Celonárodná anketa Najväčší Slovák odštartovala na jeseň a počas prvej fázy televízni diváci posunuli do finálovej desiatky okrem Štúra, Štefánika či Dubčeka cyklistu Petra Sagana (29). Či anketu RTVS nakoniec aj vyhrá, dozvieme sa prvého mája. Dovtedy môžu diváci na obrazovkách verejnoprávnej televízie každú stredu večer sledovať hrané dokumenty o jednotlivých finalistoch. Nakrúcanie podľa našich informácií prebiehalo bez komplikácií. Až kým sa tím RTVS nevybral do Saganovho rodného mesta Žiliny. Tam plánovali nakrútiť video­vizitku aj s niekým z blízkych slávneho cyklistu. Úplne úspešní neboli.

Nekomunikoval...

Každý hraný dokumentárny film k televíznej šou Najväčší Slovák je venovaný jednému finalistovi, pred kamerami ho vždy predstavuje verejne známa osobnosť. Rolu „obhajcu“ Petra Sagana získal známy športový komentátor Marcel Merčiak. Keďže v ankete panuje pravidlo, že žijúca osoba sa nemôže k sebe vyjadrovať, chceli filmári do dokumentu dostať aspoň Saganovho otca Ľubomíra. Ten od začiatku manažuje synovu kariéru, sprevádza ho na tréningoch aj pretekoch, poskytuje mu maximálny servis. Stál pri Petrovi, keď získaval lukratívne reklamné spolupráce. Nadšenie Slovákov vidieť cyklistu s titulom Najväčší Slovák však Ľubomír Sagan neprejavuje.

Televíznemu štábu, ktorý hraný dokument o cyklistovi pripravoval v jeho rodnej Žiline, ani len nezdvihol telefón. „Pána Sagana máme síce uvedeného, že je k dispozícii, ale nekomunikuje. Ani sa s ním nevieme od minulého týždňa spojiť,“ povedal nám Marek Vozár z produkčného tímu deň pred nakrúcaním. To plánovali s niekoľkotýždňovým predstihom a s Ľubomírom Saganom sa predbežne dohodli, komunikácia sa však nečakane prerušila. Neobťažoval sa štábu ospravedlniť ani esemeskou. Iba sprostredkovane sa dozvedeli, že je odcestovaný.

Ešte ako „ucho“: Cyklista bol ako mladý, ešte nie slávny športovec otvorený. Dnes pôsobí odmerane, pre niektorých až arogantne.
Ešte ako „ucho“: Cyklista bol ako mladý, ešte nie slávny športovec otvorený. Dnes pôsobí odmerane, pre niektorých až arogantne.
Zdroj: Peter Šimčisko

Odhodlaný

V dokumentárnom filme vystúpili „aspoň“ Petrovi prví tréneri - Peter Zánický a Milan Novosad, ktorí sa podieľali na jeho mládežníckych tréningoch a s našou športovou hviezdou sú dodnes v kontakte. „Začal pomerne neskoro. Dnes začínajú štvorročné deti, ktoré sú nadané a zvládajú tréningy. Peter ešte ako päťročný nevedel ani bicyklovať. Začal až v deviatich, ale nástup mal rýchly. Hneď bolo vidieť, že je talentovaný. Pamätám si jednu príhodu, to bolo v roku 1999. Zobral som ho aj s bratmi do Kaprunu, kde boli práve majstrovstvá sveta v horskej cyklistike. Povedal som im, že keď budú poctivo trénovať, raz na tej trati budú štartovať. Ale že budú aj na majstrovstvách sveta, poviem pravdu, to mi vtedy nenapadlo,“ prezradil tréner, podľa ktorého je na Slovensku talentovaných detí dosť.

„Skončia však skôr, než začali. Príde puberta a vykašlú sa na všetko. Peter bol iný.“Na prvý tréning ho priviedla jeho krstná mama. „Chodil vtedy na futbal do Bánovej. Keď mal voľno, prišiel sa pozrieť na staršieho brata Juraja, ktorý robil cyklistiku. Po dvoch mesiacoch povedal, že futbal nechá a ide skúsiť bicyklovať. Juraj bol vždy takým jeho mentorom.“

Už je iný

Celosvetová sláva na prvý pohľad Petra Sagana dosť zmenila. Niektorí ho považujú za arogantného, podľa jeho prvého trénera je to len prirodzená obrana. „Klamal by som, keby som povedal, že sa nezmenil. Je to úplne prirodzené. Ten, kto nie je v jeho koži, si nevie predstaviť, čo jeho život predstavuje. Keď sa s Petrom stretnem, cítim, že má voči ľuďom odstup, chráni si súkromie, nie je už taký otvorený ako kedysi. Vidím ten rozdiel. Niekomu sa zdá, že je odmeraný. Na druhej strane, keď máme priestor byť spolu dlhšie, uvedomím si, že je to ten istý Peter ako pred desiatimi rokmi, keď sme boli spolu v Himalájach. Samozrejme, tých príležitostí, aby sme spolu trávili čas, je čoraz menej. Veľakrát letí tak, že ani nevie kam,“ vysvetlil rýchly štýl športovcovho života.