Pri príležitosti sedemdesiatich rokov, ktoré uplynuli od justičnej vraždy Milady Horákovej, ktorá bola súčasťou vtedajších politických procesov, pripravili v Slovenskom národnom divadle pôsobivú divadelnú inscenáciu s názvom Milada.

Hlavnú predstaviteľku Vladenu Škorvagovu našli tvorcovia v Zvolenskom divadle. Mediálne nie veľmi známa herečka popritom patrí podľa divadelných kritikov k tomu najlepšiemu čo súčasná slovenská herecká scéna ponúka.  

Žiadna rodina

V rodnom meste je známa aj pod dievčenským menom Kalandrová. To nabáda k otázke, či nie je príbuzná so Závišom Kalandrom, ktorý bol ako vykonštruovaný zločinec v odpornom procese spolu s Miladou Horákovou popravený. „Aj môj otec Vladimír Kalandra bol Čech a rovnako ako Záviš Kalandra bol minulým režimom veľmi výrazne stíhaný. Ale so Závišom Kalandrom boli len menovci. Naša rodina s ním nemá nič spoločné,“ tvrdí. To, že mal jej otec konflikt s vtedajšou politickou mocou, jej podľa vlastných slov pomáhalo ešte viac sa vžiť do svojej postavy. „Celé toto predstavenie vnútorne venujem jemu,“ vyznala sa herečka. 

Jej prejav bol umocnený o to viac, že sa na Miladu Horákovú nesmierne ponáša. „Táto dráma sa skladá z dvoch častí. Jedna je daná z toho, čo sa stalo a druhá ukazuje pocity, ktoré sa odohrávajú pod kožou v jej rodine. Vladenka to zvládla fantasticky. Je to jej predstavenie a tým, že sa podobá na Miladku, je jej výkon ešte viac umocnený,“ vyznal sa obdivom k Vladene herec SND Vladimír Obšil, ktorý v hre stvárňuje otca Milady Horákovej.

Hru Slovenské národné divadlo uvádza v Modrom salóniku, pri výrazne obmedzenom počte divákov.  "Kvôli covidu sa nachádzame v komplikovanej situácii, no hráme aspoň inscenácie, ktoré si pre menší  počet hercov na scéne a personálu môžeme dovoliť. Som ale presvedčený, že nie veľkosť priestoru určuje silu predstavení. Je to samotná tvorba," vyznal sa riaditeľ divadla Peter Kováč. 

Pozrite sa v GALÉRII na zábery herečky Vladeny Škorvagovej. Jej podoba s Miladou Horákovou je zarážajúca