V štúdiu sa v stredu večer stretli publicista Michal Havran, ktorý obdivuje Štefánikov odkaz. A tiež historici Dušan Kováč a Pavol Kanis, ktorého si Slováci pamätajú skôr ako bývalého ministra obrany s havraními fúzami. Z politiky odišiel už v roku 2001 a odvtedy sa z neho stal nielen prešedivelý pán (fotografie z diskusie sú v galérii), ale aj skutočný znalec života Štefánika, o ktorom už stihol nakrútiť aj výpravný dokumentárny film. Bohužiaľ, o veľkom Slovákovi vie Kanis už toľko, že v diskusii RTVS nebolo jasné, či ho vyzdvihuje alebo ho po celý čas spochybňuje.

Pavol Kanis ako minister obrany odovzdáva abdikačné listiny v roku 2001 do rúk prezidenta Rudolfa Schustera. Dnes by ste ho už nespoznali.
Pavol Kanis ako minister obrany odovzdáva abdikačné listiny v roku 2001 do rúk prezidenta Rudolfa Schustera. Dnes by ste ho už nespoznali.
Zdroj: TASR

V konečnom dôsledku, Kanis a spol. do objasnenia veľkosti významnej osobnosti, akou Milan Rastislav Štefánik bol, vniesli viac chaosu, než by bolo televíznemu divákovi milé.

Búrali mýty až príliš, diváci sú nespokojní

Páni sa nezhodli hneď v prvej otázke, na ktorú sa moderátor opýtal. Či patril Štefánik do slobodomurárskej lóže, ako sa o ňom traduje. "Je pravda, že Milana Rastislav Štefánik sa v Paríži kontaktoval so slobodomurárskymi lóžami. Dodnes nemáme hodnoverný dokument, že bol naozaj členom tejto lóže, ale mal medzi týmito francúzskymi slobodomurármi veľmi dobré kontakty," začal historik Dušan Kováč, načo okamžite reagoval obhajca Štefánika Michal Havran.  "Ja by som chcel upresniť - videl som  zápis v Chráme veľkého orientu, čo je slobodomurárska lóža, je zapísaný v registroch ako člen. Ale slobodomurári nie sú žiadna manipulatívna sekta, boli to skupiny veľmi vzdelaných, kultivovaných ľudí po celej Európe, ktorí boli v tom období nositeľmi osvieteneckého poznania a ducha. Bojovali aj v našich krajinách proti habsburgovskému režimu, ktorý ich prenasledoval, často aj fyzicky likvidoval."

Ďalej sme sa mohli dozvedieť, že Štefánik nebol ani taký významný hvezdár a bádateľ, lebo "vo vede len začínal", nebol ani horolezcom, hoci šesťkrát musel z pracovných dôvodov vykonať fyzicky náročný výstup na Mont Blanc, ba ani cestovateľ, hoci na začiatku dvadsiateho storočia nebolo Slováka, ktorý by precestoval toľko exotických krajín ako Milan Rastislav. Búranie mýtov teda zostalo na polceste. "Štefánik na Slovensku vôbec nebol známy, Slovensko ho naozaj objavilo ako mŕtveho hrdinu, generála," tvrdil ďalej Dušan Kováč a Pavol Kanis sa vzápätí rozčuľoval nad vlastnými argumentami. "Štefánik sa vracal do vlasti ako neznámy človek, poznalo ho pár politikov a vojakov, ktorých navštívil. Musíme sa vysporiadať s obrazom, že Štefánik bol všade známy a Slováci ho poznali. Veď keď prišiel na Slovensko, veď ho na tom letisku nečakal nikto. A je tu obraz, ako keby tam boli davy, hudba hrala, čestné salvy. Nečakal ho nikto," vysvetľoval kvetnato Kanis, ale už neodznelo, že Štefánikov posledný let do Bratislavy prebiehal tajne, keďže svojím lietadlom sa presúval ponad nepriateľské územie. Ešte aj Vavro Šrobár, generálov najväčší priateľ, ktorý jeho príchod na Slovensko nervóznym telegramom urgoval, bol v tom čase mimo hlavného mesta.

Legendárny Milan Rastislav musel na Bradle počas diskusie RTVS rotovať, no ozývali sa miesto neho televízni diváci. "Veľmi dobrý diel o VEĽKOM SLOVÁKOVI. Až na tú druhú časť, kedy sa páni až na pána Havrana a moderátora pretekali, kto bude jeho zásluhy viac dehonestovať. Radšej som to potom už vypol a išiel sa vygrcať do záchoda. Toto sa napríklad pri rozvedenom bohatierovi Saganovi, ktorý radšej platí dane v Monaku (veľkom Slovákovi) nestalo. Fuj a HANBA,"napísal na stránku verejnoprávnej televízie nespokojný divák a ďalší pridal tiež  svoj názor: "Nemali by ste vylúčiť Štefánika zo súťaže? Určite by nesúhlasil s vedením štátu a ani televízie." "Takto zdehonestovať Štefánika.... To dokáže len STV s moderátorom hlupákom... Pozeral som to dnes poslednýkrát. Ďakujem," zhodnotil diskusiu ďalší Slovák a lichotivé neboli ani iné komentáre:"Na žijúcom Saganovi nemohli nájsť jedinú chybičku, pretože by sa to mohlo brať ako ohováranie. Zato do mŕtveho Štefánika, ktorý si zaslúži nespochybniteľnú úctu, sme si dovolili takto kopať."

Pre porovnanie pozrite si, ako zásluhy Milana Rastislava Štefánika vedia oceniť ešte aj bratia Česi. Viac vo videu, kde o ňom diskutovali historici v Českej televízii:

Čech vie o ňom viac než priemerný Slovák

Troška kľudu do večera na RTVS vniesol aspoň hraný dokument o generálovi, ktorý je vo finále ankety Najväčší Slovák. Československí legionári, ktorých sme v dokumente videli, pricestovali až z Prahy. V uniformách ruskej armády z obdobia prvej svetovej vojny, na ktorých mali dištinkcie československých légii, napríklad červeno-biele stužky na čapiciach. Pred Primaciálnym palácom v Bratislavo, kde sa nakrúcalo, im však bola zima. "Dá sa to vydržať, ale, samozrejme, do extrémnych ruských podmienok nosili legionári ešte rôzne špeciálne vatové kabáty, kožušiny a podobne,"priznal nám Petr Čížek z ústredia Československej obce legionárskej. Keď sme sa Pražana spýtali, čo o Štefánikovi vôbec vie, na chvíľu sa zamyslel. A potom nám z rukávu vysypal celý jeho životopis.

V hranom dokumente sa však objavili aj Slováci. Štefánikovu poslednú snúbenicu Giulianu Benzoni hrala Michaela, ktorá sa inak živí ako opatrovateľka. "Taliansku krv nemám, ale temperament by sa našiel," povedala nám. Ďalšiu osudovú ženu, francúzsku novinárku Louise Weiss, ktorá Štefánika milovala celý život, stvárnila Marta, ktorá v civilnom povolaní robí čínsku tradičnú medicínu.

Edvardom Benešom bol distingvovaný dôchodca Igor, no najviac štáb zabával bývalý hokejový tréner zo Skalice. Ten bol v domnení, že na Beneša ide práve on, takže televízneho maskéra nemilo prekvapil novým imidžom. „Ja som si hovoril, že ten pán vľavo, na teho sa podobám. Ten mal len fúzky, preto som si včera večer oholil bradu ," vysvetľoval záhoráckym nárečím maskérovi, ktorý ho behom chvíle premenil na Tomáša G. Masaryka.

V koži Masaryka

Imidž prvorepublikového pána penzistovi vôbec nesedel. „To nie, v žiadnom prípade by som to nenosil stále. Vyzerám staro. Mám 68, ale môj biologický vek je 48," posťažoval sa nám muž, ktorí vychoval množstvo hokejistov. Žigo Pálffy síce medzi nimi nebol, ale… "V Skalici som robila metodika aj trénera, trénoval sa deti od štyroch rokov do sedmičky. A Žigo hrával s mojím synom, robili v tréningovom procese dvojičky. Ale mal som dosah na neho, lebo som ho ako šestnásťročného presadil, aby hral aj za mužov. A teraz na staré kolená mi je dlho doma, som smutný, tak zháňam nejakú aktivitu, ako byť medzi ľuďmi,"povedal nám Skaličan, prečo sa dal na "komparzičenie".

Videli sme ho už vo filme o Dubčekovi aj ako šľachtica v seriáli o Márii Terézii. V ankete Najväčší Slovák má však jasného favorita. "Štefánik bol človek, ktorý robil všetko pre to, aby sme sa mohli realizovať a odtrhnúť sa od tisícročnej nadvlády Uhorska. Aj by som hlasoval za Štefánika, aby bol NajSlovák. Peťko Sagan je síce výborný človek aj veľa dokázal, ale to si myslím, že je ešte mladý, aby bol naj. Z tejto plejády by mal byť Štefánik topka," uzavrel.

Snímky z nakrúcania dokumentu nájdete vo fotogalérii.

Mohlo by vás zaujímať: