VEĽKA FOTOGALÉRIA z Cigánskeho bálu TU

Páni vytiahli gél na vlasy a vyleštené lakovky, dámy jagavé róby, aby sa do sýtosti zabavili na medzinárodnom Cigánskom bále. Ibaže Rómovia zo Slovenska, z Česka, Maďarska, Nemecka či zo Spojeného kráľovstva sa na plese trblietali o čosi menej než v minulosti. „Tu neukazujeme, kto má koľko zlata. Veď môžete mať jemné hodinky, ktoré stoja 20-tisíc eur. Nie sme ľudia, ktorí by sa predvádzali. My nie sme mafiáni,“ smial sa organizátor večera a inak primáš Cigánskych diablov Štefan Picúr Banyák (36).

Bödör ho nezaujíma

Cigánsky bál je jeden z najmilších, aké sa za sezónu na Slovensku konajú. Hostia prichádzajú za „hudbou najvyššej kvality“ a s plesovou etiketou si veľkú hlavu nelámu - tento rok sa dostavilo viacero žien, ktoré si vystačili aj bez chlapov. V známom hotelovom komplexe obsadili Rómovia sálu s „americkými“ okrúhlými stolmi, kde sa zväčša konajú svadby. Na Cigánskom bále sa veselili prvý raz po pandemickej prestávke, čo zapríčinilo, že nelacné vstupenky sa rozchytali nebývalo rýchlo. „Za dva mesiace bolo vypredané. Ľudia prosíkali o lístky, musel som si normálne urobiť poradovník na miesta, ak by sa uvoľnili. Viete, konečne sa dá baviť a vybrali sme krásne prostredie. Zlatý kľúčik je prenádherný,“ zasníval sa pred nami Picúr, len čo usadil hostí za správne stoly.

Keď sme pred ním spomenuli nitriansky klan Bödörovcov, s ktorým sa hotel v minulosti spájal, krútil hlavou. „Politiku vôbec nesledujem, lebo hoci­kto tam je, aj tak sa nič nezmení. Raz sme tu hrali jeden event pre doktorov a hneď sme sa s pánom riaditeľom dohodli na termíne aj cene,“ ozrejmil nám.

Kráľovné rómskej noci

Po novom sa v Zlatom kľúčiku, ktorý pred dvoma rokmi zmenil majiteľa, zišla skutočná elita. Pri každom stole sa rozprávalo iným jazykom - po slovensky, po česky, po nemecky či po maďarsky. Aj na pohľad sme prechádzali rôznymi krajmi. „To je tradičný maďarský odev z oblasti Kalotaszeg, kúpila som ho na túto príležitosť,“ pochválila sa Eva z Nových Zámkov, odetá v červeno-bielom transylvánskom kroji.

Iné Rómky v honosných róbach by sa zase nestratili ani na Plese v opere, bratislavskom či viedenskom. „Prišla som z Rakúska,“ podotkla Aida, ktorá v hlavnom meste našich susedov študovala operný spev a už tam zostala. „Teraz sa starám o tri deti, ktoré sú hudobne nadané, chodia tam aj do školy. Vo Viedni sme si zvykli a neplánujeme to v najbližšom čase meniť,“ dodala dáma modrom, ktorý na Cigánský bál zavítala s partnerom hudobníkom tretíkrát.

Povedz pravdu

Hromžila len Banyaková sestra Anička. Drahú látku, ktorú si kúpila v Rakúsku, jej takmer znehodnotila krajčírka a deň pred plesom ju zachraňovala iná špecialistka z Dunajskej Stredy. Na plese debutovala Picúrova krstná dcéra v šatách Jany Pištejovej, odvážnu róbu od tej istej dizajnérky si vybrala aj Vanessa Šarköziová. „Janka má perfektne vyriešené všetky tieto výstrihy. Všade mám sieťku, takže všetko drží na svojom mieste. Milujem jej tvorbu. Mám ‚zmáknuté‘ všetky jej kolekcie, ale práve tieto šaty som nepoznala. Bola to láska na prvý pohľad,“ zasnívala sa mladá hudobníčka, ktorá niekoľko mesiacov pracuje aj ako PR manažérka istej bratislavskej firmy.

VEĽKA FOTOGALÉRIA z Cigánskeho bálu TU

No ako to už na Cigánskom bále býva, outfitom ženám vážne konkurovali prítomní páni. Len šestnásťročný Kvetoslav si dal ušiť smotanový oblek s precízne vypracovanými zlatými detailmi. „Povedz pravdu, ušitý je najmä podľa maminých predstáv,“ šepkala mu matka Zuzana a synátor kontroval: „Vždy sa mi páčil tento štýl, na internete len takýto pozerám.“ Tak či onak, spolužiaka Picúrovho syna z konzervatória pozval na bál priamo primáš Cigánskych diablov. „Aby som si vypočul výbornú muziku. Snažíme sa zakladať kapelu, hľadáme cimbalistu aj kontráša,“ dozvedeli sme sa od mladého muža.

Len zlatá trieda

Cigánsky bál je jediný ples v roku, na ktorom Cigánski diabli nikdy nehrajú. Kým Štefan Banyák dohaduje organizačné záležitosti, cimbalista Ernest Šarközi sa príde najmä ukázať. Netancuje, skôr debatuje a počúva. Pracovné voľno si môžu dovoliť. „Dnes sú tu traja primáši z Budapešti,“ oznámil nám Picúr. „Otec Ernő Kiss Kállaia, klarinetista, hrával v Amerike s Bennym Good­manom a so synom pôsobili päťdesiat rokov v budapeštianskom hoteli Margitsziget, v televízii robia šouprogamy, takže sú tam rovnako známi ako my na Slovensku. Je tu tiež mladý, mimoriadne nadaný Lajos Sárközi, momentálne najlepší cigánsky primáš v Maďarsku. Tu hrá naozaj len zlatá trieda.“

Zlatá trieda, nezlaté časy. Oproti minulým rokom sa totiž zdalo, že Rómovia schudobneli. Okázalé zlaté šperky nahradili menej nápadnými ozdobami, čo ocenila najmä violončelistka Silvia Šarköziová, jedna z najlepšie oblečených Sloveniek. „Teraz sa tu stretla sorta ľudí, ktorí nepreferujú okázalosť. Ani ja sa ne­odievam do zlata, mám radšej bižutériu - v tomto som netypická Cigánka. Veľmi sa teším, že je toho zlata menej, je to príjemnejšie na oči,“ tešila sa, odetá v šatách, ktoré si sama navrhla a dala ušiť.

Štefan Picúr Banyák tieto slová rozvinul a ukázal na hostí, zložených najmä z kolegov muzikantov a podnikateľov. „Na tento ples prichádzajú už iba takí, čo sú v našom štandarde. Elita cigánskej kultúry, ktorá zarába slušné peniaze. Sem sa nezatúla neelegantný typ človeka,“ uza­vrel svoje rozprávanie a vrátil sa k zábave. Na počudovanie, nie v znamení rómskych, ale džezových rytmov.

VEĽKA FOTOGALÉRIA z Cigánskeho bálu v Nitre TU

Prečítajte si tiež: