Tip na článok
Aj rozprávkam býva koniec: Peter Sagan spôsobil svojím priznaním, že sa s manželkou Katarínou rozišiel, na Slovensku hystériu. Prvé hodiny tomu nikto neveril.

Sama v Monaku: Príbeh slovenskej manželky cyklistickej hviezdy, ktorej úlohou je starať sa o mužovo šťastie

Za život, aký mala donedávna Katarína Saganová (30) z Dolného Kubína, by iné dali aj posledné.

Galéria k článku (25 fotografií )
Ďalšia Slovenka v Monaku: Katarína je manželkou špičkového austrálskeho cyklistu Michaela Matthewsa.
Záleží jej na figúre: Za posledné mesiace výrazne schudla.
Sladký rozchod?: Vyzerá vyrovnane, je v neuveriteľnej forme -  takéto správy nám do redakcie chodia od nášho fotografa z Tour de France.

Kým fešný manžel s ročným príjmom asi šesť miliónov eur jazdil za povinnosťami, ona si užívala malého syna a klímu na Azúrovom pobreží. Začali jej hovoriť Kate, bývala v luxusnom apartmáne hneď v susedstve monackej princeznej Stephanie a kočíkovať mohla chodiť do prístavu či blízkej, dokonale upravenej Ružovej záhrady. Kedysi musela pred súťažou Miss zhodiť niekoľko kíl, no dnes je ešte štíhlejšia. Vrátila sa k cvičeniu a podľa fotografií na sociálnej sieti zostávala v Monaku aj v krušných chvíľach, keď by iné utekali za rodičmi vyplakať sa. Tak to aspoň vyzeralo zvonka, sama o tom nikdy nerozprávala a od minulého týždňa, keď Peter Sagan (28) verejne oznámil krach ich manželstva, akoby sa prepadla pod zem. Ako naozaj žila Katarína v malom kniežacom štáte, to si vie predstaviť málokto. Azda okrem Kataríny Matthewsovej (30), Slovenky, ktorá sa v rovnakom čase ako známejšia menovkyňa vydala do Monte Carla za inú cyklistickú hviezdu.

Zdanlivo rozprávka

Pred oltár sa postavila tri mesiace pred Saganovou, za muža si vzala austrálskeho cyklistu Michaela Matthewsa a spoločne sa usadili v kniežatstve na francúzskej Riviére. Pred pár mesiacmi mu porodila prvé dieťa, no ich príbeh na rozdiel od Saganovcov pokračuje. Pokým Petra prestala manželka sprevádzať na preteky, Michaelova slovenská žena spriada iné plány. „Teraz má dcéra len šesť mesiacov a nechcem s ňou nikam chodiť, ale boli sme už mesiac na horách. V auguste pôjdeme na sústredenie a v septembri plánujeme ísť s ňou na majstrovstvá sveta,“ rozpráva pani Matthewsová, akoby manželky cyklistov, zvlášť tie na materskej dovolenke, neboli odstrihnuté od sveta. „Máme šťastie, že manžel je v dobrom tíme, kde sú veľmi ústretoví k malej aj ku mne a vždy nám pomôžu. Väčšinou sú to maximálne trojdňové výlety na preteky. Manžel je veľmi rád, keď sme tam, je oveľa spokojnejší, on by chcel, aby sme chodili všade, ale to sa nedá. Veľa vecí treba zabezpečiť aj doma, hlavne, keď som ešte pracovala.“

Rozchod roka už analyzovali hádam všetci vrátane veštcov, čítačov z kávy či televíznej svokry Gizky Oňovej. Podľa skúseností, o ktorých Katarína Matthewsová rozpráva, ho odlúčenie spôsobiť nemohlo. Sama nešpekuluje o dôvodoch, prečo si jej známi dali zbohom. „Úprimne, ani to neriešim. Je mi to ľúto, a to je asi tak všetko,“ upozornila nás vopred. Lebo so Saganovcami si až takí blízki neboli. A to sa v Monaku usídlili práve preto, aby boli čo najbližšie cyklistickému svetu. „Pre Monako sme sa rozhodli preto, že je tu veľká austrálska komunita športovcov, aby mal Michael aspoň kúsok domova. A športovci tu majú skvelé zázemie - od masérov, fyzioterapeutov po špeciálne posilňovne a tak ďalej. Okrem toho sú tu skvelé trasy na tréning, lebo v blízkosti prechádza veľa pretekov ako Tour, Milano - San Remo či Paríž - Nice,“dopĺňa Katarína, ktorá sa vďaka otcovi pohybuje medzi cyklistami dlhé roky.

Všade sama: Takto vyzerá bežný deň Kataríny Saganovej v súčasnosti.
Všade sama: Takto vyzerá bežný deň Kataríny Saganovej v súčasnosti.
Instagram

Čím sú iní

Hoci mnohí na Slovensku momentálne prirovnávajú život manželky slávneho cyklistu k životu mučeníka, Katarína Matthewsová to nepotvrdzuje. „Vedela som, do čoho idem, lebo som v cyklistike pracovala,“tvrdí sympatická tmavovláska. S manželom ju teda spája jedna podstatná spoločná téma. V Monaku majú navyše veľa priateľov, hlavne cyklistov, ale aj iných športovcov, ktorí majú podobný životný štýl. „Nemyslím si, že život s cyklistom je pre mňa ťažký. Snažím sa Michaelovi pomáhať najviac, ako môžem, s plnením jeho cieľov v cyklistike. Chodíme spolu na sústredenia a snažíme sa vždy tešiť z toho, keď sme spolu. Mojím cieľom je, aby manžel aj naša dcéra boli šťastní. Po jej narodení sa to zmenilo k lepšiemu, lebo život má oveľa väčší zmysel. Veľmi sa z nej tešíme, robí nám obrovskú radosť,“dozvedeli sme sa od Kataríny.

Aj keď manžel za prácou cestuje, samota podľa toho, čo vraví, v jej živote nemá priestor. „Väčšinou som na pretekoch s ním a keď nie, mám malú dcéru a psa. Ani neviem, ako rýchlo mi dni utekajú. S rodinou na Slovensku som v telefonickom spojení každý deň. Raz do mesiaca sa vidíme, buď tu, alebo na cestách. Inak sa domov vraciame vždy na Vianoce,“ opísala nám svoj život pani Matthewsová, s ktorou sme sa bez ťažkostí dokázali spojiť.

Hviezda sociálnych sietí: Vďaka mame máme prehľad o Marlonových aktivitách.
Hviezda sociálnych sietí: Vďaka mame máme prehľad o Marlonových aktivitách.
Instagram

Miss na jedno použitie?

To neplatí o Kataríne Saganovej, ktorej sa v podstate nikdy nedalo dovolať. Po oznámení rozchodu akoby sa zo scény stratila úplne. Naopak, Peter Sagan nepôsobí na Tour de France, počas pretekov ani po nich, ako človek po rozchode. Podľa očitých svedkov mu z tváre nemizne úsmev, vyslovene pôsobí na svoje okolie šťastne a vyrovnane. Pritom kedysi to vyzeralo tak sľubne. Keď natrafil na Katarínu, o niečo staršiu, prvých pätnásť minút slávy už mala za sebou. Mihla sa asi v najslávnejšom ročníku v histórii Miss Universe SR. V roku 2007 bola vo finále s Luciou Senášiovou, ktorá strávila pár rokov s milionárom Zoroslavom Kollárom. Ale aj s ambicióznou Máriou Troškovou, „vďaka“ ktorej tento rok padol premiér Robert Fico. Zdalo sa, že Katarína, na ktorú si šéfka Miss Universe Silvia Lakatošová spomína ako na „absolútne nekonfliktnú pohoďáčku“, mala oveľa väčšie šťastie.

Aby si ho podľa známych nepokazila, v čase, keď narazila na Petra, pustila k vode istého českého podnikateľa, s ktorým sa schyľovalo k svadbe. Cyklista o tom doma nikdy nehovoril, za hranicami áno. „Nemôžem povedať, že to bola láska na prvý pohľad. Nemyslím si, že som ten typ muža, zamiloval som sa neskôr,“ rozprával zahraničným novinárom, aké okolnosti predchádzali momentu, keď prvý raz uvidel svoju budúcu manželku. „Chcel som s otcom otvoriť športové centrum pre malé deti, komunikovali sme so stavebnými spoločnosťami, čo by sme mohli vytvoriť. Jeden z mužov, s ktorým sme sa bavili, bol Katkin brat. Bol som na Slovensku asi päť dní a robil som grilovačku, na ktorú som pozval aj jej brata. Zastavil sa na párty a ona prišla s ním.“ Katarína sa čoskoro dočkala svadobných zvonov aj spoločného syna Marlona, ktorého priviedla na svet vlani na jeseň.

V dobrom aj v zlom však so svojím mužom navždy nezostane. Nakoniec ani on s ňou. „Po dlhom a dôkladnom rozhovore sme s Katkou dospeli k záveru, že by bolo oveľa lepšie, ak by sme ako pár skončili,“napísal Sagan uprostred Tour de France na sociálnu sieť. Tieto slová jeho manželka „zdieľala“. V tichosti a bez komentára. Nakoniec, nachádza sa v oveľa horšej pozícii. Nie ako viacnásobný majster sveta, ktorý sa pohybuje v prostredí dokonalých hostesiek a je len otázka času, kedy ho ktorá uloví. Ľahšie sa mu vysvetľuje aj to, že sa rozchádzajú v mieri. Cítime, že by sme mali pokračovať ako dobrí priatelia a obaja súhlasíme, že je to správne rozhodnutie,“ pokračoval zrozumiteľne. „Zaľúbili sme sa do seba, prešli sme fantastickú cestu a dostalo sa nám požehnania v podobe krásneho syna Marlona. Katka je dôležitou súčasťou môjho života, podporovala ma počas všetkých tých rokov v mojej profesionálnej kariére a je skvelá matka. Necítime k sebe nič zlé, iba pôjdeme svojou cestou so vzájomným rešpektom. Naším spoločným zameraním bude teraz Marlon. Budeme robiť všetko pre to, aby sme mu poskytli starostlivosť, vhodné prostredie na jeho výchovu a budeme oddanými a milujúcimi rodičmi, ktorých potrebuje,“ doplnil syn otca, ktorý nikdy neviedol štandardný rodinný život. Nemanželského syna, ktorý sa mu pritrafil, však Ľubomír Sagan nikdy nezanedbával.

A čo Katarína Matthewsová? Nebojí sa, že by čaru iných žien podľahol nakoniec aj jej austrálsky cyklista? „Také veci vôbec neriešim. Na to nemám čas a svojmu manželovi úplne dôverujem,“ povedala nám s úsmevom. Hoci ani ona v Monaku nezostane na večné veky. „My s manželom milujeme hory, takže pre nás to nie je naše vysnívané miesto. Po cyklistike ideme preč, ale kam, to ešte netušíme. Určite však na malé, tiché miesto,“dopísala a ponáhľala sa uspať svoju malú dcéru.  

Anketa
Kto podľa vás nesie väčšiu vinu na tom, že Saganovcom skrachovalo manželstvo?
  • 23%
  • 77%
VIDEO Plus 7 Dní