Hoci ešte žijeme voľbami na hlavu štátu, v koalícii sa už schyľuje k parlamentným voľbám. Ani médiá možno nezaznamenali, že vládna koalícia prežíva ďalšiu z kríz. Béla Bugár verejne podporil v druhom kole prezidentských volieb Zuzanu Čaputovú namiesto smeráka Maroša Šefčoviča. Danko sa zas ixtýkrát vyhráža odchodom z koalície. Už viac ráz sa vyjadril, že nemá problém z nej odísť, a koalíciu vníma ako manželstvo z rozumu. A tak je zrejmé, že aj koaliční partneri si budú čochvíľa podrážať nohy či sa predháňať populárnymi témami. Nielen o tejto téme sme sa rozprávali s predsedom parlamentu. Na margo kritiky jeho vystúpenia v ruskej Štátnej dume už niekoľký raz odvetil - To len u nás si myslia, že Rusko je v karanténnom stave. S lídrom SNS ANDREJOM DANKOM (44) sa rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Prečo ste nepostavili vlastného kandidáta do prezidentských volieb?

Želal som si vlastného kandidáta, oslovil som mnohých. Nech mi odpustí Michal Sýkora aj iní, ale nechceli. Predsedníctvo SNS zvolilo za kandidáta mňa. Vyjadrili sa, že ak niekto sa má za SNS postaviť, tak určite ja. Zároveň ma poprosili, aby som nešiel do prezidentských volieb, ale aby sme sa zamerali na parlamentné voľby. Bol som s tým návrhom stotožnený. Rozprával som sa o tom aj s českým prezidentom Milošom Zemanom a rozhodol sa radšej sústrediť na parlamentné voľby. Prezident musí mať na to vek, príbeh a úctu. To, čo sa dialo v boji o tento úrad, bolo neuveriteľné, veď 90 percent z kandidátov ani nevie, čo predstavuje tá funkcia, čo je verejná funkcia, nemajú čo ponúknuť. Mal by to byť zrelý človek, ktorý nepolarizuje spoločnosť.

Máte svojho favorita? Béla Bugár v druhom kole otvorene podporil Zuzanu Čaputovú. A vy?

Nie, nemám. Nebudem ich ovplyvňovať.

Zoznam a počet kandidátov nastolili otázku, či je vhodné, aby sme mali priamu voľbu prezidenta. Čo by ste uprednostnili vy?

Otvorili ste zaujímavú tému. Priama voľba prezidenta má význam vo Francúzsku, kde prezident zostavuje vládu. My tu máme hybrid, volíme si predsedu vlády a volíme si aj prezidenta. Vznikajú tak dvaja silní súperi, čo vytvára politické napätie.

Nedá mi neopýtať sa - zdravie vám slúži?

Viete, že som mal ťažkú operáciu a teraz po troch rokoch mám ísť na vyšetrenie. Verím, že všetko bude v poriadku.

Pýtam sa preto, že minulý týždeň údajne hospitalizovali Roberta Fica. Či sa nebude opakovať situácia spred rokov, keď ste naraz onemocneli. Tiež preto, či bude rokovať koaličná rada.

Nepoviem tajomstvo, že na kontrolu má ísť aj pán Bugár, ten má zas problémy s chrbticou. V politike je to tak, že nikdy neviete, čo vás okrem opozície ešte skosí. Je to výsledok stresov a napätia, každý deň idete do práce s tým, že neviete, kto vám naloží. Pri súčasnej mediálnej sile, keď je najľahšie človeka pošpiniť, a nik vám potom už nepovie prepáč, aj to má vplyv na zdravie.

Opäť sa vrátim k zrušenej koaličnej rade. Kedy ste sa s Ficom videli naposledy?

Asi pred dvomi týždňami? Ale my s pánom Ficom a aj s pánom Bugárom normálne komunikujeme. Ale napätie medzi Ficom a Bugárom je veľké.

Je možné, že budú predčasné parlamentné voľby?

To je veľmi predčasné povedať, to všetko závisí od okolností. Ale verím, že všetci sa budú snažiť dokončiť volebné obdobie až do roku 2020.

Prečo ste potom prišli s návrhmi zákonov s komentárom, že ich predkladáte, lebo koaličná rada nefunguje tak, ako by mala?

Hovoril som o systéme, ktorý nefunguje tak, ako predtým. Je tu nový prvok - predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý nie vždy môže prísť na rokovanie koaličnej rady. Mnohé návrhy, napríklad stropovanie veku dôchodcov, išli do parlamentu bez rokovania koaličnej rady. Predtým to bývalo komfortnejšie, čo sme sa na vláde dohodli, to platilo. Dnes nemáme z vlády všetky informácie ako predtým.

Ale potom to naozaj vyzerá tak, že koaličná rada riadne nefunguje.

Ale koaličná rada nie je parlament. Je to stretnutie koaličných lídrov, na ktorom sa dohodneme, či naše návrhy prejdú, alebo nie. Posledná koaličná rada fungovala, teraz sme mali problém a uvidíme, ako to pôjde ďalej.

Odvolávanie v parlamente: Jeho predseda Andrej Danko čelil kritike a odvolávaniu už niekoľkokrát.
Odvolávanie v parlamente: Jeho predseda Andrej Danko čelil kritike a odvolávaniu už niekoľkokrát.
Zdroj: Matej Jankovič

Stretávajú sa na nej len lídri strán alebo pravidelne chodieva aj Peter Pellegrini?

Samozrejme, ak sa to týka vlády, tak áno. Ale navrhujem, aby sme preberali body rokovania vlády, aby sme nezostali zaskočení. Nerobí to dobrú emóciu medzi nami, ak trebárs musíme žiadať stiahnutie návrhu zákona, ako to bolo naposledy. Ministri za Smer nevedia, čo robia naši ministri, a potom vznikajú mediálne senzácie.

To predsa nie sú mediálne senzácie, ak sa koaliční partneri nevedia dohodnúť a hrozia odchodom z koalície. Nie?

Pozrite sa, konflikt, ktorý pomáha ľuďom zlepšiť kvalitu života, je predsa pozitívny. Ak ja za SNS navrhujem znížiť dane, ktoré Smer znižovať nechcel, je to pre ľudí. A tí nevidia, že aj tieto témy sa rodia veľkými konfliktmi. Podarilo sa spoločensky otvoriť diskusiu na túto tému. O tom je politika. Prial by som vám vidieť môj konflikt s ministrom financií za Smer Petrom Kažimírom, keď som mu hovoril o paušálnych výdavkoch živnostníkov.

Financmajster Kažimír hovorí, že to nie je konflikt, že sú to normálne debaty.

Jedna vec je, že sme dospelí ľudia a musíme sa vedieť o daných témach rozprávať odborne. To naozaj nie je tak, že by sme sa, nedajbože, napádali, to nie. Ale hovorím o konflikte, keď si stanovil hranicu a keď reálne hrozilo jeho ultimatívne nie. To, že spôsob komunikácie bol slušný, je samozrejmé, my sa tu nehádame do nemoty. V politike len musíme s kamennou tvárou povedať svoj postoj a čakať, čo urobí súper. Je umenie dosiahnuť v politike cieľ.

Ak teda na koaličnú radu chodieva aj pán Pellegrini, ako s ním vychádzate?

Ja viem, že vás veľmi zaujímajú tieto emócie. Prirovnávam koalíciu k manželstvu z rozumu. Teraz to už je ako pred rozvodom, viete, že sa rozídete, ale aj tak musíte o partnerovi rozprávať pekne. Je jasné, že naše vzťahy vychádzajú z ratia, že musíme ovplyvňovať chod štátu, a z toho vyplýva aj naše správanie. Každý má svoj cieľ, svoju taktiku, svoju povahu. Keby som mal psychologicky analyzovať koaličných partnerov, ktorých potrebujem na presadenie návrhov zákonov, bolo by jasné, že každý z nich je úplne iný.

A viete si predstaviť byť v koalícii so Smerom bez Fica, ale s premiérom Pellegrinim?

To sú už také veci, na ktoré mne neprináleží odpovedať. S Ficom mám korektný vzťah a za tie roky som s ním presadil množstvo návrhov, viac ako s pánom premiérom Pellegrinim. Takže by som to nechal na voličov Smeru. Tieto hry - kto z nich je lepší či horší - by som v tomto rozhovore riešiť nechcel.

Chápem, ale pýtam sa na margo toho, že v europarlamente Pellegrinimu vraveli poslanci, aby sa dištancoval od Fica, vraj Slovensku neprospieva. Čo si o tom myslíte?

Opýtajte sa na to Pellegriniho, čo si o tom myslí. Ja som predseda SNS a musím riešiť náš program. Nie som tu preto, aby som analyzoval vzťah Fico - Pellegrini. Situáciu, ktorá tu momentálne je, vnímam ako možnosť presadiť naše návrhy na zníženie DPH na potraviny, zrušiť koncesionárske poplatky a podobne.

Najnovšie rezonuje kauza, keď ste odmietli viac ako sto miliónov dolárov, ktoré Slovensku ponúkla americká vláda na opravy vojenských letísk. Ako to zdôvodňujete?

Najprv treba povedať, že musíme odlišovať finančné zdroje od Spojených štátov a od NATO. Tak ako prijímame zdroje od Európskej únie (EÚ), prijímame aj od NATO. A vždy sa pritom musíme pozrieť, čo za to. Tieto peniaze by však mali byť priamo od USA. Ak podaktorí tvrdia, že je to finančný dar, tak klamú. Slovensko takú bilaterálnu zmluvu nemá so žiadnym štátom a ide o historicky prvú zmluvu, pri ktorej by sme museli riešiť prítomnosť cudzích vojsk na našom území. Ja som povedal, že k reálnemu čerpaniu nepríde, lebo hlavnou otázkou je, či chceme otvárať tému prítomnosti cudzích vojsk. Žiadne peniaze, ktoré by boli podmienené prítomnosťou vojsk na našom území, neschválime.

Ale koaliční partneri predsa tlačia na schválenie. Takže?

Ešte raz, povedal som, aby sa predseda vlády k tomu vyjadril a musia byť zaangažovaní aj rezortní ministri Mosta-Híd, teda minister spravodlivosti kvôli jurisdikcii aj minister dopravy Árpád Érsek, pod ktorého letisko na Sliači spadá. Ja som sa opýtal ministra obrany Gajdoša len jednu vec - či sa v zmluve hovorí o cudzích vojskách na našom území, a odpovedal mi áno. Takéto osobitné dohody, ktoré umožňujú prítomnosť cudzích vojsk, má podpísané len Rumunsko a Poľsko. Maďarsko takú zmluvu ešte nepodpísalo, takže to, čo sa popísalo, je klamstvo.

Rezort zahraničných vecí reagoval, že ak Slovensko odmietne dohodu s USA, bude jedinou členskou krajinou NATO, ktorá tak urobí, „čo môže nevyvolať otázky o dôveryhodnosti našej krajiny“.

Je to zavádzajúca informácia, toto stanovisko je klamlivé. Som šokovaný tým, ako ministerstvo zahraničia zavádza občanov v téme ozbrojených síl. Opakujem, takúto zmluvu má Poľsko a výsledkom je, že je tam prítomných 4 500 amerických vojakov. Ak mi minister obrany povie, že tam je riziko teoretického predpokladu prítomnosti ozbrojených síl, tak mu verím. Pozrite, NATO nie sú Spojené štáty, ak ideme do bilaterálnych zmlúv, tak najskôr by mal predseda vlády prerokovať, čo na takúto dohodu povedia Francúzi či Nemci, ktorí sú naši partneri v EÚ.

Prečo potom váš minister obrany Gajdoš súhlasil na vláde s návrhom? A napokon ste až vy návrh zamietli?

To nie je pravda. Minister Gajdoš návrh pripomienkoval a hovoril len o podmienkach kontraktu. Vyzvali sme predsedu vlády, aby sa k tomu vyjadrili aj ďalší kompetentní ministri, lebo to nie je len otázka pre ministra Gajdoša. Tie peniaze predsa nie sú zadarmo.

Spomínate ministrov Mosta-Híd, ale Bugár sa predsa jasne vyjadril, že s návrhom nemá problém. Naopak, že nechápe, prečo s tým máte problém vy.

No lebo nemá všetky informácie. Môže ich dostať len od svojich rezortných ministrov. Ak pán Fico a pán Bugár nebudú mať problém vziať peniaze, ktoré sú podmienené fungovaním ozbrojených síl USA na našom území, ja s tým problém mám a nebudem v tej vláde ani sekundu. A za tým si stojím.

Mysleli ste vážne, že Slovensko má dosť svojich peňazí, my si musíme z vlastných zdrojov financovať svoje projekty? V školách stále chýbajú knihy, kolabujú štátne nemocnice a tak ďalej.

Tá veta bola vytrhnutá z kontextu. Podmienky na čerpanie peňazí nemôžu byť pre Slovensko zaujímavé. Cenou za ich čerpanie je podpis osobitnej dohody, ktorá pripraví možnosť prítomnosti americkej armády na Slovensku.

Ešte raz. Ak túto zmluvu vaši koaliční partneri presadia, zotrváte v koalícii?

Ak ma moji partneri budú tlačiť do toho, s tým sa nemôžem stotožniť a SNS s nimi nebude sedieť za jedným stolom. Ambiciózni úradníci na ministerstve zahraničných vecí si mali zmluvu viac zanalyzovať, lebo napokon ešte pokazia naše vzťahy s USA. Niekto im totiž dával nádej, že budú môcť na našom území fungovať.

Viete konkretizovať?

Pozrite si, kto je zodpovedný za rokovania, lebo ja to neviem, ani ma to nezaujíma. Nech zverejnia zmluvu a potom pochopíte, o čom rozprávam. Nie je pravda, že ja vyvolávam konflikt. V Poľsku sa rozhodli mať amerických vojakov, u nás sme sa na danú tému ešte ani len nerozprávali. Využíva sa zahmlievanie, utajovanie a vina sa hádže potom na nás.

Kritizujú vás aj za to, že SNS robí v koalícii ďalší problém. Najnovšie odmietate audity na ministerstvách.

Kto sa kedy s SNS rozprával o tom, ako úrad bude vyzerať? Aby Inštitút finančnej politiky od pána Kažimíra hádzal zvýšenie cien potravín na SNS? Len preto, lebo rezort pôdohospodárstva nemá peniaze od ministra financií? Ja navrhujem zníženie DPH na potraviny, máme ju najvyššiu v EÚ a za to nesie zodpovednosť Ficova vláda, ktorá tu bola pred nami. Nie ja ani moji ministri. Nedovolím, aby koaličný partner zhadzoval mojich ministrov a robil zo mňa hlupáka.

Znamená to, že kritizujete svojho koaličného partnera?

Nie, prosím vás, ide len o racionálny postoj. Zabudnime na emócie, na to, aký máme vzťah, ja neútočím.

V politike vládnu emócie.

Emócie vás v politike zničia. Pravidlá fungovania sú také, že si uvedomujem, aké je dôležité komunikovať. Ak si predsa takýto audítorský úrad obsadí strana Smer, o akej objektivite hovoríme? Preto sme ho zastavili, lebo si myslíme, že nebudú objektívne hodnotiť. Inak nemám nič proti audítorom.

Vraj ste ako odtrhnutý z reťaze. Navrhujete toľko opatrení, akoby mali byť o mesiac voľby. Znížiť daň z príjmu právnických osôb na 15 percent. Na 10 percent má klesnúť aj DPH na potraviny a pre printové médiá.

Ja som ministrovi financií navrhoval nižšiu daň z príjmu už dávnejšie. Koaličná dohoda znela, že každý rok sa bude daň z príjmu znižovať o jedno percento, plošne pre fyzické aj právnické osoby. A keď sme sa na to pýtali ministra financií, nikdy na to nebol čas a financie. Nesplnil to. Takže sme sa rozhodli pre radikálny krok.

Nie je to populistické?

Veľa vecí sme zrealizovali a, samozrejme, že v politike každý deň bojujete o voliča. A, áno, ak sa nám to podarí, verím, že nám za to voliči poďakujú.

Ale podporí vás váš koaličný partner?

Neviem, ale presadzovanie vízií, to je politika. Ja sa usilujem o podporu voličov.

Pred pár mesiacmi ste povedali - Mám 44 rokov a chcem, aby strana mala v roku 2020 viac percent ako v roku 2016. Vzhľadom na to, že sa vás opozícia snažila niekoľkokrát odvolávať, či na margo vašej rigoróznej práce, to bolo dosť odvážne tvrdenie?

Čo si myslíte, že je ľahké byť v koalícii? Takto vám poviem, ja som z podnikateľskej sféry a tam sa hovorí, že vo firme je najlepší počet partnerov nepárny a tri je už veľa. V politike to platí ešte viac. To, čo zažil Robert Fico alebo Viktor Orbán, teda jednofarebnú vládu, je na realizáciu politiky a reforiem najjednoduchšie. Keď musíte bojovať s opozíciou aj s koaličným partnerom, nie je to ľahké. Takže najľahšie je nič nerobiť. Pekne mi to povedal pán prezident Miloš Zeman: „Andrej, nie je dôležité, čo robíš pre ľudí, ale ako im to povieš.“ Začínam si myslieť, že na Slovensku je dôležitejší politický marketing, ako niečo pre ľudí urobiť.