Na stretnutie prišiel plný elánu, vo skvelej kondícii a s okamžitým upozornením. „Ja si so všetkými tykám,“ bezprostredne začal rozhovor.  Džezový spevák Peter Lipa (76) si zaspomínal, aké to bolo vystrájať do rána bieleho, nielen so svojou kapelou, ale aj s dvorným textárom a kamarátom Milanom Lasicom. Spomenul i nepríjemnejšiu stránku kočovného umeleckého života, ktorá mu dlhodobo strpčovala manželstvo. Aj to, prečo sa po rozvode rozhodol nezanevrieť na partnerstvo a skúsil život po boku novej družky.

 

Nadivoko

S bývalou manželkou Norinou prežil krásne roky. Ako každý pár aj oni mali ťažké chvíle, najmä keď často cestoval a kvôli svojej profesii musel byť po večeroch mimo domova. Manželka tým nebývala nadšená.  „Vychovali sme štyri deti a určite je lepšie, keď je otec poruke. Každá životná situácia má však výhody aj nevýhody. Hovoril som jej: Je lepšie to, čo robím, ako keby som bol inžinier, ráno o šiestej išiel do fabriky, večer sa vrátil unavený z práce. A na druhý deň znova. Takýto život som si vybral, dobre to vedela. Povedali sme si to už predtým, v čase, keď sme sa zoznámili, keďže som už vtedy robil hudbu,“ skonštatoval.

Po tridsiatich šiestich rokoch sa napokon rozhodli, že pokračovať v manželskom zväzku nemá zmysel, a spevák sa ocitol sám. Tento stav, ako hovorí, mu nevyhovoval. „Dva roky som bol v podnájme. Rozhodol som sa, že je lepšie žiť s niekým, ako žiť sám.“

Túlavé topánky už vyzul

Do cesty mu prišla nová žena, právnička Zuzana, s ktorou tvoria teraz pár. Život po boku novej partnerky nemusel príliš meniť, sú zohratí. „Ja som vo svojom režime, to skôr moje okolie si musí zvykať. Rád ustupujem aj sa rád mením, ale jedna konštanta ostáva, a to je, že som muzikant,“vyhlásil jednoznačne.

SKROTOL Umelec priznáva, že po koncertoch už ťahať s kamarátmi do rána nevládze.
SKROTOL Umelec priznáva, že po koncertoch už ťahať s kamarátmi do rána nevládze.
Zdroj: ARCHÍV

Hudobníka to po koncertoch dnes už do nočných ulíc neťahá. „Pristihnem sa, že sa mi nechce ponocovať. Teraz, keď môžem, tak si idem po koncerte radšej oddýchnuť. Ale podstatnú časť svojho života som bol veľký nočný vták. Dohrali sme, chceli sme ešte niečo ďalšie zažiť, neboli sme pripravení ísť spať. Po koncerte sme si chceli sadnúť, popiť a porozprávať sa,“zaspomínal. „Býval som v situáciách, keď som hrával päť až šesť hodín denne, a keď som skončil, nešiel som spať. Hral som napríklad v Hamburgu do druhej a potom sme išli žiť do podnikov. Je to svojím spôsobom ťažký život, ale patrí to k tomu, keď sa človek rozhodne byť muzikantom.“

S Lasicom v uliciach

Bonvivánsky večer odštartoval Petrovi Lipovi aj jednu pozoruhodnú spoluprácu. „Ešte ako študent som obdivoval Lasicu a Satinského. V tom čase už boli v určitých kruhoch slávni. Oni, študenti VŠMU, ja som bol na stavarine, tak sme toho nemali veľa spoločného. Mali sme však vždy blízko k hudbe. Bol som ich oddaný a nadšený divák, chodil som na predstavenia. Popritom som si pomaly staval nejakú hudobnú budúcnosť,“približuje džezmen okolnosti, ktoré viedli k tomu, že Milan Lasica mu neskôr počas hudobnej kariéry napísal väčšinu textov.

FOTO Petra Lipu s jeho novou partnerkou nájdete v GALÉRII