slovenskom filme to však už vyzerá na vážnejšiu úlohu. „Rasťo Rogel stvárňuje bývalého priekupníka, zlodeja a podvodníka Krivého, čo nie je veľká, ale dôležitá postava v príbehu,“ vysvetlil nám režisér Gejza Dezorz.

O angažovaní Rogela očividne veľmi nepremýšľal. Dlhé roky ho vraj vnímal ako herca z rozličných televíznych relácií a rozprávok! „To, že teraz nehráva, je už iné. Hodil sa nám na postavu, ktorú vo filme stvárňuje, a bol vynikajúci,“ vynáša ho dnes do nebies.

Nerieši, že Rasťo Rogel ako spevák skupiny Krátky proces kedysi kričal do mikrofónu, ako nepriateľov „rozdrví na prach“ a „neserme sa s tým - rozpálime pece a zostane len dym!“. Ešte radikálnejšia bola jeho druhá skupina Judenmord, v preklade Vražda Židov.

„Zdvihnite pravicu, hajlujte s nami, volajte Sieg Heil, večer je náš!“ spieval na koncertoch a popritom hajloval. Nečudo, že jeho správanie viacerí označili za psychopatické, keď v ďalšej piesni básnil: „Klamú dnes a klamú stále, klamať budú neustále, lenže my svoju pravdu máme, my svoj boj nevzdáme, lenže my vám neveríme, vy židovské pandravy. Koľkých sme vás upálili, milión či šesť, kde je vlastne pravda, my sa nedáme zviesť. Žid vládne svetu, klameš zas, ty pes - skončíš v peci tiež.“

Rasťo Rogel hral aj s nahým zadkom. Foto: Continental Film

Nič si nevšimli

Rogel so skupinou naďalej účinkuje na utajených akciách a navštevuje aj neonacistické zrazy v Európe. No filmári, ktorým do rozpočtu prispel aj Audiovizuálny fond, jeho svetonázor akosi nepostrehli. Alebo sa snažia využiť jeho pochybnú popularitu?

„Neviem vám na to odpovedať. To, čo vravíte, je o Rasťovi všeobecne známe, ale my sme vôbec neriešili tento rozmer. Ja nie som sympatizant žiadnych radikálnych filozofií ani rasistických prejavov. Tento film s tým nemá vôbec nič spoločné ani postava, ktorú Rasťo stvárňuje,“ dodáva režisér, aj keď diváci uvidia na veľkom filmovom plátne pozoruhodné tetovania.

Napríklad Rogelovu hruď donedávna zdobila lebka s prekríženými hnátmi, ktorá je symbolom tretej divízie SS, a na ramene mal odálnu runu, tiež používanú nacistickými jednotkami SS. „Neviem, ja som jeho tetovania nevidel a neskúmal,“ podotkol nevšímavý Dezorz, hoci rozprávkového Rasťa vo filme v jednej scéne vyzliekol úplne donaha.

Na otázku, či je teda Rogel jediný neonacista, ktorého v Babom lete uvidíme, sa iba schuti zasmial: „To vám neviem povedať, film sa nakrúcal v rozličných prostrediach a v záberoch je strašne veľa ľudí.“ Medzi nimi aj množstvo Rómov na košickom sídlisku Luník IX, no s Rogelom do kontaktu počas filmovačky údajne veľmi neprišli. Pre istotu?