Syn národniara Jána Slotu sa podal na otca. Na nedávnej tlačovke predstavil tím ľudí, s ktorými chce ísť do politiky, a po jeho boku stála národniarka z Komárna Jana Jányová (34), za slobodna Árkyová. Na prvý pohľad neznáma kráska, ale nie úplne pre všetkých. Niektorí páni, ktorí holdujú erotike a pamäť im ešte dobre slúži, pri jej tvári ihneď spozorneli. Jana totiž ako devätnásťročná nafotila šteklivé zábery pre pánsky magazín, pri ktorej svietil nápis: Božská bojovníčka z Komárna. 

Zmenila meno aj imidž

Brunetku s politickými ambíciami si zobral pod krídla Pavol Slota (41) a jeho strana DOMOV-NS. Nie je prvá Slovenka, ktorá po pikantnej minulosti zamierila do politiky. Národ videl už odhalené prsia niekdajšej Ficovej štátnej radkyne Márie Troškovej či poslaneckej asistentky zo Sme rodina Natálie Tóthovej, ktorá priznala tiež niekdajšie pletky s Borisom Kollárom.

„Využila som príležitosť, keď ma oslovili, lichotilo mi to, chcela som skúsiť niečo nové. Oslovilo ma aj to, že sa o mňa zaujíma magazín, ktorý má celosvetový cveng hlavne u mužskej populácie,“ hodnotí svoju minulosť Jana Jányová. Na budúcnosť vtedy nemyslela, vraj jej ani nenapadlo, že raz by jej erotické fotografie mohli v kariére uškodiť. Honorár podľa nej nebol nijako závratný. „Peniaze som využila na bežné životné náklady. Zároveň som si urobila radosť a kúpila som si šteniatko labradora.“

Aké milé. No bývalá plejmejt odvtedy radikálne zmenila  imidž. Dnes má inú farbu vlasov aj iné priezvisko. Mnohým napadne, či nechce minulosť zamiesť pod koberec. „Zmena je život. Mala som pocit, že sa mi tmavé vlasy viac hodia a lepšie sa cítim ako tmavovláska. Bola to zaujímavá skúsenosť, no už by som nemenila, v súčasnosti som už inde. Istým spôsobom to považujem za mladícku nerozvážnosť, ale nehanbím sa za to,“ vysvetľuje posila v Slotovej strane, ktorá sa medzičasom vydala i porodila dieťa.

Manželstvo nevydržalo a nasledoval rozvod. Či je Jana aktuálne zadaná, odhaľovať nemieni. „Prepáčte, ale nevidím dôvod, aby som do detailov verejne riešila svoj súkromný život. V skratke - som matkou úžasnej desaťročnej dcér­ky, ktorá je pre mňa všetkým.“

Plastika pŕs

Fotenie pre najznámejší pánsky magazín opisuje Jana Jányová ako jednorazovú záležitosť. Neodradili ju nepríjemné reakcie, aj keď ako žena sa s nimi stretáva denne. „Muži, ale i ženy často hodnotia iných väčšinou podľa výzoru, niekedy to býva nepríjemné,“ myslí si. V súčasnosti má jasno aj v otázkach erotiky. „Nahota je súčasťou nášho života a je úplne prirodzená. Dnes by som sa však už nafotiť nedala, posunula som sa inde. Čo sa týka modelingu, ten nikdy nebol mojou prioritou.“

Mnohé modelky, ktoré fotia pre pánske časopisy, sa netaja plastikou pŕs či inými úpravami. Ako nám plejmejt z augusta 2007 priznala, na fotografiách pre Playboy vyzerala ešte tak, ako ju Boh stvoril. „Ale, ako viete, všetci starneme a vlani som podstúpila plastiku pŕs, ktorá je jedinou úpravou na mojom tele,“ prezradila na rovinu.

Národniarka z južného Slovenska

Od vstupu do politiky Janu niektorí blízki odhovárali, no nie pre jej minulosť. „Tak ako mnohí, sú momentálnou politickou situáciou na Slovensku znechutení. Ale keď zistili, akým smerom sa uberá naša moderná národná strana, zmenili názor,“ tvrdí rodáčka z južného Slovenska, ktorá sa so synom bývalého šéfa národniarov zoznámila cez spoločného známeho pred dvomi rokmi.

„Od nášho prvého stretnutia som cítila, že jeho snaha bojovať o národné prežitie slovenského národa vychádza z jeho srdca a z lásky k slovenskému národu. To ma asi najviac presvedčilo. Tá úprimnosť, charizma a zároveň bojovnosť a odvaha, ktoré z neho vyžarujú. Dôvod nášho prvého kontaktu bol politický a som si istá, že som sa rozhodla správne,“ rozplýva sa nad národniarskymi kvalitami Pavla Slotu.

Kým Ján Slota sa javil ako konzervatívec, Jányovú to pravdepodobne ťahá na opačnú stranu. Nielen pre pikantnú minulosť. „Som za tradičné hodnoty a kresťanskú morálku, ktorú má náš slovenský národ v povahe. Ale nepatrím k žiadnym kostolným myškám a nesúhlasím ani s nejakým náboženským fanatizmom,“ vraví.

Ako bývalá volejbalistka sa roky venuje športovému marketingu a práve športová problematika bude v politike jej hlavnou prioritou. Žiadnu školu, ktorá sa zaoberá politickou vedou, vyštudovanú nemá, ale neberie to ako deficit. „V strane máme dostatok odborne zdatných poradcov, ktorí mi budú nápomocní, a ja si vždy od nich dám poradiť a niečomu novému sa od nich určite aj priučím,“ dodáva s nádejou.

Staršieho Slotu velebí, Danka zatracuje

Bývalá plejmejt založila novú národnú stranu s Pavlom Slotom. Čo si myslí o svojom šéfovi, jeho otcovi Jánovi Slotovi či aktuálnom predsedovi Slovenskej národnej strany Andrejovi Dankovi, hovorí na rovinu.

Je Pavol Slota konzervatívec ako jeho otec?

V niektorých smeroch nie je ochotný uhnúť ani o milimeter, a teda mohli by sme o ňom hovoriť ako o človeku so zásadami. Ale ako mladý muž a hrdý Slovák sa na mnohé politické problémy pozerá s moderným prístupom, súčasne má veľký cit pre národné hodnoty.

Aké vlastnosti podedil po otcovi?

Osobne Jána Slotu nepoznám, takže to neviem objektívne vyhodnotiť. Z toho, čo sprostredkovane viem, si myslím, že sú dosť odlišní vo viacerých smeroch, ale spája ich národná hrdosť, pravdovravnosť a ich slovo a podanie ruky je viac ako zmluva.

Nikdy ste sa teda osobne nestretli so Slotom seniorom?

Nie, ale vždy som bola voličkou Slovenskej národnej strany, ktorá bola v danom čase jediným nosičom národnej myšlienky v politike. Žiaľ, pravda je taká, že terajší predseda Andrej Danko, ktorý si túto stranu v podstate sprivatizoval, sa spreneveril národným myšlienkam. Aj to je dôvod, prečo vznikla naša strana.

Čo vám na politikoch prekáža?

Sebeckosť, klamanie a zavádzanie Slovákov a slovenských občanov, zbabelosť prijať za svoje činy zodpovednosť, nadobudnutý pocit nadradenosti dnešných politikov a hlavne nezáujem o názor a potreby občanov SR. To sú veci, ktoré mi prekážajú.

FOTO V GALÉRII

A naopak, kto je váš vzor?

To si nechám pre seba, aby nespyšnel. Ale pozorný čitateľ určite z mojich predchádzajúcich odpovedí vycítil, koho mám na mysli.