Vrátiť sa domov šťastní, zdraví a neokradnutí - taký je podľa Jána Riapoša, predsedu nášho paralympijského výboru, jeden z cieľov slovenskej výpravy na hrách v brazílskom Riu de Janeiro. Začnú sa v stredu 7. septembra a potrvajú 11 dní. „Cez médiá sa k našim športovcom dostalo veľa negatívnych informácií. Dosť to v nich vrie. Nevedia, čo môžu od Ria očakávať. Mentálne im to určite nepomáha,“ priznal pred odchodom 47-ročný Riapoš, už štvornásobný paralympijský šampión v stolnom tenise.

Obhajoba utópiou?

Z paralympiád nemáme úspešnejšieho športovca. V Riu bude Riapoš na svojich šiestych hrách bojovať o piate zlato. V Londýne vyhral vo svojej kategórii postihnutia dvojhru a Slováci dominovali aj v súťaži tímov. „V stolnom tenise sme spolu vybojovali štyri medaily, no obhájiť ich v Riu mi vzhľadom na to, kam sa posunula Kórea, Čína, Francúzsko či Švédsko, pripadá ako utópia. Najmä keď nás v Brazílii čaká päťhodinový časový posun. Nám zdravotne znevýhodneným, ktorí máme nejaké procesy zautomatizované, to nerobí dobre,“ netají Riapoš.

Slováci štartujú na paralympiáde od zimných hier v Lillehammeri 1994. Za ten čas nazbierali 92 medailí, z toho 23 zlatých. „Bodaj by tá stovka padla už v Riu,“ želal si pred cestou šéf našej výpravy Samuel Roško. Riapoš však jeho optimizmus brzdil. „V Londýne sme ich získali celkovo šesť. Nerád by som pod tento počet klesol. Všetko navyše by bol obrovský bonus.“

Slováci štartujú na paralympiáde: Doteraz nazbierali 92 medailí, pokoria v Riu stovku?

Do Ria cestujú všetci medailisti z Londýna. Okrem držiteľov cenných kovov v stolnom tenise (Richard Csejtey, Alena Kánová, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský) bronzová strelkyňa Veronika Vadovičová či zrakovo postihnutý cyklista Vladislav Janovjak s navádzačom Róbertom Mitošinkom. „Veronika je medzi nami postihnutými jediná profesionálka. Ťahá sériu 28 víťazných pretekov. Už sme ju museli tlmiť, lebo nám ničila hlaveň. Má najlepšie predpoklady uspieť. Hádam ju Brazília nepripraví o mentálnu pohodu. Veď ste videli, ako na olympiáde dopadol Juraj Tužinský. Stačil jeden zlý výstrel a bolo po medaile,“ tvrdí Riapoš. Šance na úspech dáva aj Jozefovi Metelkovi, nášmu majstrovi sveta žijúcemu v Anglicku, ktorý sa predstaví na dráhe aj na ceste.

Slováci štartujú na paralympiáde: Doteraz nazbierali 92 medailí, pokoria v Riu stovku?

Paralympijské zlato: Poškuľujú po ňom viacerí naši reprezentanti.FOTO: Getty Images

Dekrét pre koňa

Slovensko bude reprezentovať 29 športovcov, obsadíme deväť športov. Tak ako v Londýne, no tenis tentoraz nahradí jazdectvo. Spolu s Bratislavčankou Katarínou Jobbágyovou tak pod sochu Krista letel tmavý hnedák Sterngreifer. Aj jemu sa od predsedu vlády Roberta Fica ušiel menovací dekrét.

Slováci štartujú na paralympiáde: Doteraz nazbierali 92 medailí, pokoria v Riu stovku?

Dekrét obom: Katarína Jobbágyová bude štartovať s koňom Sterngreiferom.FOTO: Eva Bacigalová

Rio bude na rozdiel od olympiády kompletne bez ruských športovcov. Medzinárodný paralympijský výbor ich z hier po dopingových kauzách preventívne vylúčil. „Nechcem obhajovať ruských športovcov, ale celé to bolo šité horúcou ihlou,“ myslí si Riapoš, ktorého kontrolujú 7-8 ráz do roka.

Riapoš dúfa, že kauza ruských športovcov urýchli zmeny v paralympizme. „Od prvých hier v roku 1948, od prvej paralympiády, sa náš šport posunul. Už to nie je sólový hráč, ktorý má za sociálnu úlohu motivovať ľudí po úraze. Už do toho oveľa viac zasahuje šport a športová politika. A súčasní funkcionári často nie sú pripravení držať krok s profesionálnym športom. Obmena by sa zišla.“