Nenapodobiteľná speváčka ľudových piesní Darina Laščiaková (87) musela vo svojom živote urobiť radikálny krok. Vďaka umeniu a práci, ktorej zasvätila celý život, sa dostala do školských osnov, no pre pretrvávajúce zdravotné problémy, sa na staré kolená musela presťahovať do seniorského domu neďaleko Bratislavy.  

Spieva už len pre dôchodcov

Darina Laščiaková tvrdí, že v zariadení pre seniorov našla absolútny pokoj, pohodu, nových priateľov aj personál, ktorý jej je vždy naporúdzi. „V parku sú osadené dvestoročné stromy, ktoré mi dávajú energiu. Už sa teším na teplejšie počasie, keď si pod nimi budem môcť posedieť na lavičke,“ vyznáva sa speváčka. Jej zvonivý hlas, ktorým nás tešila celé desaťročia, dnes môžu počuť už len obyvatelia centra pre dôchodcov. 

„Urobila som všetko, aby sa ľudová pieseň z malých domčekov dostala na veľké pódia a festivaly, kde ju počúvajú tisíce ľudí. Som rada, že Pán Boh mi ešte nechal hlas, ale už to nie je také ako kedysi. Preto som sa stiahla. Už len tu, v našom kostolíku občas zanôtim pre ľudí peknú melódiu,“ prezrádza v izbe, kam sa na staré kolená utiahla. Neveľký priestor si zútulnila obrazmi rodičov, rodnej chalupy svojej mamy v Podbieli, ale aj kresbami vnučky Simony, ktoré jej venovala ešte ako desaťročná. „Máme sa všetci veľmi radi. Mám naozaj vydarenú a milujúcu rodinku,“ pochvaľuje si tichým hlasom.

V kroji ju už neuvidíme: Jej koncertné oblečenie sa stane súčasťou pamätnej izby, ktorú slávnej speváčke chystajú v rodnom Tvrdošíne.
V kroji ju už neuvidíme: Jej koncertné oblečenie sa stane súčasťou pamätnej izby, ktorú slávnej speváčke chystajú v rodnom Tvrdošíne.
Zdroj: Archív

Navštevujú ju

Ikonická umelkyňa má dve deti Jozefa a Máriu, ktoré ju so svojimi rodinami často navštevujú. „Už nás je veľa, ale prídu vždy, keď môžu. Marienka má dve deti Kristínku a Simonku a Jožko zas Zuzku a Jožka. Od neho už mám aj štyri pravnúčatká. Na Vianoce som bola u Marienky, tam sme sa všetci zišli,“ vyratúva. Dozvedáme sa tiež, že spevácky talent a lásku k folklóru, či ľudovej piesni, prebudila pani Darinka u celej rodiny. „Často som s maminkou spievala. Hanbila som sa, ale musela som,“ smeje sa Mária. Neskôr ju nahradila dcéra Simona.

„Simonka bola deväť rokov členkou súboru Čečinka. Spievali sme spolu na rôznych podujatiach a folklórnych festivaloch. Vždy sa veľmi rýchlo učila. Je nesmierne talentovaná. Aj teraz, keď ju poprosím, aby mi spravila radosť, zaspievame si spolu,“ hovorí o vnučke, známej televíznej redaktorke.

Keďže pani Laščiaková veľmi pozorne sleduje aj dianie na politickej scéne, zaregistrovala, že Simona tvorí pár s predsedom Národnej rady Slovenskej republiky Andrejom Dankom.

Ako na tento fakt zareagovala, sa dozviete v aktuálnom čísle Plus 7 dní >>