Prokurátora Jána Šantu (55) Slovensko spoznalo vďaka kauze zmeniek televízie Markíza, keď dostal do väzenia kontroverzného Mariana Kočnera. Nie je to však žiaden suchár, ktorý by s okuliarmi na nose sedel celé dni nad súdnymi spismi. Neraz sme sa presvedčili, že nevynechá žiaden kvalitný metalový koncert a špeciálny vzťah má aj k doskám, čo znamenajú svet. „Navštevujem všetky divadlá od Prešova až po Prahu. Je to moja najväčšia záľuba. Nabíjam sa tam energiou na trestné konania,“ vyjadril sa pre PLUS 7 DNÍ.

V prostredí šoubiznisu si už našiel aj priateľov. Najviac podľa vlastných slov inklinuje k rodákom Rusínom, no najnovšie je jeho slabosťou herečka Zuzana Mauréry (53). Zblížili sa vďaka pripravovanému seriálu Prokurátorka, ku ktorému Šanta dodáva námety a nad ktorým má odborný dohľad, pričom Mauréry stvárňuje hlavnú postavu, nepodplatiteľnú prokurátorku Soňu Wolfovú.

Žiadna celebrita

Naposledy sme Jána Šantu stretli na televíznej párty, kde sa stal aj vďaka svojej žoviálnej povahe opäť stredobodom pozornosti slovenských umelcov. Keď sme ho podpichli, že už je sám celebritou, pobavene sa zasmial. „To určite nie. Ja sa len zdvorilo rozprávam s ľuďmi, ktorých poznám a obdivujem z divadiel. Som rád, že sú tu aj rusínski herci z Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove, ktorí hrali v seriáli Hranica. K našej silnej rusínskej komunite patrí aj Ondrej Kandráč, Michal Hudák, Marián Čekovský a najmä Ľubka Čekovská. Počas našich rozhovorov predovšetkým spomíname na rodný kraj severovýchodného Slovenska. Preberáme kultúrne akcie, spoločenské pomery a všetkých veľmi zaujíma aj moja práca. Vždy sú to obzvlášť milé stretnutia,“ vyznal sa.

Nové kontakty s hercami nadobudol Šanta aj vďaka práci na seriáli Prokurátorka. Všimli sme si, že na párty veľa času trávil s Andreou Karnasovou, ktorá hrá jednu z postáv, no najbližší vzťah má so Zuzanou Mauréry. „Keďže stvárňuje hlavnú rolu, mám s ňou najužšiu spoluprácu. Určite treba vyzdvihnúť nielen Zuzkine umelecké, ale aj ľudské prednosti. Neskutočne skromne na mňa pôsobí aj Lukáš Vaculík, ktorý bude šéfom policajných vyšetrovateľov,“ dodáva.

Robí to zadarmo

Pozoruhodné je, že Ján Šanta svoje námety i odborný dozor nad televíznym seriálom robí bez nároku na honorár. „Príjem prokurátora je pre mňa úplne postačujúci. Zdarma spravidla vykonávam aj prednášky. Každý, kto ma pozná, potvrdí, že som skromný človek a na materiálne statky si vôbec nepotrpím. Naopak, nepochopím tých, ktorí nevedia, kedy dosť, a zisky, ktoré ani nedokážu rozumne zužitkovať, si zabezpečujú aj trestnou činnosťou,“ vraví.

Najväčšou odmenou mu podľa vlastných slov bude, ak sa tvorcom podarí objektívne priblížiť prácu prokurátora. „A takisto vylepšiť jej obraz v očiach spoločnosti. Hoci aj ja som v tomto rezorte zažil sklamania,“ dodal.

Len pre špičkových hercov

Jednotlivé prípady čerpá Ján Šanta z konkrétnych káuz, ktorými počas profesijného života od roku 1993 prešiel. „Zaoberám sa najmä obzvlášť závažnou kriminalitou. Námety som sa snažil vyberať a spracovať tak, aby išlo najmä o atypické až kuriózne trestné veci. Následne sme ich upravovali tak, aby zodpovedali aktuálnym spoločenským pomerom a boli zrozumiteľné pre bežného diváka. Je to náročné, pretože prokurátorka bude musieť zároveň používať najvycibrenejší odborný slovník. Policajt môže použiť slang, prokurátor rozhodne nie. Sám som zvedavý, ako to spracujú, pretože námet je námet a realita je realita,“ dodáva.

Keďže celý seriál sa odohráva len v troch miestnostiach - vo výsluchovni, na chodbe a v kuchynke, tvorcovia sa museli pri obsadzovaní zamerať výlučne na kvalitných hercov. „Musia hrať na plné ‚pecky‘ a celým telom. Tu nestačia len dialógy a nejaká gestikulácia. Bolo treba naozaj špičkových hercov, počnúc Zuzkou Mauréry, ktorá je kvalitnou istotou celého projektu. Ako prokurátorka musí byť neutrálna, no v osobnej linke budú jej emócie výrazné, ženské, manželské a tiež kvázimaterské,“ hovorí Ján Šanta už ako naslovovzatý televízny tvorca.

Basgitarista v kapele

Práca na seriáli ho tak pohltila, že by sa nebránil ďalším podobným ponukám. „Ak bude zo strany nejakého realizačného tímu záujem o moju odbornú spoluprácu, veľmi rád,“ pripomína. Dáva nám tiež do pozornosti, že svojimi pripomienkami v minulosti vylepšil už divadelné predstavenie Friedricha Dürrenmatta Malér. „Išlo tam o simuláciu súdneho procesu prokurátorky Marty Sládečkovej, sudcu Petra Šimuna a advokáta Lukáša Latináka. Dával som len malé pripomienky na upresnenie niektorých úkonov. Keď som hru videl znova, moje rady naozaj zapracovali. Mám rád všetkých kvalitných hercov. V divadle trávim naozaj veľmi veľa času, hoci chcel by som ešte viac.“

FOTO V GALÉRII

V detstve Ján Šanta sám nav­števoval divadelný krúžok, venoval sa aj hudbe. „Tak trochu dokážem zahrať na gitare aj bicích a na strednej škole som niekoľko rokov hral v kapele na basgitare. K nej mám doposiaľ najbližšie. Sledujem aj aktuálne trendy a priznám sa, dodnes si občas zabrnkám,“ priznal na záver.