Slovenská biatlonistka ju odštartovala 13. miestom v rýchlostných pretekoch na 7,5 kilometra, no potom sa rozbehla k nevídaným výkonom. Najprv striebro zo stíhacích pretekov na 10 kilometrov, vzápätí ďalšie na 15-kilometrovej trati a napokon vytúžené zlato v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 kilometra. Podujatie v Pjongčangu pod umelým osvetlením tak bolo pre Nasťu tým najlepším v kariére.

V žiare reflektorov bude úspešná reprezentantka aj v najbližších týždňoch. Už teraz má na stole množstvo pozvánok do televízií, rádií a radi sa ňou pochvália aj na ministerstve školstva i obrany, keďže medaily vybojovala ako členka Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Chýbať zrejme nebude ani privítanie od primátora a veľká oslava na Námestí SNP.

Automechanik a murár

Kuzminová je matkou dvoch detí a vo veku 33 rokov má pred sebou nanajvýš rok pretekárskej kariéry. „Na ďalšiu olympiádu už určite nepôjdem. Ako športovec mám ešte dva nesplnené sny. Rada by som skolila v pretekoch všetkých 20 terčov a stále mi chýba titul majsterky sveta,“ prezradila po veľkolepom triumfe v Južnej Kórei. Najbližší svetový šampionát je na programe v marci 2019 vo švédskom Östersunde. Po ňom plánuje zavesiť pušku na klinec. A čo bude ďalej? „Musí sa pripraviť na podstatne skromnejšie podmienky,“ zhodujú sa naši bývalí medailisti z olympiád.

Za tri medaily z Pjongčangu dostane Kuzminová od štátu 130-tisíc eur na základe odmien, ktoré schválilo ministerstvo školstva. Za zlato dostanú slovenskí športovci 50-tisíc eur, za striebro 40-tisíc a za bronz 30-tisíc. „Nechcem Nasťu strašiť, ale ani my sme si v čase, keď sme vyhrávali medaily, neuvedomovali, že príde obdobie, keď z nich nebudeme mať vlastne nič. Ani ona si to teraz neuvedomuje, ale vytriezvenie príde už čoskoro,“ upozorňuje Pavol Hochschorner.

Člen úspešného dvojkanoe s bratom Petrom vybojovali tri zlaté a jednu bronzovú medailu na OH. V minulosti boli pritom odmeny za vzácne kovy nižšie. „Z peňazí, čo sme dostali za medaily, nemôžeme vyskakovať. Peter si už počas kariéry dláždil cestu do autoservisu, kde si privyrába. Ja zatiaľ nemám nič. Keď dojazdíme, pôjdem na úrad práce. Kariére sme obetovali sto percent nášho času a nebol čas urobiť si školy. Jediné, čo ovládam, je stavarina, takže s najväčšou pravdepodobnosťou skončím pri lopate,“ dodal háčik z úspešnej lode.

Pavol Hochschorner: „Keď dojazdíme, pôjdem na úrad práce,“ tvrdí.
Pavol Hochschorner: „Keď dojazdíme, pôjdem na úrad práce,“ tvrdí.
Zdroj: Július Dubravay

Osudy úspešných športovcov po skončení pretekárskej dráhy sú rôzne. Niektorí z nich sa vrhli na podnikanie, napríklad bývalý zápasník Jozef Lohyňa. „Mal som 41 rokov a otvoril som si obchod s hokejovými potrebami. Po desiatich rokoch som z tohto biznisu odišiel a dnes robím súkromného kondičného trénera,“ priblížil. „Na športovcov sa hneď zabudne, pozrite sa na Hochschornerovcov či Michala Martikána, pomaly upadajú do zabudnutia,“ povzdychol si.

S podnikaním to však nebýva jednoduché, aj keď postavíte značku na svojom slávnom mene. Medzi pretekármi, z ktorých sa stali biznismeni, svieti jeden odstrašujúci príklad nad všetkými. Český hokejový brankár Dominik Hašek, ktorý bol hrdinom mužstva na OH v Nagane 1998, to v televízii priznal otvorene. „V podnikaní som utopil viac než 80 miliónov korún (3,16 milióna eur),“ uviedol pre Digi TV.

Ako platia inde?

Nutno dodať, že ani v zahraničí to úspešní športovci nemajú po kariére jednoduché. Renta pre medailistov je skôr výnimkou než pravidlom. Bez príjmu sú v USA, vo Veľkej Británii, v Rakúsku, Nemecku i Českej republike. Ďalší dvaja susedia sú štedrejší. Poliaci vyplácajú olympijský dôchodok vo výške 632 eur všetkým bývalým medailistom, ktorí dovŕšili vek 40 rokov. Maďari platia úspešným olympionikom ešte viac - 830 eur, a to už od veku 35 rokov. V Rusku je renta 460 eur, zatiaľ čo vysmiati môžu byť športovci z Indonézie. Okrem toho, že za zlato na olympiáde dostanú 300-tisíc eur, vyslúžia si aj doživotnú rentu na úrovni 1 200 eur.

Najlepšou cestou, ako si zabezpečiť príjem po kariére, je presedlať z dráhy športovca na trénerskú. O pretekárku Nastinho kalibru bude v Dukle isto záujem. S platom to už také slávne nebude. „Doteraz som poberala 610 eur. Po naliehaní šéfa mi ho po siedmich odpracovaných rokoch zvýšili na 760 eur v čistom,“ priblížila Martina Halinárová. Päťnásobná účastníčka ZOH a strieborná pretekárka z MS 1999 pracuje v Dukle ako kondičná trénerka.

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová pózuje s medailami zo ZOH juhokórejskom Pjongčangu.
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová pózuje s medailami zo ZOH juhokórejskom Pjongčangu.
Zdroj: TASR

Na dôchodku si prilepší

Garantovanú odmenu bude mať Kuzminová aspoň po dovŕšení dôchodkového veku. Samozrejme, ak dovtedy nezmenia zákon z mája 2015, ktorý nadobudol platnosť v januári roku 2016. Na jeho základe dostávajú zlatí olympijskí medailisti či majstri sveta minimálny garantovaný dôchodok vo výške 750 eur. V prípade, že im na základe výmeru vyjde nižší, štát im ho vyrovná. Nasťa má aj v tomto prípade smolu. Odmeny za medaily sa nekumulujú, na rovnakú penziu by jej stačila aj jedna zlatá medaila z OH či MS.

Strieborní z MS či OH dostanú garantovaných 600 eur, bronzoví medailisti a majstri Európy 500 eur. Golonkovi sa táto odmena máli. „Po 20 rokoch som sa dožil penzie 408 eur, vďaka zákonu mi ju vyrovnali na 600 eur. Je to výsmech, pretože medailistov z MS, nehovoriac o olympiádach, ktoré sú len raz za štyri roky, by mali doceniť tak, aby dôstojne poberali penziu. Nie vysoký štandard, len normálne živobytie. Medailista z olympiády by mal mať dôchodok okolo 1 200 eur, aby mohol ako-tak dôstojne fungovať,“ tvrdí legendárny hokejista.