Slováci k nim dodnes prechovávajú úctu, no po desaťročiach tvrdej práce odišli do zaslúženého dôchodku a väčšina si starobu v seniorskom zariadení vybrala sama. Z jediného dôvodu - potomkom nechcú byť na ťarchu a okrem stáleho lekárskeho dohľadu môžu na staré kolená viesť čulý spoločenský život.

Už ledva rozpráva

V seniorskom centre už niekoľko rokov žije diva slovenského divadelníctva Eva Kristínová (90). Nie tak dávno - ako dramatická herečka - dôchodcom recitovala poéziu, no podľa posledných informácií už ťažko rozpráva a je imobilná. Cez sparné leto ju ošetrovatelia na vozíčku vozili do parku, kde prívetivo komunikovala s ostatnými obyvateľmi zariadenia. Keď sme s ňou naposledy hovorili, bola už pripútaná na lôžko. Triedila fotografie a s odovzdaným úsmevom na perách hovorila o konci svojich dní.

Kristínová Eva
Kristínová Eva
Zdroj: RTVS
S úsmevom, ale...: Legendárna herečka je už pripútaná na lôžko.
S úsmevom, ale...: Legendárna herečka je už pripútaná na lôžko.
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

„Strojček, ktorý mám na srdiečku, už dochádza, takže my to s ním už doklepeme,“ povzdychla si usmievavá herečka a pokora z nej vyžarovala na všetky strany. „Nerada o svojom stave hovorím, nechcem nikoho zaťažovať. Mám tu aj televízor, ale málo ho sledujem, lebo nepočujem dobre a nechcem vyrušovať paniu, ktorá je so mnou v izbe. A nerada by som zaťažovala sestričky, aby mi ho zapli. Kedy by na to mali čas? Veď ony sú také zaneprázdnené. Veľmi ich obdivujem, že sú vôbec ochotné robiť túto ťažkú prácu. Každý z nás je inak postihnutý, každý je na tom inak aj psychicky. Je to s nami už ako s malými deťmi.“

Dúbravský starobinec, v ktorom sa o Evu Kristínovú starajú, pôsobí dojmom lepšieho penziónu. Krúžky si podľa všetkého organizujú seniori sami. Za ubytovanie a stravu môže herečka platiť okolo 400 eur mesačne. A keď prestala byť aktívna ako recitátorka, voľné chvíle si krátila čítaním. Poriadok urobila aj s návštevami. „Je dobré, keď sa ohlásia, lebo keď naraz príde päť rôznych ľudí, s nikým sa poriadne neporozprávam,“ vysvetľovala nám a racionálne sa pozerala do budúcnosti.

„Nemôžem povedať, že ma to tu už nebaví, skôr že tu už nemám čo robiť. Nevládzem. Ak už nemám čím prispievať, aký má význam, že tu ešte stále som? Len sestričky majú so mnou kopu roboty. Som veľký optimista a ničoho sa nebojím. Ani odchádzania,“ dodala Eva Kristínová, ktorú, ako sme zistili, z brandže nikto nenavštevuje. „Prosím vás, a kto by chodil? Veď všetky moje kolegyne okrem pani Kráľovičovej už odišli. Chvalabohu, že Marína je na tom tak dobre. Pozdravte ju,“ nabádala nás.

Pokračovanie na ďalšej strane.