Nová výzva! Herec a spevák Karol Csino (43) sa tancu a hre na klavíri venoval od malička. „Naša rodina je umelecky orientovaná, mama herečka, otec hudobník s výtvarným nadaním, sestra a ja sme profesionálni herci. No už na Vysokej škole múzických umení som rozvíjal aj hudbu a spev,“ vraví urastený umelec, ktorého to ťahalo najskôr k popovému spevu, neskôr k muzikálu či džezu, až nakoniec na staré kolená skončil pri opere.

Zobrala ma na milosť

Karol Csino sa do povedomia divákov dostal účinkovaním v muzikáloch Pomáda a Drakula aj románikom s dnes už zosnulou speváčkou Ivetou Bartošovou (†48) či účinkovaním v jojkárskej šou Celebrity camp. „Prvé úspechy v rámci spevu som mal v roku 2002, keď som sa stal skokanom roka v ankete Zlatý slávik. Prišli prvé single, popová scéna, kapely, všetko nasvedčovalo tomu, že pri tom ostanem, no nestalo sa tak,“ vraví umelec, ktorého osud na niekoľko rokov odvial k muzikálu. Neskôr sa pohyboval len v džezovej komunite, spieval sinatrovky a swing, popritom sa venoval ako herec divadelnej, televíznej a filmovej práci.

Ako sa dostal k opere? „Po jednej nočnej debate v roku 2011, keď som predspieval pred dnes už nebohým operným vedcom Miloslavom Blahynkom, nabrali udalosti rýchly spád. Ten povedal, že ak sa má stať v mojom veku zázrak, jedine so špičkovým pedagógom, ktorý urýchli môj rozvoj. Navrhol dve mená, jedným z nich bola profesorka operného spevu na VŠMU a Štátnom konzervatóriu Božena Ferancová. Po dlhom váhaní a rôznych peripetiách ma vzala na milosť, šiel som na prijímačky, a tak sa začala moja nekonečná sedemročná anabáza vo svete opery a operného spevu,“ prezradil nám Karol. Štúdium opery ukončil pred pár týždňami absolventským koncertom. „Teraz u mňa nasleduje obdobie naštudovávania a upevňovania operného repertoáru v odbore lyrický barytón, ďalej je to budú len predspievania na rôznych fórach, konkurzoch, individuálnych projektoch, ale i vlastné koncertné aktivity.“

Hodiny spevu: Karola zobrala na milosť známa operná profesorka Božena Ferancová.
Zdroj: INSTAGRAM