Ajurvéda je päťtisíc rokov stará indická medicína tela a mysle a zo známych Slovákov ju medzi prvými okúsil Marian Koč­ner. Kontroverzný podnikateľ na Srí Lanke za dva mesiace zhodil skoro tridsať kilogramov. Po pätnástich rokoch si musí kondičku udržiavať za mrežami väznice, kde si odpykáva trest pre kauzu zmeniek televízie Markíza. Odvtedy si terapeutický zážitok na Srí Lanke užívajú iní.

FOTO Vačkovej, Jesenskej aj Slovákovej zo Srí Lanky nájdete v GALÉRII

Ajurvédska medicína sa skladá zo špeciálneho systému výživy, bylinkovej terapie, meditácie, relaxácie, masáží, jogy, či aromaterapie. Nedávno si terapeutický zážitok na Srí Lanke užívala aj jojkárska moderátorka Katarína Jesenská (52), ktorá o nej veľa čítala. „Chystala som sa sem dlhší čas. Ale až keď sa ozvalo moje telo a hlava, že potrebujú dobiť baterky, zbalila som kufor a vydala sa na cestu. Vždy mi bol tento životný štýl veľmi blízky. Príroda je najlepší lekár. Až pocit vyhorenia mi pripomenul, že najskôr treba ,zachrániť‘ seba, až potom sa môžem rozdávať. Keď sa nemiluješ, nemôžeš milovať. Aké jednoduché,“ zverila sa známa chalupárka s dôvodmi, prečo sa vybrala do Ázie.

FOTO v GALÉRII

Na ostrov Cejlón pred mesiacom odišla oddychovať tiež herečka Zuzana Vačková. „Prvýkrát v živote som sa vybrala na dovolenku sama. Prvýkrát v živote idem na ajurvédsky pobyt. Prvýkrát v živote som si pre seba vyhradila celé dva týždne,“ zverila sa. Okrem jogy si dopriala rôzne procedúry, masáže a, samozrejme, nechýbala špeciálna strava či vyšetrenie u lekára.

V januári rovnaký ozdravný pobyt podstúpila aj známa česká influencerka Nela Slováková. „Na hlave mám banánový list, tzv. terapie SHIRO LEPA,“ pochválila sa Nela, ktorej aplikovali jemnú pastu na pokožku hlavy. Toto ošetrenie má znižovať bolesť hlavy, stres a zabrániť vypadávaniu a šediveniu vlasov.

FOTO Vačkovej, Jesenskej aj Slovákovej zo Srí Lanky nájdete v GALÉRII

Podobná „dovolenka“ nie je lacný špás, ajurvédsky pobyt pri Indickom oceáne ponúkajú cestovné kancelárie od tisíc eur na týždeň.