Počas dlhoročnej kariéry sa vždy tváril neprístupne, patril k nemu mačovský slovník a neprehliadnuteľný bol outfitmi, gestami aj mimikou. Roky patrí k špičke našej hiphopovej scény, no za karié-rou sa už nenáhli ako kedysi. O jeho hudbe sa toho popísalo mnoho, no o súkromí hovoril výnimočne a okrajovo. Pre týždenník PLUS 7 DNÍ porozprával o triapolročnom synovi Sanelovi aj o manželstve s moderátorkou Jasminou Alagič Vrbovskou (33). S raperom PATRIKOM RYTMUSOM VRBOVSKÝM (46) sa rozprávala redaktorka GRÉTA KLIMKOVSKÁ.

Patrik, dnes z vás dobrá nálada priam srší. Ako si nažívate s Jasminou a so synom Sanelom?

Nechcem to zakríknuť, no žijeme veľmi spokojne. Všetci sa ľúbime, všetci sme zdraví, takže viac si nemôžem priať.

Váš syn bude mať čoskoro štyri roky. Ak vás na ulici zastavia fanúšikovia, vníma to?

Nemyslím si. Ešte nevie rozlíšiť, že rodičia sú známejšie tváre pre spoločnosť. Aj keď ma ľudia zastavujú na ulici a on je pri tom, evidentne nerieši to nijako. Žije vo svojom detskom svete.

Premýšľali ste s Jasminou, ako ho budete chrániť?

Zatiaľ riešime túto vec len tak, že ho neukazujeme. Ja za neho nebudem rozhodovať, či má alebo nemá byť slávny. Nech ho v budúcnosti ľudia spoznajú osobne, nebudem robiť to, že si na vlastnom synovi budem naháňať lajky. Ale aj keby som nebol slávny, na sociálnych sieťach by som sa ním nechválil. Za mňa zatiaľ ide všetko prirodzene a tak, ako má. Vôbec netlačím na nič a nekalkulujem, čo a ako bude, keď viac vyrastie. Ale ak by raz náhodou v škole trpel, tak môže ísť do školy do Rakúska.

Ťaháte pri výchove syna za jeden povraz? Alebo sa stane, že jeden druhého skritizujete, že mal danú situáciu riešiť inak?

Málo. Veľmi málo, pretože ja som typ, ktorý nemá rád konflikty. Musím však povedať, že Jasmina je ako mama neuveriteľná a synovia lipnú na mamách. Ja môžem dať maximálne mužský vzor, lásku a odovzdať mu skúsenosti.

Viete rozlíšiť, čo po kom Sanel zdedil?

Z každého má určite niečo. Obaja sme temperamentní, čo cítiť aj z neho. Gén je gén, ale zase nebudem ho tlačiť, aby som z neho urobil seba. Neodpustil by som si, keby som ho nútil, aby bol napríklad hudobníkom alebo sa stal súčasťou šoubiznisu, ktorý ja milujem. Hlavne chcem, aby bol šťastný a do osemnástky, lebo potom sa decká od rodičov vzďaľujú, mu túžim vštepiť svoje základy, z ktorých bude ťažiť.

To, že ste s Jasminou temperamentní, vidieť. Prenáša sa to aj do vzťahu? Dali by sa spoza vašich dverí počuť hlasité hádky?

Vzájomnú partnerskú nezhodu nepovažujem za konflikt, ale vnímam to tak, že aj v manželstve máme právo nesúhlasiť s názorom druhého. Nič zlé na tom nevidím. Hlavne, my s Jasminou medzi sebou nepretekáme, ale snažíme sa byť sami sebou pri akejkoľvek situácii.

O financie núdzu nemáte. Má Sanel všetko, na čo si zmyslí?

Snažíme sa ho učiť, že veci bude dostávať za zásluhy. Ale ešte si neuvedomuje, koľko má hračiek, iba sa z nich teší. A priznám sa, teraz chcem, aby bol veselý a mal krásne detstvo. Ani sa nenazdám, a už sa to aj pomaličky začína, že ho budem chcieť motivovať. Hocikedy mu poviem, že niektoré detičky si to nemôžu dovoliť. Musím sa s ním baviť detským zmýšľaním, pretože ešte nerozumie spojeniu chudobné rodiny. Často sa stalo, že v televízii ukazovali príbehy ľudí, ktorí mali finančné problémy. Hneď som poukázal na to, že niektorí naozaj nemajú peniažky, a preto si ich treba vážiť.

Čo má rád alebo čomu sa poteší najviac?

Sanel má rád asi všetko - nielen kostýmy filmových hrdinov, v ktorých stále pobehuje. Je to klasický chlapec, ktorý objavuje svet. Počas dňa stihne byť požiarnikom, niekoľkokrát sa prezliecť alebo sedí pri mne a pozerá so mnou dokumenty o veľrybách. Jednoducho, v tomto veku ho fascinuje hocičo. Opakuje aj to, čo každú chvíľu vidí u mamy, otca, v škôlke a medzi kamošmi. Fascinuje ho život, to z jeho správania veľmi cítiť. A my s Jasminou ho sledujeme a užívame si jeho detskú fantáziu.

Takže sa snažíte nevychovať z nehorozmaznaného synáčika?

Presne. To nechcem. Väčšina triezvo rozmýšľajúcich ľudí vie, čo z rozmaznaných detí vyrastie. Myslím, že to ani nemusím konkretizovať. Možno sa budem opakovať, no pre mňa bude najviac, ak syna navediem smerom, aby bol z neho šťastný a spokojný človek. Hlavne nech je sám sebou a nemá stále nejaké očakávania, lebo nechcem, aby bol potom sklamaný. Nemusí sa topiť v peniazoch ani byť populárny, pretože platí, že niekedy je obyčajný neznámy človek šťastnejší ako nejaká šoubiznisová hviezda.

Počas nášho rozhovoru máte na sebe luxusné okuliare. Raz asi nastane deň, keď za vami príde s tým, že by chcel podobné.

Poviem mu: Tak to je teda super, ale najprv ti vysvetlím, ako som sa k nim dopracoval. Aby to rýchlo pochopil. V živote som videl rôzne deti a správanie niektorých bolo hrozné. Aj na to je jednoduché vysvetlenie, deti sú len obrazom rodičov. S Jasminou máme rovnaký názor, nestane sa, že na čo naše dieťa ukáže, to dostane. To určite nie. Možno navonok tak nevyzeráme, ale obaja čerpáme z hodnôt, na ktoré peniaze nemajú žiaden vplyv.

Z vášho rozprávania vyplýva, že už máte predstavu, ako zvládnete synovo pubertálne obdobie?

Na to sa asi nikdy nedá pripraviť. Často sa mi však potvrdilo, že ak sa rodičia s dieťaťom nerozprávajú a doma sú hádky na dennom poriadku, väčšina z nich sa dá na zlé chodníčky. Či je to fetovanie, alkohol, alebo podobné veci. Som si stopercentne istý, že je za tým ignorácia rodičov a podmienky, v akých dieťa vyrastá. Preto sa nad tým veľa zamýšľam a chcem sa synovi naplno venovať.

Cítiť, že sa snažíte byť zodpovedný rodič. Je za tým aj to, že ste sa otcom nestali ako mladé ucho?

Jednoznačne. Tým, že som sa stal otcom až po štyridsiatke, veci beriem oveľa vážnejšie a veľmi mi záleží na krehkej detskej duši. Tak to asi malo byť. Lebo keby som bol mladý, riešil kariéru a stretával svoje dieťa len v nedeľu, to by to asi aj tak vyzeralo. Neuvedomujeme si, ale takto fungujúcich rodín je veľa.

Keď už spomínate vek, trúfate si na ďalšie dieťa?

Určite áno. Teraz, keď cítim, že je Sanel väčší, nevidím dôvod, prečo nemať väčšiu rodinu. Je krásne, keď za stolom sedí viac ľudí. Tieto veci som si začal uvedomovať až teraz, keď som starší, roky mi pribúdajú a človek si váži, že už nie je sám. Priznám sa, že teraz premýšľam úplne inak ako pre niekoľkými rokmi. Už sa nikam nenáhlim.

Vrátili by ste čas a už by ste sa tak nenáhlili za úspechom a kariérou?

Som rád, čo som dosiahol, a vážim si to. Celkovo sa mi to všetko teraz spája, čím som prešiel. Už ako dieťa som vyrastal v podmienkach hladu, obrazne povedané. Počas komunizmu sme nemali podmienky ako dnes. Súčasné deti sú motivované, ak sú v niečom šikovné, majú kopu možností. K nám do triedy nikdy neprišla vzdelaná úspešná osoba, ktorá by nám niečo odprezentovala a motivovala nás. K nám prišli iba ak vojaci, ktorí tvrdili, že ak chceme byť aj my vojakmi, máme sa prihlásiť tam a tam.

Dnes si môžete vyberať, akú ponuku prijmete. Pred pár dňami ste vystúpili na narodeninovom koncerte expriateľky Dary Rolins v Česku. Ako ste si to užili?

Neviem, ako to mám opísať. Na koncertoch zažívam veľa emócií, ale toto bolo silné, lebo naše vystúpenie nikto nečakal. Začala sa moja časť piesne a ja som pomaličky vychádzal na pódium, ľuďom to však chvíľu nedochádzalo. Keď ma potom bolo vidieť na veľkej obrazovke, v hale nastala taká atmosféra a toľko emócií, že som mal pocit, že to cítim na každej časti svojho tela.

Jasmina nežiarlila, že vystúpite na Darinom koncerte?

Máme spolu rodinu, čo už je viac. My sme zaľúbení, Dara je šťastne zaľúbená, takže tu nie je o čom. Ona má svoj život, my máme svoj a Jasmina mi sama povedala - určite choď. Na Darinom koncerte som vystúpil ako na hociktorom inom.

V posledných rokoch ste sa viackrát objavili vo filme. Baví vás byť príležitostným hercom?

Samozrejme, pretože mňa baví všetko, kde je veľa fantázie a točí sa to okolo šoubiznisu.


Som slaboch: Kráska Taťána Kuchařová prehovorila o rozvode s Ondrejom Brzobohatým

V týchto dňoch sa do kín dostal film Invalid, ktorý sa odohráva v rómskom a mafiánskom prostredí. Ako sa stalo, že ste si v tejto čiernej komédii zahrali?

Oslovil ma producent filmu Peter Veverka. Je to môj kamarát a taktiež rodák z Piešťan. Spolu sme prežili zaujímavú mladosť na piešťanskej lodenici, pričom on bol veslár a ja kajakár. Asi tak pred desiatimi rokmi sme sa po veľmi dlhom čase opäť stretli. Tak sme na seba pozerali, predsa sme sa od mladosti zmenili, no obom sa po chvíli vynorili spomienky na lodenicu, kde sme toho veľa zažili. Teraz sme v pravidelnejšom kontakte a on mi hocikedy zavolá, či si nechcem len tak „šteknúť“ v nejakom jeho filme. A tak som sa stal súčasťou filmu Invalid.

FOTO zamaskovaného Rytmusa nájdete v GALÉRII

Akú postavu vám vybral?

Invalid je film z deväťdesiatych rokov, keď bola mafia prepojená aj s Rómami. Som tam taký „kápo“ v jednej osade. Ak si to pôjde niekto pozrieť a uvidí môj outfit, pobaví sa. Sám som si ho vymýšľal a mal som jasnú predstavu. Dlhé vlasy, šuštiaky a reťaze nesmeli chýbať. Urobil som k filmu aj sound­track a pomohol s niektorými hláškami. Myslím si, že v tomto som expert, teda na výrazy si zabil, na pána a podobne. Milujem hrať sa s rôznymi hláškami a so slangom.