Vedeli sa zomknúť, držať spolu, bok po boku prežiť vyčíňanie komunistov, Nežnú revolúciu aj mečiarizmus. No náhle odvolanie šéfa činohry Slovenského národného divadla (SND) Michala Vajdičku vzťahy na prvej scéne po­dľa našich zdrojov na­štrbili. Väčšina hercov sa nekompromisne postavila na stranu uznávaného režiséra a hovorila o návrate eštebáckych praktík známych z obdobia socializmu. „Hrozí, že herecký súbor sa rozháda a celé sa to rozbije. Lebo našli sa aj takí, ktorí vystúpili proti nemu. A veľmi tvrdo,“ prekvapuje náš divadelný zdroj. Podľa neho boli v menšom „antivajdičkovskom“ tíme aj zvučne mená, ktoré pohŕdajú komerciou. Zohrali kšefty v celej afére významnejšiu úlohu, než sme si mysleli?

Jednoducho nestíhal

Michal Vajdička, popredný slovenský divadelný režisér, dostal hodinovú výpoveď minulý týždeň. Od nového generálneho riaditeľa Vladimíra Antalu, ktorý, mimochodom, svojmu predchodcovi Mariánovi Chudovskému viedol ekonomický úsek. Vajdička a Antala si zjavne nesadli, spory u nich pretrvávali niekoľko mesiacov a nevedeli sa vraj dohodnúť ani na obyčajnom prepojení činohry s baletom či operou.

 

Nad „odvolávacou“ akciou sa napriek tomu vznáša vážne podozrenie, že bola motivovaná politicky. Riaditeľ činohry sa totiž aktívne zúčastňoval na protestoch Za slušné Slovensko a neskrýval kritiku smeráckej ministerky kultúry Ľubice Laššákovej.  Vedenie SND oficiálne oznámilo, že ho odvoláva pre manažérske pochybenia. Zhodou okolností, Vajdička odišiel predčasne už v roku 2016 z pozície umeleckého šéfa Dejvického divadla v Prahe.

Oficiálny dôvod? Časová náročnosť jeho záväzkov v Česku a na Slovensku, kde režíruje a učí na VŠMU. Preložené do ľudskej reči - špičkový režisér, ktorý je držiteľom viacerých významných ocenení na Slovensku a v zahraničí, si toho nabral toľko, že nestíhal. V Bratislave sa zase hovorí o vyše deväťdesiatich činoherných predstaveniach, ktoré divadlo na poslednú chvíľu zrušilo buď úplne alebo nahradilo iným.

FOTO z ostatného Dňa otvorených dní v SND v GALÉRII.

Nie je príjemné, ak sa diváci presúvajú v autobusoch do Bratislavy z odľahlých miest a niekde pri Piešťanoch zistia, že sa môžu obrátiť a vrátiť domov. Napriek tomu sa za Vajdičku postavila celá plejáda slávnych. Táňa Pauhofová, Tomáš Maštalír, Richard Stanke, Emil Horváth, Diana Mórová, Jana Oľhová, Martin Huba, Dušan Jamrich, Ján Koleník, Kamila Magálová, Alexander Bárta a mnohí ďalší.

Vie, čo je divadlo: Zosnulým umelcom rečnil Vajdička na pohreboch.
Vie, čo je divadlo: Zosnulým umelcom rečnil Vajdička na pohreboch.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Chodia tam oddychovať

Preniknúť do divadelných vzťahov nie je jednoduché. Napríklad Oldo Hlaváček (85) pre istotu nakladá všetkým stranám. „Vždy všade vo svete obdivovali, ako táto činohra drží pokope, ako tvorí spolu. Ale aby niekto podkopával prácu druhého, to som nezažil. My sme si navzájom držali palce, pomáhali si,“ čuduje sa herec, ktorý bol stálym členom SND vyše pol storočia. Posledné roky na doskách, ktoré znamenajú svet, iba hosťuje. „A za týchto niekoľko rokov sa čudujem, ako môže tento súbor vôbec jestvovať. Za posledné tri, štyri roky som tam nevidel, že by sa dvaja herci bavili o svojej práci na javisku. Každý príde do Národného oddýchnuť si! Tam herec pribehne z filmovačky a uteká na ďalšiu. Dokonca aj skúšobný plán činohry sa už riadi podľa kšeftov, ktoré majú herci v televízii a vo filme,“ zaskočí nás Oldo s dôchodcovským nadhľadom.

Pokračovanie na ďalšej strane.