Dubaj ako najväčšie mesto Spojených arabských emirátov je vnímaný ako symbol luxusu. A právom. Viac ako osemdesiat percent obyvateľov sú prisťahovalci a aby sa všetci cítili komfortne, vláda zriadila ministerstvo šťastia. Ľudia v Emirátoch nemusia odvádzať dane, školstvo so zdravotníctvom je zadarmo a priemerný mesačný plat vypočítali na 2 500 eur. Ceny potravín a náklady na bývanie sú pritom rovnaké, ba dokonca nižšie ako v Bratislave.

Nečudo, že na Emiráty sa namotáva čoraz viac ľudí, medzi nimi aj mnoho slovenských celebrít. Vlastný apartmán si tam v ostatnom čase kúpila speváčka Dara Rolins (49), ktorá sa na jednej pláži môže stretnúť s milovaným bývalým. Do bývania v Dubaji totiž zainvestoval aj raper Patrik Rytmus Vrbovský (45) s manželkou, moderátorkou Jasminou Alagič (32). Nehnuteľnosť v týchto končinách majú aj ich priatelia, influencerka Zuzana Plačková (30) s manželom Reném (33) a vo veľkom svoje „ťažko zarobené peniaze“ investujú v Emirátoch aj naši politici. 

Lacné zemiaky aj benzín

Dubaj je fenomén, lebo každá vrstva obyvateľov tam žije na vysokej nohe. Obrovské haciendy pri mori za milióny eur striedajú luxusné apartmány za podstatne nižšie ceny a náklady než v Bratislave. Rovnako to vyzerá s cenami potravín. Je rozdiel nakupovať v obchodoch so zlatými kľučkami a s lustrami vykladanými diamantmi a v bežných potravinách. Ceny oproti strednej Európe sú rozdielne, rovnaká je len kvalita výrobkov.

Na porovnanie, kilogram zemiakov kúpite v Dubaji za 66 centov, tridsať vajec za 3,83 eura, liter jogurtu za 1,50 eura. Keď si ceny porovnáme so slovenskými obchodmi, často sú nižšie ako na Slovensku. O niečo lacnejšie, približne o jedno euro, je na Slovensku napríklad kuracie mäso.

Pozoruhodný rozdiel je aj v cenách, za ktoré sa najete v reštauráciách a vo fastfoodoch. V čase nášho pobytu sme navštevovali indickú reštauráciu, len pár metrov od slávnej pláže Dubai Marina. Za kvalitný obed sme tu nikdy nezaplatili viac ako sedem eur. Ako obarení sme ostali zo známeho amerického fastfoodu so žltým logom. Najdrahší burger v dennom menu stál 4,59 eura, teda nepomerne menej ako na Slovensku. Emiráty sú atraktívne aj nízkymi cenami pohonných látok. Za liter benzínu zaplatíte 45 centov, za liter nafty 50 centov.

Záchrana pred infláciou

Samostatnou kapitolou je bývanie a skupovanie nehnuteľností. Podľa odborníčky na reality Veroniky Plichtovej je Dubaj oproti svetovým metropolám cenovo výrazne poddimenzovaný. Drahšie sa býva už aj v maličkom hlavnom meste Slovenska. „Väčšina ľudí si v Dubaji kúpi rozostavanú nehnuteľnosť a po roku či dvoch ju predá často za dvojnásobnú sumu. Ak je v dobrej lokalite a prenajme ju, mesačne mu zarobí viac ako dve tisícky. Preto keď developer spustí predaj nejakého komplexu so šesťsto bytmi, do pár hodín je to preč. Ceny pekných rodinných garsónok sa tu začínajú na 150-tisíc eurách,“ dozvedáme sa.

Keďže Dubaj je aj mesto biz­nismenov, najžiadanejšou lokalitou je Business Bay v centre, čiže prostredie v blízkosti najvyššej budovy sveta Burdž Chalífa, ktorá susedí s najväčším obchodným centrom sveta Dubai Mall. „Tu sa ceny pohybujú od 250-tisíc eur vyššie. Po dokončení bude, samozrejme, hodnota stavby podstatne vyššia,“ hovorí realitná expertka a uvádza konkrétny príklad: „Predvčerom som sprostredkovávala predaj apartmánu na Jumei­rah Beach. Pôvodný majiteľ sa ho po splatení 80-tisíc eur rozhodol predať a získal 660-tisíc eur. To sa môže stať len v Dubaji,“ opisuje biznisové praktiky Plichtová a vysvetľuje, čo sa za rozprávkovým ziskom skrýva. „V tejto lokalite sa už prestáva stavať. Posledné komplexy sa budujú už aj na Business Bay, preto je tu o nehnuteľnosti taká bitka.“

FOTO V GALÉRII

Nečudo, že medzi zákazníkmi z celého sveta má slovenská realitná maklérka aj veľa Slovákov. „Patria k nim bežní ľudia, ktorí si tu chcú usporené peniaze uchrániť pred infláciou, ale aj mnoho prominentov a politikov. Nájdu sa medzi nimi takí, ktorí si tu kúpia aj päť apartmánov naraz,“ hovorí, no konkrétne mená prezradiť odmieta. Vieme však, že v Dubaji, kde sa leto nikdy nekončí, našla v ostatnom čase zaľúbenie bývalá Miss Slovensko Andrea Verešová. Istý čas koketovala s myšlienkou, že sa sem presťahuje nastálo. Vlastný apartmán na prenajímanie, ktorý im môže mesačne zarobiť približne dve tisícky, majú v Emirátoch Zuzana Strausz Plačková či Patrik Rytmus Vrbovský. Výhodné podnikateľské podmienky bez platenia daní sem zlákali aj celebritnú lekárku Alenu Pallovú, ktorá tam chce rozbehnúť skrášľovacie centrum. Vďaka mastnej investícii už nadobudla status rezidentky.