Slávnejšia v Česku

Kariéru rozbehla Olláryová začiatkom päťdesiatych rokov a ako jediná slovenská speváčka sa mohla pochváliť miliónmi predaných platní. Obrovské hity jej písal na telo Gejza Dusík, Lístoček pre ňu však v roku 1954 skomponoval všeobecne nie veľmi známy Karol Valečka. Patrí mu aj absolútne prvenstvo v organizovaní prvej súťaže spevákov v Slovenskej reštaurácii v bratislavskej Ligapasáži. Lístoček z brezy vyšiel ešte na šelakovej platni. Keďže na Slovensku sme v tom čase nemali žiadne vydavateľstvo, do distribúcie sa dostal vďaka českému Supraphonu, ktorý ho vydal pod názvom Za našou dedinou.

Skonala opustená

Sama speváčka si kedysi pre PLUS 7 DNÍ zaspomínala na obdobie, keď na obchodoch s gramoplatňami visel nápis: Olláryová vypredaná! V osemdesiatych rokoch popularita speváčky vyprchala, k slovu sa dostala až po vzniku relácie Repete, kde úspešne bodovala aj so svojím Lístočkom. Speváčka mala všeobecne väčší úspech v Česku ako na Slovensku. „Je to úžasná umelkyňa, na ktorú nedám dopustiť,“ vyjadril sa na jej adresu aj muzikant Felix Slováček.

S veľkými emóciami prežívala, keď na sklonku života ako sedemdesiatosemročná svoj Lístoček spievala vo veľkej sále pražskej Lucerny. „Ľudia vstali a spievali so mnou. Bol to krásny pocit. Padali mi ohromné slzy dojatia,“ opísala svoje pocity. Na stene svojho bytu nám ukazovala zarámovanú platinovú platňu od českého vydavateľstva Sup­raphon i uznanie tamojšieho ministra kultúry Pavla Dostála za interpretáciu tanečnej hudby a celoživotné dielo. Napriek tomu žila vo veľmi skromných podmienkach a skonala opustená.

Rezignovala

Napriek osemdesiatim štyrom rokom nikdy netrpela vážnymi zdravotnými problémami, sťažovala sa len na bolesti nôh. Tie ju zradili i vo chvíli, keď sa vo svojom bratislavskom byte potkla a tri dni nemohúco ležala v bolestiach na chladnej zemi. Dehydrovanú a hladnú ju našli až policajti.

Speváčka, ktorá sa posledné roky pohybovala pre koxartrózu len pomocou paličky, spadla tak nešťastne, že si zlomila krček stehennej kosti. Zo zeme sa nedokázala doplaziť ani k telefónu.

Keď sa pani, ktorá jej upratovala a nakupovala, nevedela tri dni dostať do jej bytu, zalarmovala políciu. Až tí ju s domovníkom našli dehydrovanú, hladnú, zoslabnutú, no ešte živú.

Speváčku hneď previezli do Fakultnej nemocnice na Mickiewiczovej ulici a odtiaľ do petržalskej nemocnice, kde ju operovali. Následne putovala na geriatriu, kde však nemohla stráviť Vianoce. Skončila v charitatívnej apoštolskej Liečebni svätého Františka, kde sa o ňu starali rádové sestry.

FOTO Melánie Olláryovej na sklonku života V GALÉRII

Tam už neprejavovala záujem o zotavenie. Zakrátko u nej nastali komplikácie, tak ju previezli späť do nemocnice na Mickiewiczovej a deň pred smrťou späť do Liečebne svätého Františka.


Prečítajte si tiež: