Prípad šéfky spoločnosti Yahoo! Marissy Mayerovej pripomína antropologický experiment. Dokáže žena naraz zvládnuť materstvo aj záchranu topiacej sa firmy zvučného mena? Súdiac podľa prvého polroka na prestížnom poste, odpoveď znie: Áno.

Ajťáčka

To, že je jednou z mála úspešných žien v Sllicon Valley, Mayerová nerieši. „Som ajťáčka,“ odbíja zložitejšie otázky o rovnosti pohlaví. Prípadne si zoberie na pomoc štatistiku. Vraj pre štúdium počítačových vied sa rozhoduje mizivé percento študentov, či už chlapcov, alebo dievčat, takže nejde o žiadnu reprezentatívnu vzorku, aby sa z nej dali vyvodiť hlbšie závery.

„Rada dodržiavam určitý rytmus života,“ povedala časopisu Fortune o svojom materstve. „Moja materská dovolenka bude trvať len niekoľko týždňov a počas nej budem pracovať.“ Reakcie nenechali dlho čakať. Obdivovatelia označovali výkonnú riaditeľku Yahoo! za dôkaz, že žena dokáže stihnúť materstvo aj kariéru. Zástancovia tradičnej rodiny ľutovali jej malého syna.

Ozvala sa aj členka kabinetu Angely Merkelovej. „Rešpektujem rozhodnutie pani Mayerovej,“ citoval magazín New York Times ministerku rodiny Kristinu Schröderovú. „Ale nepáči sa mi, keď prominentná žena verejne vyvoláva zdanie, že materská dovolenka nie je až taká dôležitá.“ V ďalšom rozhovore sa Marissa už vyjadrovala obozretnejšie. „Pre mňa je najdôležitejší Boh, rodina a Yahoo! - presne v tomto poradí,“ uviedla.

Matrice

Rozruch okolo jej osoby je pochopiteľný. Dnešná spoločnosť dievča s talentom na čísla ešte stále vníma ako raritu a rodáčka z Wausau vo Wisconsine je skutočnou hviezdou IT biznisu. Pritom svoju ženskú stránku neskrýva. Pôvabná blondínka má záľubu v drahých značkových šatách a medzi jej vášne napríklad patrí rozsiahla zbierka sklenených sôch Dala Chilulyho. Ešte pred niekoľkými rokmi bola známa aj ako vynikajúca hostiteľka. V podkrovnom apartmáne v hoteli The Four Season v San Franciscu organizovala povestné večierky, na ktoré každý túžil byť pozvaný.

Na druhej strane, spôsob jej uvažovania nie je typicky ženský, na intuíciu sa až tak nespolieha. „Mám rada matrice,“ vysvetľovala pre rozhlas NPR, ako si na jar 1999 po vyštudovaní počítačových vied na prestížnom Stanforde vyberala z množstva ponúk na zamestnanie. „Každý stĺpec vyjadroval iný aspekt - mzdu, lokalitu, index šťastia, index pravdepodobnosti zlyhania a podobne.“

Prepočty dcéry amerického inžiniera a učiteľky s fínskymi koreňmi jednoznačne ukazovali na Google. „Vyšlo mi, že má stokrát väčšie šance uspieť ako hociktorá iná začínajúca firma,“ vysvetlila. Stala sa 20. zamestnankyňou dnes už chronicky známej spoločnosti.

Nekonečné testy

Začínala ako inžinierka, ale rýchlo ju povýšili na produktovú manažérku. Na starosť dostala domovskú stránku, vo väčšine zmien, ktorými v minulosti prešla, mala Mayerová prsty. Nič nenechávala na náhodu. Medzi zákazníkmi testovala typ písma, farebné pozadie na inzercii, či dokonca vzdialenosti medzi jednotlivými nápismi na stránke.

Povestný je výskum štyridsaťjeden odtieňov modrej v snahe zjednotiť farby na jednotlivých googlovských stránkach. „Dizajn sa stáva viac vedou ako umením,“ vyhlásila na jednej konferencii. Nie všetci s ňou súhlasili.

S kariérnym postupom rástla aj Mayerovej popularita. Nepadlo jej zaťažko hovoriť s médiami, stala sa akousi tvárou Googlu. Nevyhýbala sa ani verejným vystúpeniam. V rámci projektu [email protected] urobila rozhovor s Lady Gaga - na YouTube si ho prezreli viac ako dva milióny ľudí.

Odchod

Všetko sa zmenilo s vymenovaním Larryho Pagea na čelo firmy v roku 2011. Marissu nezaradil do svojho povestného L-Teamu a vypadla tak z okruhu ľudí, ktorí tvorili budúcnosť firmy. Pod palec dostala mapy, hodnotenia reštaurácií a podobné veci. Dôležité, ale nie úplne kľúčové. Názory ľudí z brandže na Pageovo rozhodnutie sa rôznia. Podľa niektorých to urobil, lebo si myslel, že je to najlepšie pre spoločnosť. Iní sa domnievajú, že išlo o trest za Marissine ostré hádky s ďalšími celebritami z Googlu. Feministky to vnímali ako sexizmus, keďže vtedy Page odsunul aj ďalšie dve ženy.

Posledné vysvetlenie je najpikantnejšie. Larry nechcel mať pri sebe bývalú priateľku. Časť kolegov z Googlu síce tvrdí, že románik neovplyvnil profesionálne vzťahy medzi dvojicou, ale je to vôbec možné? „Nepoznám veľa žien z vyššieho manažmentu, ktoré randili s hlavnými šéfmi a zostali vo firme aj po tom, čo prestali,“ uviedol Dave McClure pre magazín New York. Larry sa oženil v roku 2007, o dva roky si Marissa zobrala investora a právnika Zacharyho Boguea.

Výzva

Mayerová napriek všetkému aspoň navonok zachovala voči firme lojalitu. Vnútorne však zrejme uvažovala o ďalšom kroku. Za rok v relatívnom ústraní stihla naozaj dosť. Trochu cestovala, dostala sa do predstavenstva spoločnosti Wallmart, otehotnela. A konečne v júli 2012 nastúpila do novej práce. Za základný plat milión dolárov ročne sa stala členkou spoločnosti Yahoo!.

Napriek zvučnej značke v žiadnom prípade nejde o vyhľadávaný post. Od IT boomu v deväťdesiatych rokoch sa akcie firmy niekoľkonásobne prepadli, za posledných päť rokov sa na jej čele vystriedalo až päť šéfov. Žiadny nedokázal ponúknuť zmysluplnú stratégiu. „Momentálne má Mayerovej meno lepší cveng ako meno jej firmy,“ tvrdí magazín New York. Ale len meno nestačí. Po jej nástupe na čelo Yahoo! akcie firmy sa posilnili len mierne. Keď koncom septembra porodila syna MacAllistera, dokonca poklesli.

Medzičasom nová šéfka, známa vysokými nárokmi na podriadených, vymenila niekoľkých kľúčových manažérov a zamestnancom rozdelila smartfóny, čím naznačila, že šancu pre Yahoo! vidí v oblasti mobilných telefónov. Prvé povzbudivé obchodné čísla sa dostavili už po niekoľkých mesiacoch, na vývoj pozitívne zareagovali aj trhy. Odborníci však upozorňujú, že Marissa vyhrala len prvú bitku, zďaleka nie celú vojnu.