Slovenská šoubiznisová scéna je živá kauzou „kolagénových“ manželov Strauszovcov. Samozvanú kráľovnú miestneho Instagramu Zuzanu Plačkovú (30) a jej manžela Reného (32) v putách odviedli elitní policajti v rámci protidrogovej akcie. Podľa obvinení mali byť súčasťou zločineckej skupiny obchodujúcej s drogami. Kým René mal hlavu zväčša sklonenú, Plačková dávala svetu, rozumej Instagramu, vedieť, čo si o tom celom myslí. Keď ich po troch nociach strávených v cele predbežného zadržania prepustili, sebavedomie narástlo. V oboch prípadoch rozprávala len Zuzana. Stotožňuje sa to, čo povedala, s jej mimikou a gestami? Čo prezradila reč tela, keď ju zadržali, predviedli na výsluch a prepustili? Pre PLUS 7 DNÍ sa vyjadrila expertka na neverbálnu komunikáciu a forenzná konzultantka Nora Lauková a český špecialista na nonverbálnu komunikáciu a neurolingvistiku Jan Bruno Tropp.

Prvotná reakcia na krízovú situáciu prezradí podľa Troppa najviac a Plačkovej sa dá interpretovať ako útok. „Nemá v úmysle obhájiť sa pred verejnosťou, ale láka existujúcich a nových followerov na svoj profil na sociálnych sieťach. Som presvedčený, že svoju rolu bude hrať do konca a z kauzy bude mať najväčší mediálny profit. Dá sa očakávať, že do vyriešenia prípadu sa počet ľudí, ktorí budú jej profil na sociálnych sieťach sledovať, poriadne zvýši,“ predikuje   Tropp. Od vypuknutia kauzy pritom počet Plačkovej sledovateľov narástol o závratných 60-tisíc a v čase našej uzávierky sa ustálil na 816-tisíc.

Sociálne siete využije na obhajobu

xpertka na neverbálnu komunikáciu si pri Plačkovej zatýkaní všimla jej uzatvorený postoj. „Vyjadruje nedotklivosť, vytvorenie odstupu v situácii, ktorá sa javí nepríjemná,“ opisuje Lauková. Prekryté ruky výrazne pri tele majú za cieľ zakryť emočné prežívanie. Keď elitní policajti súkali Plačkovú do auta, stihla novinárom zakričať, že sa vyjadrí na Instagrame. „Je si vedomá svojho impaktu na sociálnych sieťach a hodlá z krízy vytvoriť príležitosť na získanie ešte väčšej sledovanosti - preto sociálne siete využije na svoju obhajobu pred verejnosťou,“ vysvetľuje neurolingvista Tropp. Podľa Laukovej zase predviedla prirodzenú reakciu „ľudí, pre ktorých je dôležitá vonkajšia prezentácia, obdiv a prestíž“. Plačková to podľa nej ukázala v pomalšom pohybe s hlavou vo vysunutí, čím žiadala vonkajšie prostredie o podporu, ochranu, pochopenie.

Pri jednej otázke trochu zamrzla

Pred výsluchom Zuzana Plačková povedala novinárom v útržkoch: „Ja som nevinná, tak­že... A toto je proste bežný postup. Nemám k tomu viac čo povedať.“ „Podľa intenzity a výšky hlasu a celkového kontextového prejavu, spôsobu reči a tempa je citeľné, že vnútorne verí, že to bude v poriadku. Dôraz na nedokončenej prvej vete, keď prejde do iného kontextu, odzrkadľuje jej vnútorné pnutie v celej situácii,“ myslí si Nora Lauková.

Jan Bruno Tropp z reči tela vyčítal: „Pri vychádzaní z cely predbežného zadržania si nezakrýva tvár, ale celé telo. To môže znamenať buď strach, alebo zakrývanie pravdy, čiže jasný defenzívny postoj.“ Zaujalo ho i Plačkovej vyjadrenie „som čestný a podnikavý človek“. Prečo? „Pretože česť môže pre každého znamenať niečo iné, navyše v spojení so slovom podnikavý. Pri položení otázky, či predávala drogy, trochu zamrzla, čo môže byť i nepriamym potvrdením toho, že o všetkom vedela.“ Pred výsluchom NAKA sa však influencerka verejne ohradila: „Ja som si vedomá svojej neviny. Samozrejme, že som o drogách nevedela.“ Z pohľadu verbálnej komunikácie vyjadrením podľa Troppa potvrdila svoju pravdu, ktorej verí. „Z jej hľadiska vnímania skutočnosti nedošlo k rozporu, teda neklame a potvrdzuje to svojím vnútorným ubezpečením sama sebe vypichnutím slova ‚samozrejme‘.“

Ďalší priestor na špekulácie dáva podľa neurolingvistu Plačkovej výrok: „Myslíte si, že pri tom, čo ja zarobím z normálneho legálneho činu, že mi je za potreby robiť s drogami?“ „Bol teda jej priateľ závislý od zárobku svojej partnerky?“ kladie si otázku Tropp, no upozorňuje, že to je len jedna z interpretácií výroku, pretože nemá dostatok audiovizuálneho materiálu na overenie skutočnosti.

Chýbala autentickosť

Toto je moja záležitosť, toto sa vôbec netýka mojej rodiny. Cítime sa nevinní, je to jeden veľký omyl. Nie sme odkázaní na to, aby sme vykonávali nejakú takúto podobnú činnosť, vykladala Plačková po tom, čo ju s manželom Reném Špecializovaný trestný súd v Pe­zinku nevzal do väzby. Podľa expertky na neverbálnu komunikáciu Laukovú išlo o jej prirodzenú reakciu. „Je tam viditeľný prejav hnevu, nespokojnosti, dôrazu a temperamentu. Prejavom je aj napnutie tela, ruka drží papier a druhá je v uzavretí, čím neverbalitou vyjadruje odhodlanie obhájiť svoje názory a postoje a prekryť svoje skutočné vnútorné emocionálne prežívanie.“

Plačková ako predátorka?

Napriek tomu, že Plačková sa po prepustení snaží vyvolať dojem rozčarovania zo situácie, podľa neuroligvistu si je plne vedomá svojho postavenia. „Využíva takzvaný princíp odchádzania. Povie určitý výrok a keď už to vyzerá, že už nič nedodá, neotočí sa na médium, od ktorého otázka prišla, ale proti všetkým kamerám. Aj v kritickej situácii si užíva záujem kamier s dramatickým výrokom. Všetko je načasované - nie vedome, ale jej predátorskou osobnosťou na vyžiadanie.“

Brala to ako šou

Ako ďalej Tropp vysvetľuje, ide o manipulatívne správanie vychádzajúce z faktu, že je o svojej pravde presvedčená. „Je to zrejmé od najmenších znamení, napríklad krytia hrudníka a ukazovanie svojej neviny v putách, že to robí pre divákov, nie na obranu svojej neviny. Chráni sama seba.“

Ešte predtým, než Plačková po prepustení z cely predbežného zadržania nastúpila do pristaveného auta, porozhliadla sa po prítomných novinároch s očakávaním ďalšej otázky. Tá však neprichádza. „Týmto dokázala svoju duchaprítomnosť či snahu o ďalšiu pozornosť, odhaľuje aj jej neautentickosť a vypočítavosť. V skratke, berie to ako šou. Strháva ešte väčšiu pozornosť médií, ktorá na jej účely môže byť rovnako prínosná ako akýkoľvek post na sociálnych sieťach, ak nie viac vzhľadom na dramatickosť celej kauzy,“ dodáva špecialista na nonverbálnu komunikáciu a neurolingvistiku Tropp.

Reč tela Plačkovej a Reného na FOTO v GALÉRII >>>

Keď prehovorí René

Plačkovej manžel počas okamihov pred kamerami a mikrofónmi mlčal, ku kauze sa vyjadril až na svojom Instagrame - tri hodiny po prepustení v živom vysielaní, keď si vyšiel do nákupného centra „To bolo také peklo ľudia, že… Toto boli najhoršie štyri dni v mojom živote,“ priznal René Strausz a pretieral si oči. Podľa Laukovej došlo u neho k uvoľneniu extrémneho vypätia a k „potrebe sebaprezentácie“. „Z kontextu neverbality sa to považuje za menej autentické, je to podložené neodhaľovaným prežívaním skutočných pocitov a zníženou mierou vyrovnávania s možnými zlyhaniami,“ uzatvára expertka na neverbálnu komunikáciu a forenzná konzultantka Lauková.

Nora Lauková, expertka na neverbálnu komunikáciu a forenzná konzultantka
Viac ako 25 rokov sa venuje odhaľovaniu a analýze neverbálnej komunikácie. Viac ako 15 rokov sa profesionálne vo firemnom a konzultačnom prostredí venuje neverbálne behaviorálnej analýze pri profilácii osobností, vedeniu behaviorálnych rozhovorov a odhaľovaniu disproporcií v patológiách osobnosti vrátane prejavov správania/konania ľudí pri zavádzaní a klamaní.
Jan Bruno Tropp, špecialista na nonverbálnu komunikáciu a neurolingvistiku
Má 15-ročnú prax v médiách, z toho sa v oblasti HR a psychológie práce pohybuje viac než 5 rokov. Popri pozícii šéfredaktora Profi HR magazínu sa venuje mediálnej stratégii a HR marketingu ako odborný konzultant. Predtým zastával post šéfredaktora investičného magazínu Innovation, zástupcu šéfredaktora Profi Poradenství a Finance alebo editora TV Nova. Medzi jeho koníčky patrí aplikovaná psychológia, neurolingvistika a kvantová mechanika.