Kráska od predsedu vlády Roberta Fica si profesijne polepšila! Z obyčajnej, radovej zamestnankyne dočasne prijatej na Úrad vlády SR vlani v marci je dnes už hlavná štátna radkyňa.

Kariéra 29-ročnej Márie Troškovej, ktorá vyše roka sprevádza premiéra doslova na každom kroku, teda okrem jeho nedávneho sedemnásťdňového pobytu v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb, zdá sa, naberá správny smer. Lebo čo sa tabuľkového zaradenia týka, v štátnej správe patrí jej pozícia medzi najvyššie. Aj najlepšie ohodnotené.

Čítajte viac:

Ficova silikónová asistentka Trošková: Chránia ju viac ako šéfa!

Hoci treba uznať, že z pohľadu súkromného sektora to nemusí byť bohviečo. Podľa verejne dostupných zdrojov má totiž hlavný štátny radca nárok na tarifný plat vo výške približne 1 200 eur. S rôznymi príplatkami však táto suma môže nakoniec pokojne narásť na dvojnásobok.

Nie je to až tak dávno, čo sa hlavná štátna radkyňa fotila nahá na kožušinke... Foto: Branislav Šimončík

Máriin bobrík

Najnovšie kariérne zaradenie Márie Troškovej nám potvrdil Úrad vlády, ktorý nám doslova napísal: „Dobrý deň, Mária Trošková pracuje na Úrade vlády SR na pozícii hlavný štátny radca. S pozdravom Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.“

Keďže napriek našej snahe získať odpovede oveľa skôr ich napokon poslal až krátko pred uzávierkou časti aktuálneho vydania nášho časopisu, o schopnostiach Márie Troškovej si v tomto čísle prečítate ešte aj na strane 23.

Tá bola hotová a do tlače poslaná dávno predtým, ako stihli kompetentní zareagovať na našu zvedavosť ohľadom jej aktuálneho pôsobenia na Úrade vlády.

V poslednom čase sa totiž tak trošku vytratila z očí verejnosti a v tejto súvislosti sa objavili všelijaké špekulácie, kde sa táto krásavica podela. Jej obdivovateľom však môže odľahnúť. Jednoducho len pracovala na tom, aby mohla kariérne stúpať.

Čo presne je náplňou jej terajšieho pracovného zaradenia - komu, odkedy a v akej oblasti vlastne radí -, nám však kompetentní odmietli povedať. A nevyjadrili sa ani k tomu, na základe čoho sa z tejto bývalej účastníčky Miss Universe SR či fotomodelky z pánskeho časopisu stala hlavná štátna radkyňa.

Z odpovede, ktorú nám zaslalo tlačové oddelenie Úradu vlády, sa síce dá vycítiť, že čo-to o slečne Troškovej by prezradiť možno aj chceli , ale nemôžu. Musia jednoducho držať bobríka mlčanlivosti. Želá si to samotná hlavná štátna radkyňa, platená z peňazí daňových poplatníkov.

„Vzhľadom na to, že podľa platného zákona o štátnej službe nejde o pracovníka v riadiacej funkcii, nie je možné bez jeho súhlasu zverejňovať informácie týkajúce sa pracovného zaradenia či pracovnoprávnych vzťahov,“ dozvedeli sme sa z Úradu vlády.

Aj takto sa dá odštarovať kariéra. Foto: Branislav Šimončík

Od Ruska k Talianovi

Prečo má šikovná, vysokoškolsky vzdelaná a vraj aj jazykovo zdatná Mária problém podeliť sa s občanmi krajiny o radostné zvesti, ktoré sa týkajú jej pracovných daností, keď tie fyzické, plastikami vylepšené, ukazovala pred pár rokmi celému svetu, ťažko povedať. Ale hanbiť sa určite nemusí.

Veď chválami na jej adresu nešetria ani predošlí zamestnávatelia. Napríklad bývalý generálny riaditeľ televízie Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko. V jeho firme, ktorá okrem iného zabezpečovala vydávanie istého motoristického časopisu, pracovala Mária začiatkom roku 2011.

„Jasné, že Máriu poznám!“ akoby sa potešil Pavol Rusko, keď sme mu spomenuli meno známej krásky. „Kedysi u nás istý čas, asi tri mesiace, robila. Bolo to už pomerne dávno, zhruba pred štyrmi rokmi. Potom sa však zoznámila s jedným podnikateľom talianskeho pôvodu, ktorý sa okrem iného venoval slnečným elektrárňam, a prešla k nemu,“ zaspomínal si Pavol Rusko.

V súvislosti s jej hviezdnou kariérou u premiéra Fica sa len pousmial. „No tak ja som myslel, že pôjde pomalšie, ale v zásade ma to neprekvapilo, lebo veľmi rýchlo pochopila, ako v živote postupovať.“

V roku 2014 sa Mária presunula k poslancovi Národnej rady za Smer Viliamovi Jasaňovi, ktorému robila asistentku. Nuž a, ako je už známe, od neho putovala priamo k predsedovi vlády.

Mimochodom, na Úrade vlády aktuálne pôsobí aj jej bývalý šéf Jasaň, ktorý vedie odbor krízového manažmentu a bezpečnosti, ale aj Kanceláriu bezpečnostnej rady. Či, čisto teoreticky, Mária Trošková nie je práve na jeho úseku, sme sa nedozvedeli. S Viliamom Jasaňom sa nám nepodarilo skontaktovať.

Šikovná: Zdá sa, že Mária Trošková nedisponuje len fyzickými danosťami, ale aj vedomosťami.
Zdroj: Július Dubravay

S exšéfom: Mária Trošková a Viliam Jasaň. V minulosti sa vyjadril, že mu bolo ľúto, keď prešla k premiérovi Ficovi. Foto: Július Dubravay

Odborníčka?

Je však úplne jedno, kde je v rámci Úradu vlády zaradená. Ak je totiž hlavnou štátnou radkyňou, čo je, ako sme už spomínali, jedno z najvyšších postavení v rámci štátnej správy, zákon káže, že by mala spĺňať aj odborné kritériá. Minimálne by mala mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, pretože hlavný štány radca sa nevenuje len takým hocijakým činnostiam.

Náplňou jeho práce by okrem iného mala byť tvorba stratégie a štátnej politiky vo vymedzenej oblasti, koncepčná a koordinačná činnosť v oblasti štátnej služby, kontrolná, inšpekčná, dozorná činnosť alebo vykonávanie vnútorného auditu a vládneho auditu s celospoločenským dosahom, vybavovanie sťažností a petícií s celospoločenským dosahom, právne zastupovanie ústredného orgánu štátnej správy, ale napríklad tiež tvorba zákonov alebo medzinárodných zmlúv.

O odborných kvalitách Márie Troškovej však určite nehodno pochybovať. Ináč by sa predsa nestala hlavnou štátnou radkyňou, čo je druhá najvyššia funkcia v rámci štátnej správy.