Titulka portugalského vydania módneho magazínu Vogue nebývala na Slovensku nikdy témou, ktorá by sa rozoberala. Až doteraz, keď sa na nej objavila americká herečka Sharon Stonová, ktorá fotoaparátu odhalila, že napriek šesťdesiatke je stále tým, čím bola - sexsybolom. V našich končinách viac ako to, čo sa dialo pred objektívom, rezonovalo, kto stál za ním - keďže snímky, ktoré obleteli svet ako otvorená a intímna spoveď hviezdy legendárneho filmu Základny inštinkt, má na svedomí slovenský fotograf Branislav Šimončík (41).

Kam až môže zájsť?

Ako mladučký grafik začínal v týždenníku PLUS 7 DNÍ, no čoskoro prerazil módnou fotografiou. Doma aj vo svete. A tak úspešný Bratislavčan zoči-voči veľkému umeniu nestál prvýkrát. Keď na ponuku módneho časopisu Vogue prikývla Sharon Stonová, neprekvapilo ho to. „Ide o prestížny magazín a toho si bola od začiatku vedomá. Pozícia portugalskej edície je veľmi dobrá, len v minulom roku sme mali na titulke hudobníčku Jamie Bochertovú alebo topmodelky Stellu Maxwellovú a Alessandru Ambrosiovú,“hovorí fotograf a zo zákulisia tvorby svetového magazínu prezrádza, prečo voľba padla práve na Sharon.

„Téma májového vydania bola vopred daná - Sex Issue(s) (v preklade sexuálne záležitosti). Rozhodli sme sa teda osloviť niekoho, kto by otvorene rozprával o sexe v rôznych súvislostiach. Niekoho, kto bude predstavovať absolútnu príťažlivosť, kto bol sexsymbolom v celosvetovom meradle a kto sa vie k téme postaviť invenčne aj kriticky. Osobnosť, ktorá aj z estetickej, aj inteligenčnej stránky spĺňa to, čo si magazín vyžaduje,“odkrýva Braňo pozadie vzniku hviezdnej titulky. Herečka nakoniec ukázala, že trafili do čierneho. Počas interview otvorene komentovala aj sexizmus vo filmovom priemysle: „Keď som vstúpila do tohto biznisu, podľa toho, či ste dostatočne ľahká, sa posudzovalo, či ste zamestnateľná.“

Sharon Stone pózovala podobne ako vo filme Základný inštinkt.
Sharon Stone pózovala podobne ako vo filme Základný inštinkt.
Zdroj: Branislav Šimončík/Portugal Vogue,

Hoci americká hviezda sama seba nikdy, v minulosti ani teraz, za sexsymbol nepovažovala, na Braňovu víziu vychádzať z filmu, ktorý ho z nej natrvalo spravil, prikývla. „Nedá sa povedať, že by som mal od tohto fotenia intenzívnejšie očakávania ako od iných. Trošku som sa možno obával, či bude dostatočne otvorená nechať sa viesť mojou víziou. Predsa len sa niekedy stáva, že počas fotenia musím pristúpiť aj na kompromisy. Som rád, že Sharon bola od prvého momentu veľmi priateľská a spolupracujúca. Myslím, že sme si hneď zo začiatku po rozhovore o konkrétnych obrazoch porozumeli.“Podľa slovenského fotografa často netreba veľa rozprávať. „Po prvých snímkach je jasné, že fotenie sa nedá opísať slovami, že sa to deje a kreuje na mieste v danom momente. Pri takýchto väčších foteniach však vždy posielam vopred istý vizuálny scenár týždeň-dva dopredu. A ten musí byť schválený.“

Ako sa filmová hviezda, o ktorej sa hovorilo, že má väčšie IQ než väčšina ľudí v Hollywoode, na pľaci správala? Čo ju zaujímalo o Slovensku a na aké zakázané miesto sa s našim fotografom dostala? Dozviete sa v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ, ktorý je už na stánkoch.