Otec Kevina Spaceyho (58) bol „nacistický násilník detí“, ktorý nenávidel Židov a roky sexuálne zneužíval vlastného syna - a matka to vedela, tvrdí hercov brat. Tak znejú palcové titulky bulvárneho zahraničného portálu Daily Mail. Práve preň exkluzívne prehovoril Spaceyho starší brat Randall Fowler (62). Hoci so spoveďou prvýkrát vyrukoval v roku 2004 v rozhovore pre The Mail on Sunday, vo svetle nových udalostí získava nový rozmer.

Nepamätám si

Spaceyho obvinil jeho mladší kolega Anthony Rapp (46) z pokusu o sexuálne zneužitie, ktorý sa odohral pred tridsiatimi rokmi. Anthony mal v čase, keď sa ho Spacey pokúsiť zviesť, len štrnásť.

Spacey sa za správanie, ktoré pripísal alkoholu, kolegovi ospravedlnil - aj keď si vraj naň nepamätá, hlboko ho to mrzí. A nezostal len pri ospravedlnení. Na Twitteri tiež napísal, že tento príbeh ho povzbudil, aby oficiálne priznal vzťahy s mužmi aj so ženami. „Teraz som sa rozhodol žiť ako homosexuál,“ ukončil dlhotrvajúce špekulácie o svojej sexuálnej orientácii, no viac sa k veci odmietol vyjadrovať a dodal, že ide o jeho súkromie. No iní to tak nevidia. Napríklad novinárka Heather Unruhová pre Boston Globe uviedla, že minulé leto zažila Spaceyho v známej reštaurácii. Spacey dorazil neskoro v noci, sadol si vedľa muža a čo sa stalo potom, opísala ako „úplne nečakané a totálne nevhodné“.

Anthony Rapp: Herec obvinil Kevina Spaceyho, že sa ho pred tridsiatimi rokmi snažil zviesť. Rapp mal v tom čase 14 rokov, Spacey 26.
Anthony Rapp: Herec obvinil Kevina Spaceyho, že sa ho pred tridsiatimi rokmi snažil zviesť. Rapp mal v tom čase 14 rokov, Spacey 26.
Zdroj: Chris Pizzello

Mnohí herca obviňujú, že svojím priznaním chce odvrátiť pozornosť od sexuálneho škandálu s maloletým kolegom. Také jednoduché to však nebude - a nečakane k tomu prispel Spaceyho brat Randall Fowler.

Netvor

Randall označil obvinenia, ktoré sa zosypali na Spaceyho hlavu, za „znepokojujúce“. Na druhej strane poskytol médiám možné vysvetlenie „oných vecí“, keď prezradil, že ho ich otec roky zneužíval, matka to vedela a Kevin v tomto prostredí vyrastal.

Fowler je imitátor Roda Stewarta a vodič limuzíny. Jeho život je na míle vzdialený od života jeho mladšieho brata, svetoznámeho áčkového herca, s ktorým si nie sú blízki. Fowler priznal, že on sám sa vyhýbal tomu mať vlastné deti zo strachu, že „zdedia gén sexuálneho predátora“. Zneužívanie majú totiž, takpovediac, v rodine, aj ich otca vraj v detstve zneužili.

Randy Fowler: Starší brat Kevina Spaceyho o ich otcovi tvrdí, že bol nacista a pravidelne ho znásilňoval.
Randy Fowler: Starší brat Kevina Spaceyho o ich otcovi tvrdí, že bol nacista a pravidelne ho znásilňoval.
Zdroj: Facebook

Brata opísal ako „prázdnu nádobu“, ktorá nikdy nemala skutočný vzťah s nikým okrem matky. „Ani jeden z nás nemal šancu dospieť s dvomi takými narušenými rodičmi. Prešiel som tromi manželstvami a mnohými aférami,“ povedal Fowler.

Ich otec Thomas sa pridal k Americkej nacistickej strane, ešte keď boli malí. Fúzy si oholil podľa Hitlera, najstaršieho syna Randalla pravidelne bil a znásilňoval. Sestra Julie trpela bitky do osemnástich, potom z domu utiekla. „Kevin sa snažil vyhnúť tomu, čo sa dialo, tak, že sa zabalil do emocionálnej bubliny. Bol veľmi šikovný a bystrý. Nemal žiadne city.“

Holokaust je lož

Otec podľa Fowlera prinútil rodinu, aby sa desaťkrát presťahovala. Nikto cudzí nebol v dome vítaný. Podľa Fowlera to bolo zo strachu, že by mohli vidieť steny otcovej pracovne polepené pornografickými obrázkami. Fowler bol krátko skautom. Otec ho však donútil skončiť, keď zistil, že vedúcim oddielu je Žid.

Podobajú sa: Kevin Spacey, vľavo, má s otcom Thomasom Geoffreym Fowlerom rovnaké črty.
Podobajú sa: Kevin Spacey, vľavo, má s otcom Thomasom Geoffreym Fowlerom rovnaké črty.
Zdroj: TASR/AP, Internet

Rodina musela po večeroch počúvať prednášky otca o nadradenosti bielej rasy a o tom, že holokaust je lož. Živila ich matka Kathleen, ktorá pracovala ako sekretárka, zatiaľ čo jej muž bol špecialista technickej dokumentácie na voľnej nohe. Podľa Fowlera sa matke jej manžel v roku 1963 „zhnusil“ po tom, čo sa ukázalo, že zneužil ich dospievajúcu príbuznú.

Za brata

Keď mal Fowler dvanásť, otec ho zavolal do svojej spálne a povedal, že sa budú učiť o vtáčikoch a včielkach. „Rozopol mi nohavice a začal sa so mnou hrať,“ povedal Fowler. Keď začal vydesene kričať na matku, „vybehla hore a tĺkla na dvere, ale otec ich zamkol a povedal mi, aby som mlčal. Zrazu búšenie na dvere ustalo. Mama odišla. Nikdy som sa necítil taký opustený. Otec na mne začal vykonávať sexuálny styk. To bol začiatok môjho dospievania.“

Sexuálne zneužívanie pokračovalo ďalšie štyri roky, podľa Fowlera bolo drsnejšie, trvalo dlhšie a bolo čoraz častejšie. Fowler reagoval rebelovaním. Sestra Julie utiekla z domu, Kevin sa uzavrel do seba a snažil sa nedostať do problémov. Budúci herec sa pokúšal všetkých rozptýliť a rozveseliť tým, že napodoboval slávnych ľudí, napríklad komika Johnnyho Carsona. Fowler si dnes myslí, že herectvo mohlo byť jeho formou úniku. „Neprestajne som otcovi hrozil, že ak sa niekedy dotkne môjho brata, poviem matke, čo sa deje, a zničí to rodinu,“ uviedol Fowler, ktorý dodal, že kvôli Kevinovi obetoval seba. „On a ja sme si boli veľmi blízki, pretože sme mali veľmi málo priateľov.“

Jediná vec, ktorá Fowlera zachránila pred tým, aby si siahol na život - pričom raz si dokonca už vložil zbraň do úst -, bolo vedomie, že bez neho by nezostal nikto, kto by jeho mladšieho brata ochránil.

Bratia: Randy Fowler, vpravo, hovorí, že trpel zneužívanie, aby sa otec nedotkol jeho brata, Kevina Spaceyho, vľavo.
Bratia: Randy Fowler, vpravo, hovorí, že trpel zneužívanie, aby sa otec nedotkol jeho brata, Kevina Spaceyho, vľavo.
Zdroj: Facebook

Všetko bude v poriadku

Neskôr napísala matka všetkým trom deťom list. Podľa Fowlera sa im však nepokúšala ospravedlniť či aspoň uznať, že v rukách otca trpeli. Namiesto toho sa pokúsila obhájiť otcovo správanie tým, že jeho detstvo bolo problémové, a poprela, že by sa šírením jeho „politických záujmov“ pokúšal vnútiť im svoje presvedčenie.

Fowler konfrontoval matku v roku 1990, a to aj pred zrakom súrodencov. Všetky deti sa zhromaždili, pretože otec musel ísť do nemocnice. Fowler im vtedy pripomenul: „Naša matka len sedela v kamennom tichu.“

Thomas Geoffrey Fowler zomrel vo veku 68 rokov po tom, čo sa s manželkou presťahovali späť na predmestie Atlanty. Spacey zavolal bratovi, aby mu oznámil, že otec zomrel, matka mu však na Vianoce zavolala, že na pohreb chodiť nemusí.

Odvtedy Spaceyho puto s matkou zosilnelo, ale vzťah so starším bratom, naopak, ochladol. Matka zomrela v marci 2003, Spacey ju dal spopolniť pod falošným menom Ruby Stevensová. Na urne mala vyrytú obľúbenú vetu: „Všetko bude v poriadku.“ Možno si ju teraz hovorí aj Spacey.

Kevin Spacey s matkou: Údajne vedela, že Kevinovho staršieho brata otec za dverami spálne zneužíva.
Kevin Spacey s matkou: Údajne vedela, že Kevinovho staršieho brata otec za dverami spálne zneužíva.
Zdroj: Facebook

Domček z karát

Tvorcovia obľúbenej politickej drámy ani vo sne netušili, že ich scenár sa bude miestami nápadne podobať na realitu. Domček z karát (House of Cards) je seriál streamovacej služby Netflix, ktorý sa začal vysielať v roku 2013. Ihneď si získal širokú fanúšikovskú základňu.

Niet pochýb, že na úspechu seriálu má výrazný podiel hollywoodska hviezda Kevin Spacey, ktorý v seriáli stvárňuje hlavnú postavu. Za rolu Franka Underwooda, ktorý sa za každú cenu snaží dostať do Bieleho domu, získal Spacey Zlatý glóbus.

Netflix však pred pár dňami ohlásil, že šiesta séria, ktorá bude mať premiéru budúci rok, bude zároveň posledná. Rozhodnutie o poslednej klapke podľa spoločnosti v každom prípade padlo ešte pred vypuknutím škandálu okolo Spaceyho. V obraze nových skutočností však možno nájsť paralely medzi fiktívnou postavou Underwooda a reálnym životom Spaceyho.

Pletky s mužmi aj so ženami: Ženatý Underwood sa v seriáli tajne stýka so ženami aj s mužmi. Rovnako Spacey priznal vzťahy s oboma pohlaviami a tiež to, že sa rozhodol žiť ako gay.

Vekový rozdiel: Underwood má pletky so svojím vodičom, ktorý je od neho výrazne mladší. Spaceyho herecký kolega z Broadwaya Anthony Rapp ho obvinil, že sa ho snažil zviesť, keď mal Rapp len 14 rokov.

Otec rasista: Otec Underwooda je v seriáli spájaný s rasistickými skupinami vrátane Ku-Klux-Klanu. Podľa Spaceyho staršieho brata Randalla bol ich otec Thomas členom Americkej nacistickej skupiny a vyznávač nadradenosti bielej rasy.