Český atlét Emil Zátopek sa celý život riadil heslo: Keď nevládzeš, pridaj! Zaujímavé je, že so svojou manželkou oštepárkou Danou Zátopkovou sa narodili v ten istý deň a rok. Emil zomrel pred dvadsiatimi rokmi, Dana len pred pár týždňami. V manželstve žili päťdesiatdva rokov. Šťastie v ňom našli podľa vlastných slov aj vďaka tomu, že nemali deti a obaja mali aj mimomanželské vzťahy.

Emil Zátopek, najslávnejší športovec československej histórie, vyrastal v mimoriadne skromných pomeroch ako jeden z ôsmich súrodencov. V malom domčeku na okraji Kopřivnice, žili často len o suchom chlebe a vode. K behu sa dostal len náhodou. Počas štúdia na chemickej škole v Zlíne dostal príkazom, že musí byť členom bežeckého družstva, ktoré založili na internáte. Hneď v prvých pretekoch, ktorých sa zúčastnil, skončil bez akéhokoľvek tréningu na druhom mieste.

Jeho manželka Dana mu do oka padla v roku 1945 počas atletických závodov, no láska medzi nimi vznikla o čosi neskôr. Ich viac ako päťdesiatročné manželstvo pôsobilo navonok ako ukážkové a sami ho tak aj prezentovali. A to aj napriek tomu, že sa rozhodli nemať spolu deti. „Veď ich na svete dosť. Nemyslíme si, že keď my dvaja nebudeme mať deti, tak ľudstvo vymrie,“ vysvetľovali svorne s tým, že sa chcú naplno venovať športu a svojmu vzťahu.

„Náš život bol veľmi pestrý a zaujímavý,“ povedala krátko pred smrťou pani Zátopková s tým, že svoje manželstvo si bez problémov spestrili aj neverou. „To viete, že behal aj za inými slečnami. Balil ich na svoj humor a spontánnu povahu. V jednej slováckej pesničke sa spieva, že muž je prelietavý vták. A niečo na tom je,“ zamyslela sa. Ani ona ale nebola svätá. „Môže sa stať, že človek sa zamiluje do niekoho iného. Raz som mu povedala, že som si trošku našla iný vzťah. A čakala som, ako sa bude hnevať. Ale on sa na mňa len pozrel a s úsmevom mi povedal: Ale Ťopíka máš tiež ešte trošku rada? A ja na to, samozrejme, že áno. Úplne mi tým vyrazil dych. Naraz som si uvedomila, akú má pre mňa veľkú cenu. Začala som mu vyznávať lásku a bolo to, uzavrela pani Dana. 

Pozrite si v GALÉRII unikátne zábery športových legiend Emila a Dany ZÁTOPKOVCOV