Niekoľko dní strávil Mikuláš Vareha, známy aj ako samozvaný vládca Zemplína, mimo ústavu na výkon trestu v Sabinove, kde si odpykáva 12-ročný trest za daňové a poistné podvody, fiktívne obchody s lykožrútmi a euroočkami. Tentokrát sa dostal spoza mreží len na chvíľku a to ako svedok v istej kauze, ktorá sa prejednávala v Trebišove.

Sklaplo mu

Tentoraz však nepôsobil až tak suverénne. Už šesť rokov strávených v base sa totiž podpísalo aj na jeho zdravotnom stave.

K pojednávacej miestnosti prišiel cez dvojité schodisko. V sivomodrom väzenskom odeve so spútanými rukami a taškou plnou dokumentov a vodou na zapíjanie. A to mu dalo zabrať.

Zadychčaný, ledva lapal po dychu poprosil pojednávajúcu sudkyňu, aby mu nechala priestor na vydýchanie. „Musím často piť, mám cukrovku," ozrejmil Miki sudkyni, svoje časté siahnutie po fľaši s vodou.

Bez zubov

Jeho výslovnosť poznačila strata zubov. Pri prezeraní dokumentov už potreboval okuliare na čítanie. „Je za mrežami už šesť rokov, ako cukrovkár potrebuje špeciálnu diétu, ktorú, samozrejme, nemá šancu dodržiavať. Jeho problémy s kolísaním tlaku ho doslova môžu zabiť. A to nehovorím o problémoch s psoriázou, ktoré má. Veď v base nemá možnosť byť ani a prirodzenom slnku, takže áno, jeho zdravotný stav sa rapídne zhoršuje," pripustila Varehova priateľka Daniela Bodnárová.

Nevládal: Dvojité schodisko dalo kráľovi Zemplína zabrať. Po príchode do pojednávačky musel požiadať sudkyňu o čas na vydýchanie.
Nevládal: Dvojité schodisko dalo kráľovi Zemplína zabrať. Po príchode do pojednávačky musel požiadať sudkyňu o čas na vydýchanie.
Zdroj: Rudolf Felšöci

Aj keď hneď po zatknutí a umiestnení do vyšetrovacej väzby v roku 2011 schudol niekoľko desiatok kíl, dnes je opäť bucľatý. „Je to následok zlej stravy a jeho choroby," tvrdí jeho priateľka.

Skapem tu ako pes

Vareha sa už v minulosti sťažoval na zlé podmienky v base. „V base hladujem a skapem tu ako pes. Som tu zatvorený ako hovädzí dobytok v maštali," pohoršoval sa ešte v roku 2015 pred špecializovaným súdom v Banskej Bystrici na podmienky vo väzbe v Dubnici nad Váhom.

Momentálne si odpykáva trest v zariadení v Sabinove. Aj na toho zariadenie má výhrady a z jeho pohľadu nedodržiavanie základných práv.

Mikuláš Vareha v čase svojej slávy bol známy vysokou lysinou, dlhými vlasmi a fúzami až po bradu. Aj toto basa zmenila. Väzenský poriadok ho „oholil" a ostrihal. A tak má dnes na hlave len strnisko a pod nosom prešedivené kratšie fúzy.

Po skončení pojednávania v Trebišove, opäť smeroval s ostatnými privezenými väzňami na súd do väznice, kde si odpykáva trest.

Za mrežami oslávil päťdesiatku a tento rok v máji tam oslávi aj svoje 55. narodeniny.

Prečítajte si viac

Prečítajte si Mečiarových amnestiách