Niekdajšia ikona Generálnej prokuratúry SR a dnes vychytená advokátka Eva Mišíková ani vo veku sedemdesiatdva rokov nestráca iskru a hravosť, akú by jej mohli závidieť aj oveľa mladšie ročníky. Fotografie z vlaňajšieho leta ukazujú, ako si spolu s milionárom Petrom Kršákom pôsobiacim v Česku, slávnym dostihovým jazdcom Václavom Chaloupkom a kamarátkou Táňou užívali dovolenku pri mori. 

Sedemdesiatnici v akcií.
Zdroj: Archvív E.M.

V dovolenkovom dome milionára

„S Petrom Kršákom sme dlhoroční priatelia, poznáme sa z mladých čias. Jemu sa v živote zadarilo, vlastní dom pri Jadranskom mori. Veľakrát nás k sebe pozýval,“ vysvetľuje Eva Mišíková spoločnú dovolenku s bohatým Slovákom žijúcim v Prahe.

Kršák je pôvodom filmár, počas štúdií sa spriatelil so svetoznámym režisérom Emirom Kusturicom. V roku 1992 zakladal českú televíziu NOVA. Na odpredaji svojho podielu spoločnosti CME v roku 2005 zarobil 1,4 miliardy českých korún.

„U Kršáka v Chorvátsku som raz dovolenkovala aj s manželom. Keď môj muž pred dvomi rokmi zomrel, podržali ma práve priatelia. Nie som ten typ, čo sedí doma a vyplakáva, ale aj tak je to ťažké. Hlavne večer, keď je všade ticho, doľahne na mňa smútok. Kršák ma nahováral, aby som si prišla k moru oddýchnuť, nabrať veselšie myšlienky. Pozval ma aj s kamarátkou Táňou. S tou máme už šesťdesiate výročie priateľstva, zoznámili sme sa v trinástich rokoch.“

Slovenský režisér žijúci v Prahe Peter Kršák.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Do lietadla ako dámy

Mišíkovej priateľke sa nechcelo trmácať toľkú cestu, no Peter Kršák bol neodbytný. „Presviedčal nás, že žiadne trmácanie nie je v pláne. Budeme cestovať ako veľké dámy. Lietadlom a len s kabelkou v ruke. Povedala som kamarátke, nech má rozum. Kedy ešte sa nám starým ženám pritrafí niečo podobné?!“ spomína Mišíková so smiechom a príslovečnou sebairóniou. „Upozornila som Táničku, nech má veci pripravené v predstihu, lebo Kršák je blázon. Ten sa zjaví z ničoho nič. Aj tak bolo. Autom prifrčal do Bratislavy už dva dni pred odletom, naložil naše kufre a povedal – vidíme sa u mňa. Tak som s kamarátkou na staré kolená letela do Splitu naozaj len s kabelkou.“

Ďalším Kršákovým hosťom v dovolenkovom dome bol známy džokej, štvornásobný víťaz Veľkej pardubickej, tréner, majiteľ koní a zároveň majster Českej republiky v bowlingu v družstvách Václav Chaloupka. Kedysi ho prezývali dostihový elegán, podľa Mišíkovej je to vtipný muž, ktorý vyžaruje božský pokoj.

Známy džokej Václav Chaloupka.
Zdroj: Pameť národa

Aj oddychovať treba vedieť

Partia sedemdesiatnikov s diametrálne odlišnými osudmi i profesiami neviedla na Jadrane len filozofické debaty. Pri tom, ako Kršák vyváral všakovaké dobroty pre celú spoločnosť, vymýšľali, ako si spestriť dovolenku. A práve on z ničoho nič navrhol: „Spravme ABBu!“ Ostatným nebolo treba veľa hovoriť. V okamihu sa zmenili na rozbláznených tínedžerov imitujúcich svoje popové idoly. Bývalá prokurátorka, filmár, dostihový jazdec a právnička vo vedeckej inštitúcií si pustili hity švédskej skupiny ABBA a už len pózovali a tancovali.

Kedysi vychytená švédska skupina ABBA.
Zdroj: archív

Mišíková k tomu hovorí: „Človek musí vedieť aj poriadne oddychovať, nielen tvrdo pracovať. A hlavne – netreba si v občianke neustále kontrolovať rok narodenia.“

Eva Mišíková, bývala prokurátorka a členka Súdnej rady.
Zdroj: MATEJ KALINA