Akoby si robil selfie pred vyše sto rokmi. Chlapík vykúka spod helmy do „objektívu“, za ním zdolávajú lyžiari zasnežený svah - o fotografiu však nejde. Na olejomaľbu veľkú meter krát meter narazíte, keď blúdite chodbami rekreačného centra v Bešeňovej. Kto sa dobre prizrie, v uškŕňajúcom sa lyžiarovi v červenej bunde spozná známeho milionára Igora Rattaja (47). Portrét je podpísaný značkou ĽS. Výtvarníčka Ľubica Skusilová, ktorá obraz namaľovala, pozná tunajšie končiny odnepamäti, zároveň je boháčovou manželkou. Cez víkend tu odhalila ďalšie svoje dielo, gigantický obraz Vôňa Liptova. Ani podeň sa nepodpísala ako Rattajová. Mnohých zaujímalo, prečo sa zvučným priezviskom svojho muža vôbec nepýši.

Rob si, čo chceš

Zoznámili sa počas vysokoškolských štúdii v Prešove, kam Igor Rattaj ako veľký herecký talent chodil súťažne hrávať študentské divadlo. „To boli malé javiskové formy a on vždy vyhrával. My so spolužiačkami z kulturológie sme pomáhali festival organizovať. Takže pár rokov sme sa vídali na Akademickom Prešove, boli sme kamaráti. Až keď som skončila vysokú školu a prišla do Bratislavy za prácou, naše niekoľkoročné kamarátstvo sa postupne vyvinulo do hlbšieho vzťahu,“ opísala nám Ľubica Skusilová, ako sa s manželom dali dokopy.

Keď sa sobášili, štíhla tmavovláska sa rozhodla, že sa dievčenského mena nevzdá. „Tak sme sa s manželom dohodli. Pracovala som v brandži, kde bolo bežné, že sme si ponechávali pôvodné priezviská. A možno to je aj rodinná tradícia. Aj moja sestra si nechala meno Skusilová. Ako hold nášmu otcovi.“ Igorovi Rattajovi to vraj vôbec neprekážalo. „Veľkodušne mi povedal - Rob, si, čo chceš, rob si, ako sa ti páči. A mne sa to zdalo ako ohromné mužské gesto. Možno aj na to ma dostal,“ vysvetľuje Ľubica, ktorá rozvíjala kariéru v biz­nise, no medzitým oprášila svoju starú vášeň.

Spory pre nos

Začala maľovať a nie náhodou v jej diele cítiť impresionizmus. „Nie, to sa vám vôbec nezdá. Keď som sa učila technike olejomaľby, v galérii Andyho Smoláka nám povedali - Vyberte si niečo, čo je vám blízke, a podľa toho sa učte. My vám s tým môžeme pomôcť. Vybrala som si diela Moneta, chcela som sa naučiť, ako sa olej správa, ako mohli starí majstri maľovať tak rozmazane. A potom, keď som si trúfla, išla som na vlastnú tvorbu.“ V rámci nej sa museli „obetovať“ aj členovia rodiny, ktorých portrétovala. Tri dcéry, Terezka, Veronika a Lucia, nemali námietky, veď dostať od mamy vlastný portrét nebýva bežné. Naľakal sa len manžel Igor. „Sťažoval sa na svoj nos, tak som mu ho upravila a už je to v poriadku,“ usmieva sa výtvarníčka.

Predmet sporu: Hádajte, čo sa na vlastnom portréte Igorovi Rattajovi nepáčilo.
Predmet sporu: Hádajte, čo sa na vlastnom portréte Igorovi Rattajovi nepáčilo.
Zdroj: Kristína Dugovičová

Inak jej dielo, ktoré v súčasnosti vystavuje v Bešeňovej, zobrazuje prevažne zátišia slovenskej krajiny. „Je pravda, že sme s rodinou precestovali veľa prenádherných miest na svete, ale tu som doma. Máme toľko nádherných inšpiratívnych dolín, prírodných krás, že určite som nevyčerpala všetky prírodné témy, ktoré by som chcela spracovať,“ povedala nám cez víkend po tom, čo v manželovom komplexe odhalila obraz s názvom Vôňa Liptova. Stvárnila na ňom Bešeňovú, ktorú pozná od detstva.

„Pochádzam z Liptovského Mikuláša a keď som bola malé dievčatko, chodievali sme sem s rodičmi. Na tomto mieste bola ešte len jama, do ktorej cez veľkú rúru pritekala teplá minerálna voda. My z Mikuláša aj Ružomberčania, všetci sme sa chodievali do tej jamy kúpať. Neďaleko boli travertíny, mohli sme zájsť k prameňu na kyselku. A na druhej strane na blízkom kopci bol salaš, kam sme chodievali po žinčicu a syr. Tu je moje bezstarostné detstvo, tu je genius loci,“ zasníva sa maliarka, ktorá s rodinou žije v hlavnom meste.

V cudzom ateliéri

Hoci si Ľubica Skusilová zriadila v bratislavskej vile pracovňu, v ktorej tvorí, požiadavka na maľbu Bešeňovej bola extrémna. Taký veľký obraz nikdy predtým nemaľovala. „Mala som veľký rešpekt k ploche, ktorú som si vypočítala podľa taoistických mníchov. Tí verili, že nielen výtvarné stvárnenie diela, ale aj jeho rozmery usmerňujú tok energie v ňom. Vybrala som si rozmer, ktorý v sebe nesie posolstvo blahobytu. Doma maľujem, ale takýto veľký obraz by sa mi tam nezmestil. Preto som poprosila dve maliarky, Julku Haluzovú s Janou Čepa, aby ma prichýlili u seba v ateliéri. Veľmi pravidelne som k nim chodila. Ako do práce. Na osem hodín, hocikedy aj cez víkend. A ťahala som rukou jemné pohyby, až pokiaľ mi to dovolilo rameno.“

Aj keby Ľubica v podstate mohla, lúky v Bešeňovej „nedávala“ spamäti. „Aby som zachytila esenciu vody, Bešeňovej, Chočské vrchy, hľadala som najlepší pohľad na panorámu. A keď som ho našla, niekoľkokrát som sa tam vrátila. Potrebovala som v detailoch spoznať, čo sa deje bližšie. Kvety v dolnej polovici obrazu som chcela stvárniť dynamicky, aby mal človek pocit, že stojí uprostred nich a pozerá sa na krajinu.“

Rozmerné dielo maliarku nakoplo, v nastavenej línii plánuje pokračovať. „Teraz by som chcela urobiť konečne veľký reprezentatívny obraz aj k nám domov nad schodisko. Hovorím si, už je asi čas. Inak mám doma len tri svoje maľby, ktoré som tu teraz vystavila,“ hovorí maliarka, no nezaháľa ani jej známejší muž.

Ako amatérsky herec Igor Rattaj účinkuje v bratislavskom divadle La Komika, ale strihne si aj cameo roly vo filmoch, ktoré sám sponzoruje. „Vždy sa pýta, čo si myslím. Ale ja nie som kritik jeho hereckých výkonov. Som hlavne fanúšik, myslím si, že dôležité je, že ho to napĺňa radosťou. Má fantastické hoby, ktorým vyvažuje to, čo robí v profesionálnom živote,“ reaguje manželka. Ako inak, veď milionár je vraj popri práci aj koníčkoch v domácnosti celkom použiteľný. „Ale áno, rád umýva riad, vynáša smeti aj vysáva,“ prezradila pobavene Ľubica Skusilová. „Jediná vec, ktorú nerobí rád, je varenie. Ale nevadí, vykompenzuje to inak.“