Neprávoplatne odsúdený brezniansky podnikateľ Igor Šajgal, ktorého v pondelok zadržala polícia v Rimavskej Sobote, zďaleka nie je jediný, čo sa pred zákonom ukrýval v prestrojení. V roku 2008 sa stalo celosvetovou senzácie zatknutie bývalého politického vodcu bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča. V tom čase jeden z najhľadanejších mužov sveta sa neskrýval v ťažko dostupných horách, ale žil pod falošnou identitou takmer obyčajný život v Belehrade. Pod menom Dragan Dabič liečil pacientov alternatívnou medicínou, prispieval do odborných časopisov, prednášal vo viacerých srbských mestách a údajne si našiel aj milenku. Karadžiča tribunál v Haagu v roku 2018 odsúdila na 40 rokov väzenia za genocídu, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny.

Premena: Radovan Karadžič alias Dragan Dabič
Zdroj: internet

Hazardér

„Niežeby som bol na to hrdý, ale nikdy som neprehral,“ povedal Karadžič v polovici deväťdesiatych rokov na margo svojej údajnej hráčskej vášne. Vraj len niekoľkokrát navštívil kasíno belehradského hotela Interkontinental a stavil len zopár stoviek mariek. V každom prípade ho hazard priťahoval a zrejme aj táto črta jeho povahy prispela k rozhodnutiu ukončiť skrývanie a vytvoriť postavu lekára alternatívnej medicíny Dragana Dabiča.
Samozrejme, bez pomoci iných by sa mu to sotva podarilo. Priatelia pre neho zrejme sfalšovali preukaz murára na dôchodku z mesta Ruma, vydaný v roku 1999. Tiež mu pravdepodobne pomohli zohnať v Belehrade bývanie. A tak sa v uliciach srbského hlavného mesta začal objavovať trochu exotický muž s dlhou bradou, vrkočom, veľkým klobúkom a dobrodružnou, i keď fiktívnou minulosťou. Ako mladík mal Dabič v Rusku vyštudovať medicínu, no lákali ho aj alternatívne spôsoby liečenia, a preto odcestoval do Ázie. V Indii, Japonsku a najmä Číne sa zoznámil s meditáciou, jogou, technikami ovládania mysle a tela. Nakoniec skončil v Spojených štátoch a snažil sa speňažiť získané vedomosti. Ale šťastie mu neprialo. Rozviedol sa s manželkou, opustil rodinu a vrátil sa do rodného Srbska.

Omladený, ale s putami na rukách: Strávi Šajgal Vianoce za mrežami?
Zdroj: Tony Štefunko, Archív

Premena

Nie je celkom jasné, kedy sa z Karadžiča stal Dabič, ale podľa všetkého sa to udialo asi pred tromi rokmi. Vyštudovaný psychiater totiž v roku 2005 vyhľadal známeho bioenergetika Minu Miniča. „Bol dosť neupravený, prijal som ho ako unaveného človeka,“ uviedol Minič pre denník Blic. „Bol som v Rusku na kongrese a pravdepodobne tak objavil moje meno,“ tvrdí Karadžičov učiteľ. Zo záhadného návštevníka sa vykľul mimoriadne schopný študent, ktorý zvládol kurz za päť dní. „Vždy sa o niečo zaujímal, stále sa na niečo vypytoval. Pretože chcel všetko vedieť, dal som mu meno David, ktoré neskôr začal používať spolu s menom Dragan Dabič,“ dodal Minič.
Davidovi pomohol aj pri vybavovaní ordinácie. A Dabič, alias Karadžič, sa rýchlo uchytil. Charizmatického guru vyhľadávalo čoraz viac pacientov, ktorých liečil bioenergiou, pohybmi rúk či východnými múdrosťami, dokonca im predával rôzne talizmany. Prejavil aj slušné marketingové schopnosti, keď si zriadil vlastnú internetovú stránku. „Sme energetické tvory. Početné energetické procesy, ktoré prebiehajú v nás, sú závislé od energií vyššieho pôvodu,“ vysvetľoval svojim pacientom. Ponúkal pritom pomoc pri depresiách, neplodnosti, dokonca aj cukrovke, astme či skleróze. Radil tiež, ako vďaka rôznym energiám zostať mladý a pekný. „Vyvolával dojem vzdelaného a pokojného muža,“ tvrdí autor jeho internetovej stránky Zoran Pavlovič. Keďže spolu trávili dosť času, rozprávali sa o rôznych veciach. Údajne aj o prírodných krásach holandského Scheveningenu, kde sa nachádza väznica pre vojnových zločincov z bývalej Juhoslávie.

Bláznivý dom

Dabič však časom pocítil potrebu zoznámiť s výsledkami svojich bádaní v oblasti ducha odbornú a širšiu verejnosť. Skontaktoval sa tak s redakciou periodika Zdravý život a ponúkol im článok o meditácii. Text zaujal a časopis ho publikoval. Akurát ho nemohli podpísať ako doktora, lebo nemal pri sebe lekársky diplom. Vraj mu po rozvode zostal v Spojených štátoch. 
Zároveň sa Dragan David stal pravidelným návštevníkom rôznych veľtrhov zdravej výživy. Cestoval po Srbsku a prednášal na odborných seminároch a konferenciách. Nechýbal ani na otváraní belehradských súkromných kliník, dbal jedine na to, aby sa veľmi neobjavoval v televízii.
Čoraz trúfalejší bol aj v spoločenských stykoch. Nemal problém pozývať ľudí k sebe domov, cezpoľným dokonca ponúkal, aby u neho prespali. Zviditeľňoval sa aj vo svojej obľúbenej reštaurácii Luda kuča, teda Bláznivý dom. Zásadne napríklad sedával na mieste, z ktorého bolo vidno na dva obrazy - jeho vlastný a obraz bosnianskosrbského vojnového generála Ratka Mladiča. Dabič pri jednej príležitosti dokonca hral na srbskom ľudovom nástroji, gusliach. Majiteľ podniku Miško Kovijanič si spomenul na jeden kuriózny rozhovor so svojím hosťom. Opisoval mu Karadžičov rodný kraj, keďže odtiaľ pochádza aj on. „Nemôžem tomu uveriť. Vysvetľoval som Karadžičovi, kde sa narodil Karadžič,“ povedal pre Blic.

Tribunál v Haagu: Karadžič vyfasoval 40 rokov za mrežami, proti rozsudku sa odvolal.
Zdroj: profimedia

Romantika

Veľa sa píše aj o Dabičových cestách. Podozrenie, že určitý čas žil vo Viedni, sa síce ukázalo ako nepodložené, no doteraz sa nepodarilo vyvrátiť, ale ani potvrdiť správy, že bývalý líder bosnianskych Srbov v roku 2006 dovolenkoval na chorvátskom Jadrane. Podľa novín Slobodna Dalmacija meno Dragan Dabič evidujú v zozname hostí jedného z apartmánov v Čiove pri Splite. Tamojší obyvatelia sa pamätajú na muža v klobúku s dlhou bradou, ktorý obdivoval miestny kostol.
Takisto sa nevie, či Dabič do zahraničia cestoval so svojou údajnou láskou - záhadnou Milevou Cicakovou. V srbských mestách ich však spolu vídali. Vraj k sebe mali veľmi blízko, často sa držali za ruky a alternatívny lekár ju občas predstavil ako „lásku svojho života“. Známi Milevu opisujú ako „obyčajnú ženu, ktorej slabosťou boli neobyčajní ľudia“. Karadžič prostredníctvom advokáta ich ľúbostný vzťah poprel a tvrdí, že Cicaková bola len jeho spolupracovníčkou. „Som rodinne založený človek,“ odkázal.

Mohlo by vás zaujímať: