Mali sme pocit, že ich nič nemôže rozdeliť. Ani manželky. Tie ich ešte spoločne pustili na opačný koniec Slovenska, kam sa Jožkovia v zrelom veku terigali vlakom - len aby tam s mladou herečkou Natáliou Puklušovou otvorili nočný klub pre mladých východniarov. Hokejová legenda Jozef Golonka (80) a organizátor súťaže Miss Jozef Oklamčák (62) bok po boku rozbiehali zoskupenie Československý lev a postupne sa dostávali do povedomia verejnosti. Potom akoby uťalo. Z akcií, typických povinným červeným oblečením, sa slávny športovec tento rok vytratil. „Nieže som tam nechodil, ja som ani nebol tu,“ spustil legendárny Žiletka ako z učebnice diplomacie. Až po chvíli pripustil, že za jeho viacmesačnou absenciou na Oklamčákových aktivitách je čosi viac.

Čo sa stalo

Za všetko vraj môže Golonkov výlet do amerického Chicaga, kam odletel ešte na jar tohto roka. Do zámoria ho dávnejšie pozvali českí a slovenskí rodáci, aby sa tam zúčastnil na charitatívnom hokejovom zápase. „Hral tam Petrovický, Pucher, Chalupa. Ja som sedel na striedačke ako tréner tímu Československý lev. Ešte som chcel navštíviť Stana Mikitu, ale už bol v nemocnici,“ opisuje chvíle, ktoré predchádzali smrti prvého Slováka v histórii, ktorý hral v NHL. Spoza oceána sa teda Golonka vrátil domov bez toho, aby sa stretli. A nestačil sa čudovať. Na pretrase boli zrazu celkom iné veci. „Niekto mi povedal, že som tam nemal ísť. Vôbec som nevedel, o čo ide. Oklamčák mi nepovedal nič. Len tam nastal nejaký lomoz.“

Lomozom nazýva naša legenda zrejme fakt, že sa spojil s organizátormi, s ktorými sa jeho drahý priateľ Oklamčák asi nerozišiel v najlepšom. „Letenka bola objednaná trištvrte roka dopredu a nedala sa zrušiť. Neviem, čo sa medzi nimi stalo, mňa to nezaujímalo. Ani neviem, či ho to mrzelo. V každom prípade, bolo to nedorozumenie. Možno niekto chcel niekoho rozoštvať. Potom sme si celú vec vysvetlili, lebo klebety sú všade. Ja ich nemám rád, lebo na ne nemám čas.“

Trest za neposlušnosť?

Kým sa veci dali na pravú mieru, chvíľu to trvalo. Medzitým stihli členovia Československého leva, teda známych slovenských osobností, niekoľko žúrov a zájazd do jednej z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Bez prítomnosti Žiletku. „Malo sa ísť do Gruzínska a mňa ako viceprezidenta ani neoslovili! Išiel Andrásy, Fischer a ďalší, pre mňa to bolo na počudovanie,“krčí plecami potrestatný hokejista.

„No tak ma nezobrali na jeden zájazd. Neurazilo ma to, ale, aby som pravdu povedal, rád by som sa pozrel do krajiny, kde sa hokej nehrá. Výber ľudí urobili na základe demokratického rozhodnutia a demokracia je u nás taká, že keď som nedostal pozvanie, nič sa nestalo. Veď ja mám dosť roboty aj mimo toho,“ dodal Golonka so športovým prístupom.