Keď mal tri roky, jeho rodičia sa rozhodli emigrovať. Chceli ísť do Kanady, ale bola ďaleko, vybrali si radšej krajinu bližšie k Slovensku. Išli na dovolenku do Rakúska a ostali v tirolskom meste Innsbruck. Sedem rokov po ich odchode pri­šla revolúcia a Thomas Kamenár (41) mohol chodiť každé prázdniny na Slovensko. Mal tu starých rodičov. „Keď mám povedať pravdu, nebol som veľmi dobrý žiak. S matematikou som mal veľký problém. Cez prázdniny som mal doučovateľku a keďže som tu nemal žiadnych kamarátov, chodil som sa k starým rodičom učiť,“prezradil na seba. Dnes moderuje v populárnom rakúskom rádiu Ö3, hrá v jojkárskom seriáli Nový život a venuje sa svojim dvom deťom, aby boli lepší žiaci ako on.

 

Ich oáza

Už niekoľko rokov Thomas Kamenár s manželkou Petrou žijú pár kilometrov od Viedne v rodinnom dome. Svoju lásku spoznal cez internet. Je profesionálna fotografka a keďže fotenie je Thomasovou vášňou, spojilo ich to. „Napísala mi na sociálnej sieti, že sa jej páčia moje fotografie. Najskôr sme komunikovali v nemčine, nevedeli sme, že obaja sme Slováci,“ smeje sa Thomas a dodá, že sa do Petry zaľúbil už pri prvom stretnutí.

Vraj aj ona do neho. Ich manželstvo je, ako tvrdí, zatiaľ bezproblémové. Nehádajú sa, dokonca aj pri zariaďovaní domu sa takmer na všetkom zhodli. „Nápady idú aj odo mňa, ale Peťka ma veľmi dobrý vkus. Hovorím, ja som šéf, ale ona má vždy pravdu. Máme to takto podelené. Pri zariaďovaní nám išlo hlavne o to, aby bolo všetko funkčné,“ zhrnul. „Obrazy som vyberal ja, ona zase iné doplnky. Nikdy sme sa nehádali, čo domov treba a čo nie,“spomína.

FOTO Ako býva herec Thomas Kamenár so svojou manželkou vo Viedni, nájdete v GALÉRII  > >

No aj oni dokážu mať občas výmenu názorov. „Vtedy ide asi len o ego. A o moje ponožky... Vraj. Ale nemôžem to teraz potvrdiť. Hovorí to ona. Asi som trochu neporiadnik. Musím na svoju obhajobu povedať, že pracujem na sebe,“usmial sa.

Zvieratá doma nechcel

Ako každé deti aj tie ich chceli mať doma zvieratko. Vybrali si zajace. Thomas priznal, že bol proti tomu. „Protestoval som. Je z nich neporiadok, treba sa o ne starať.“ Nakoniec ho prehovorili. „Teraz sa už prichytím, ako sa s nimi maznám. Snehová vločka a Tarzan sú rodinní miláčikovia. Deťom to tiež robí dobre. Učia sa zodpovednosti, majú sa o koho starať a hrajú sa spolu.“

Z neživých vecí má pre rodinu obrovskú citovú hodnotu ich klavír. Je umiestnený v obývačke. Manželka na ňom nahrala album Secret Garden. Popri fotografii sa našla v hudbe. Pracuje už na svojom druhom albume. Na tomto klavíri hrali mnohí rakúski umelci. „U nás v rádiu ponúkame veľa rakúskych pesničiek. Jeden z našich najbližších kamarátov je veľmi úspešný miestny producent popovej hudby. Tento klavír bol dlhý čas u neho v štúdiu. Nahralo sa na ňom asi sedemdesiat percent hitov, ktoré v posledných troch rokoch odzneli v rádiu. Takže, keď púšťam v rádiu hity, je to náš klavír, čo počujem v každej pesničke,“pochválil sa špeciálnym kúskom.   

Doma má činky

Moderátor pravidelne cvičí. „Keď si pozriete Nový život, mám malé brucho a veľmi silné ruky,“ pripomenul seriál, v ktorom hviezdi ako Evald, manažér ženského futbalového klubu. Maká na sebe nielen kvôli tomu, aby na kamere vyzeral ako športovec, ide aj o zdravie. Je vysoký presne dva metre. „Vždy som mal problémy s chrbtom. Cítim, že keď nič nerobím, pravidelne ma sekne.“Dokáže sa potom aj lepšie koncentrovať.

Keďže Thomas vyrastal v Rakúsku, počuť, že ho slovenčina dokáže občas potrápiť. Priznáva, vže učiť sa scenáre mu nejde tak ľahko ako ostatným hercom. „Keby som povedal, že je to bez problémov, klamal by som. Niekedy je tam nejaké slovíčko, ktoré nepoužívam. V takom prípade sa snažím so scenáristom dohodnúť, či môžem použiť nejaký iný výraz,“ zatiaľ mu vždy vyšli v ústrety.

FOTO Ako býva herec Thomas Kamenár so svojou manželkou vo Viedni, nájdete v GALÉRII  > >

Zabývaný

U nás sa Thomas Kamenár objavil na obrazovke prvýkrát, keď moderoval kvíz Páli vám to? Dostal sa k nemu náhodou a práve slovenčina s rakúskym prízvukom sa zdala tvorcom zaujímavá. „Jedna dramaturgička, ktorá pozná môjho otca, sa ma spýtala, či by som si nechcel skúsiť moderovanie v televízii. Oponoval som, že neviem dobre po slovensky, no tvrdila, že to je zaujímavé.“ Tréma z neho opadla po prvých minútach natáčania a odvtedy sa zapísal ako moderátor, ktorý hovorí „felmi dobre“.

Potom prišla ponuka na kulinársku šou Fajnšmeker. Pracovné ponuky zo Slovenska si veľmi cení, ale presťahovať sa už neplánuje. „Natáčanie je vždy veľmi dobre časovo rozvrhnuté. A je to iba hodina cesty. Nerobí mi to žiadny problém.“