Vyzerá to tak, že jeden z najobľúbenejších umelcov slovenského herectva je z najhoršieho vonku. Ťažko podlomené duševné zdravie a dlhotýždňové pobyty v nemocniciach sprevádzali citlivú dušu Janka Kronera posledné roky takmer neustále. V prestávkach medzi liečeniami žil na rôznych miestach u svojich rodinných príslušníkov a napriek úmornej snahe nedokázal nájsť životnú pohodu a rovnováhu. Teraz Jankovi konečne svitá na lepšie časy. Po neľahkom minulom roku už niekoľko týždňov býva v domove sociálnych služieb v hlavnom meste.

Cigaretka nechýba

Ošetrovateľský a opatrovateľský dom s hospicom sa nachádza na okraji Petržalky v pokojnom prostredí lesoparku. Šesťdesiatjedenročný herec má k dispozícii vlastnú izbu a neobmedzený pohyb po zariadení aj v rámci celého areálu. Ubytovaným tu silu dodávajú rádové sestry. Janka Kronera podľa fotografií navštevuje najmä syn Jakub. Začiatkom tohto týždňa si užili vyše hodinové stretnutie. Prechádzali sa po okolí, pričom ich dôverný rozhovor sprevádzal pôžitok z nikotínovej neresti. Je pravda, že otec si ho vychutnával o dosť intenzívnejšie ako syn.

Dlhodobá neresť: Cigaretky sa v rukách Jána Kronera vo veľkom striedali, pridal sa aj jeho syn.
Dlhodobá neresť: Cigaretky sa v rukách Jána Kronera vo veľkom striedali, pridal sa aj jeho syn.
Zdroj: Emil Vaško

Miestami sa tvári známej z divadiel a televíznych obrazoviek prihovoril personál domova. Je pravdepodobné, že Kronerov psychický stav sa postupne stabilizoval a napriek drobným vedľajším účinkom liečby je na najlepšej ceste do bežného života. Jeho povestná iskra a neodmysliteľný podmanivý úsmev sa dokonca miestami zablysli v jeho tvári. „Skutočne mu pobyt v tom domove pomohol. Stále na neho myslíme a držíme mu palce,“ drukuje mu jeho kolega zo Slovenského národného divadla.

Pod jednou strechou

Janko Kroner nie je v petržalskom sociálnom zariadení jediný, koho odchovalo Slovenské národné divadlo. Už dva roky tu býva ďalšia veľká hviezda našej prvej scény a jeho spoluaktérka z mnohých inscenácií Soňa Valentová. Herečka po mozgovej porážke vystriedala viacero nemocníc a liečebných ústavov.

Pre svoj zhoršený stav a čoraz ťažšiu komunikáciu je odkázaná na opateru tímu lekárov a sestier v starobinci. Navštevujú ju však jej dcéry Katarína a Natália. Pocit blízkosti kolegu a priateľa jej môže iba pomôcť.

Manželstvá: Rozvod s herečkou Lenkou Košickou prebehol pred dvomi rokmi. Umelec sa dnes stretáva so svojou prvou zákonitou Adrianou, na snímke.
Manželstvá: Rozvod s herečkou Lenkou Košickou prebehol pred dvomi rokmi. Umelec sa dnes stretáva so svojou prvou zákonitou Adrianou, na snímke.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Roky bojoval s neviditeľným súperom

Janka Kronera začali démoni výrazne prenasledovať pred ôsmimi rokmi, keď pôsobil ako principál divadla Malá scéna. Svetabôľ spojený s neľahkým zháňaním peňazí na divadlo a nechcený kontakt s pokrivenými ľudskými charaktermi umelca dlho kvárili. Až natoľko, že ho museli hospitalizovať. Následne sa niekoľkokrát vracal do pracovného kolotoča. Divadelníka vtedy poznačila a z nastavených liečebných koľají vyradila smrť jeho psychiatra, s ktorým si dokázal vybudovať dôverný vzťah. Časom sa k nepohode pridali problémy v manželstve s herečkou Lenkou Košickou, ktoré jeho psychiku ešte viac zdecimovali. Po rozvode jeho pobyty na psychiatrických klinikách už nikto nerátal. Ten posledný v bratislavskom Starom Meste minulý rok bol zrejme jedným z najvážnejších a trval takmer dva mesiace.

Navštevovala ho tu jeho prvá manželka, producentka Adriana Kronerová, ktorá s ním trávievala voľné chvíle aj mimo nemocníc. No bol to práve ich spoločný syn Jakub, ktorý otca zobral po prepustení k sebe domov a snažil sa mu pomáhať zo všetkých síl. Už predtým sa Janko odsťahoval z bytu svojej sestry v Považskej Bystrici. Za dlhý čas hľadania duševného pokoja sa, žiaľ, divácky miláčik zo seriálov Profesionáli a Keby bolo keby odcudzil svojej dospievajúcej dcére z druhého manželstva Paulíne. A napriek tomu, že s Lenkou Košickou stále vlastnia rodinný dom v Ivanke pri Dunaji, bol nútený hľadať si strechu nad hlavou inde. Podpora rodiny a špecialistov, dohľad nad užívaním liekov a trpezlivosť sú pre čo najlepšiu stabilitu každého psychiatrického pacienta prvoradé. A zrejme práve to rozhodlo, prečo u Janka Kronera padol výber na také vyhľadávané zariadenie, ako je to v Petržalke.

Prečítajte si: