Tip na článok
„Zámok“ na Jadrane: Za vilu v Medveji pri Opatiji zaplatí zakladateľ Esetu 8,1 milióna eur.

Slovenský milionár kúpil vilu s kontroverznou minulosťou. Jej bývalý majiteľ sa nedávno vzdal polícii

Zakladateľ Esetu Miroslav Trnka si zaobstaral sídlo na Jadrane. 
Jej doterajší majiteľ sa v týchto 
dňoch vzdal britskej polícii.

Galéria k článku (6 fotografií )
Kostol s výhľadom na more: Pre obyvateľov Medveje ho vystaval Ivica Todorič.
„Zámok“ na Jadrane: Za vilu v Medveji pri Opatiji zaplatí zakladateľ Esetu 8,1 milióna eur.
Miroslav Trnka: Kúpa Vily Castello je jeho súkromná iniciatíva.

Nádhera, luxus, maximálne súkromie. Obyvatelia malebného mestečka Medveja pri Opatiji sa o Vile Castello vyjadrujú v superlatívoch. Jedným dychom však začnú rozprávať o jej doterajšom majiteľovi Ivicovi Todoričovi a nedávnom krachu jeho obchodného impéria, jedného z najväčších na Balkáne. „Vždy sme vedeli, kedy prichádza a odchádza. Hore na kopci si vybudoval heliport, takže sme sledovali jeho vrtuľník,“ smeje sa miestny rybár. „No a teraz môže nadlho skončiť za mrežami.“ Príbeh Vily Castel-lo je tak trochu aj príbeh búrlivej chorvátskej privatizácie z deväťdesiatych rokov.

Navštívil ju aj Tudjman?

Pri prechádzke Medvejou nemôžete vilu s vežou na skale nad morom prehliadnuť. Aj keď je ukrytá medzi stromami. „Keby to bolo moje, otvorím tam verejný dom,“ žartuje päťdesiatnik Ante. „Vila Castello poskytuje maximálne súkromie, navyše je to tam nádherné. Ibaže by to nebol práve najlacnejší sex.“

Obydlie z roku 1916 s 969 štvorcovými metrami obytného priestoru pôsobí impozantne. Pocit majestátnosti umocňuje rozľahlý park, v ktorom luxusná nehnuteľnosť tróni, a za zmienku určite stojí aj menšia štýlová budova pri vile. Od spomínanej veže vedie priamy chodník k moru, navyše tam nájdete menší prístav pre lode. „Je to prvotriedna nehnuteľnosť na prvotriednom mieste. Ale nebolo to vždy tak, začiatkom deväťdesiatych rokov vila chátrala. Dobre si na to spomínam, veď patrila našej spoločnosti,“ zasväcuje nás do problematiky starší recepčný štvorhviezdičkového hotela Remisens v Opatiji. Ten zas patrí firme Liburnia, najväčšiemu hotelovému reťazcu v tejto časti Jadranu.

Vojna zo začiatku 90. rokov turistike nepriala. Hotely zívali prázdnotou, straty sa hromadili. Medzi hlavných dodávateľov Liburnie patrila spoločnosť Agrokor patriaca v tom čase vychádzajúcej podnikateľskej hviezde Ivicovi Todoričovi. „Celkový dlh predstavoval asi jedenásť miliónov kún, čo je v prepočte asi 1,5 milióna eur. Todorič prišiel v roku 1996 s návrhom, ktorý sa neodmieta. Dajte mi Vilu Castello a dlh vymažem.“

Prístup k moru: Bývalý majiteľ zaplatil za ohradenie verejného pobrežia nemalé peniaze.
Prístup k moru: Bývalý majiteľ zaplatil za ohradenie verejného pobrežia nemalé peniaze.
Július Dubravay

Podnikateľ potom do nehnuteľnosti nalial ďalšie milióny. „Nejde len o rekonštrukciu objektu a vybudovanie spomínaného heliportu,“ upozorňuje nás Ante. „Úzky pás pevniny pri mori je verejné vlastníctvo a nesmú sa na ňom robiť žiadne stavebné úpravy. Aby vystaval malé mólo a miesto na kotvenie jácht, musel si vybaviť nákladné povolenia.“ Podľa chorvátskej tlače len za to, aby mohol ohradiť prístup na betónovú pláž pod vilou, platil ročnú koncesiu vo výške 560-tisíc kún, čiže asi 80-tisíc eur.

Ako dodáva Ante, znovuotvorenie vily bola obrovská udalosť. „Zišla sa tu chorvátska politická a ekonomická elita. Povráva sa dokonca, že sa na nej zúčastnil aj vtedajší prezident Franjo Tudjman.“

Dobrá cena

Milionár z Esetu Miroslav Trnka s odhadovaným majetkom 640 miliónov eur potvrdil pre médiá, že spolu so synom Michalom za „zámok“ v Medveji v aukčnom dome Sotheby’s dali najvyššiu ponuku. Správcovia spoločnosti Agrokor sa k transakcii odmietli vyjadriť, keďže „nie je dotiahnutá do konca“. Chorvátska tlač píše o sume 8,1 milióna eur. V nej je okrem piatich spální, viacerých salónov, kúpeľní, pivníc a ďalších miestností zahrnutý klasicistický nábytok a hodnotné umelecké obrazy. A, samozrejme, okolitý park s celkovou rozlohou desaťtisíc štvorcových metrov.

Keď sa miestnych opýtame na nového majiteľa vily, ich vedomosti sa väčšinou obmedzujú na to, čo sa píše v tlači. „Predsa je to slovenský Bill Gates,“ usmieva sa tridsiatnička. Niektorí nevedia ani toľko. „Takže je to Slovák? Myslel som si, že to kúpil Rus,“ hovorí jeden z miestnych rybárov. Myslí si však, že Trnka vystihol ideálny čas na kúpu vily. „Teraz, keď sa Agrokor rozpadáva, cena určite bude dobrá,“ domnieva sa.

Tu sa dostávame k dôvodu, prečo vlastne nehnuteľnosť išla do dražby. Ale viac o tom povieme neskôr, venujme sa najprv Todoričovom impériu.

Pád Agrokoru

Dali ste si počas dovolenky na Jadrane nanuk značky Ledo, minerálku Jamnica alebo ste nakupovali v predajni siete Konzum? Tak ste aj vy svojou troškou prispeli do rozpočtu Agrokoru. Spoločnosť známa agresívnym skupovaním firiem od Srbska až po Slovinsko sa postupne stala jedným z najvplyvnejších hráčov v regióne, a to najmä vďaka svojmu zakladateľovi, dnes 66-ročnému Ivicovi Todoričovi.

Už jeho otec Ante rozbehol v bývalej socialistickej Juhoslávii úspešný kvetinársky biz-nis, aj keď ho v rozlete pribrzdili politické názory, za ktoré niekoľko rokov dokonca strávil za mrežami. Možno vďaka tomu syn pochopil, že politika je iba prostriedok a konečným cieľom majú byť peniaze. Veľa peňazí. Typická je príhoda z roku 1992, keď Todorič získal výhodnú bankovú pôžičku, aby od chorvátskych roľníkov vykúpil obilniny pre štátne rezervy. V skutočnosti obilniny vyviezol na Západ, zarobil na kurzových rozdieloch a pšenicu pre štátne rezervy zohnal v Srbsku, s ktorým bolo vtedy Chorvátsko vo vojne.

Ako píše chorvátska tlač, mimoriadne sa mu darilo v období neprehľadnej privatizácie začiatkom 90. rokov, pričom sa vraj riadil heslom - Biznis nikdy nerozbiehaj za svoje, ale za cudzie peniaze. K pôžičkám sa dostával vďaka výborným politickým konexiám, údajne v posledných dvoch desaťročiach finančne podporil každú z významnejších chorvátskych politických strán.

Maximálne utajenie: Z hlavného vchodu vilu takmer nevidno.
Maximálne utajenie: Z hlavného vchodu vilu takmer nevidno.
Július Dubravay

Prvé trhliny na rozprávkovom úspechu sa dostavili vlani, keď sa dodávatelia začali sťažovať, že Agrokor mešká s platbami. Potom sa ozvali aj banky. Firma vraj pri posledných žiadostiach o pôžičky prikrášľovala svoje výsledky. Práve obrovské zadlženie sa jej stalo osudným, ekonómovia vypočítali, že len v budúcom roku čakajú Agrokor splátky v hodnote vyše miliardy eur! Keďže definitívny pád spoločnosti by znamenal zdrvujúci úder pre chorvátsku ekonomiku, štát pred pol rokom špeciálnym zákonom celý holding znárodnil a zaviedol v ňom nútenú správu. Súčasťou snahy o záchranu je rozpredaj časti majetku. Okrem nehnuteľností do dražby šli Todoričove vozidlá, jachta i vrtuľník. „Je to len kvapka v mori dlhov,“ napísal o týchto transakciách denník Novi List.

Todorič po uvalení nútenej správy v apríli utiekol do Británie, odkiaľ vo svojom blogu obviňoval štátnych predstaviteľov, že ho nelegálne obrali o majetok, a občas stihol vyjadriť svoj obdiv Andrejovi Babišovi. V týchto dňoch však v jeho živote nastal závažný zlom. Po vydaní medzinárodného zatykača na jeho osobu v súvislosti s podozrením, že spreneveril stovky miliónov eur, sa podnikateľ sám vzdal londýnskej polícii. Momentálne je znovu na slobode, keďže sudca ho prepustil na kauciu vo výške stotisíc libier.

Prekliate stavby

„Na Todoriča nemôžeme povedať krivé slovo,“ tvrdia obyvatelia Medveje, s ktorými sme sa stretli. „Obci určite pomohol, dokonca nám vystaval kostol,“ ukazujú na malý svätostánok neďaleko hlavného vchodu do Vily Castello. Páči sa im aj to, ako obnovil honosné sídlo. „Pozrite sa na susedné pozemky, všade boli nejaké afé-ry a podvody,“ ukáže štyridsiatnik Luka na kúsok pevniny neďaleko Vily Castello. „Pred niekoľkými rokmi novinári odhalili, že vlastníkom lukratívneho pozemku je záhrebský bezdomovec. Získal ho v rámci reštitúcií na základe sfalšovaných papierov. Chudák, ani o tom nevedel. Našťastie, nakoniec sa skutoční majitelia dočkali spravodlivosti,“ vysvetľuje.

Ako dodáva, ani pozemku, ktorý priamo susedí teraz už s Trnkovou vilou, sa konflikty nevyhli. Spoločnosť Liburnia ako majiteľ sa dlho naťahovala s bývalými zamestnancami, ktorí si tam, údajne načierno, postavili menšie domy. „Vec sa urovnala až pred niekoľkými rokmi, keď celý pozemok aj s nehnuteľnosťami
kúpil istý ruský zbohatlík cez cyperskú firmu. Ten ľuďom vyplatil odškodné,“ zdôrazní a našu pozornosť upriami na vzdialenú stavbu na kopci nad mestom.

„To všetko je nič oproti tej vile hore. Dnes je to superluxusná reštaurácia, kde nekúpite jedlo pod sto eur. Ale je zakliata. Vystavali ju začiatkom 20. storočia a odvtedy každému majiteľovi priniesla iba nešťastie,“ tvrdí a trochu sa zamyslí. „Vlastne ani posledný majiteľ Vily Castello nedopadol veľmi dobre. Ale dúfajme, že je to iba náhoda.“

VIDEO Plus 7 Dní