Tip na článok
Kravaťák: Súčasný poslanec bol v minulosti pomaľovaný drsňák.

Smerák Blaha hral v blackmetalovej kapele. Prečo má v kancelárii Marxovu bustu?

Neomarxistický poslanec za Smer Ľuboš Blaha má „temnú“ minulosť. Hrával v blackmetalovej skupine a kritizoval kresťanstvo.

Galéria k článku (3 fotografie )
Kravaťák: Súčasný poslanec bol v minulosti pomaľovaný drsňák.
Ktorý je Blaha?: Skúste ho nájsť na fotke kapely Ethereal Pandemonium spred pár rokov.
Kravaťák: Súčasný poslanec bol v minulosti pomaľovaný drsňák.

Teraz by ste to na neho nepovedali. Jeden z 83 smeráckych poslancov bol kedysi „metlák“. Drsný až zlovestný pohľad, odstrašujúco pomaľovaná tvár, dlhé vlasy a dlhý kabát.

Takto vyzeral ešte pred pár rokmi šéf parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha. Hrával totiž v kapele Ethereal Pandemonium.

Drsňáci

Skupina vznikla, keď bol na strednej škole. „Mal som asi sedemnásť rokov. Hrali sme blackmetal. Ten bol vtedy v zahraničí populárny, no u nás prakticky neexistoval,“ spomína mladý poslanec. Ide o tvrdú muziku s ťažko zrozumiteľnými textami, ktoré spevák takpovediac vrčí do mikrofónu.

„Obsahuje aj mystický náboj. Robili sme šou, maľovali sme si tváre. Je to tradícia škandinávskych kapiel. Malo to vzbudzovať hrôzu, lebo metal a blackmetal majú trošku strašidelné motívy,“ vysvetľuje Blaha.

Éterické bláznovstvo

A hoci to znie na dnešné časy, keď v rádiách počuť len milého Justina Biebera či roztopašnú Miley Cyrusovú, zvláštne, vybojovali si celkom slušné miesto medzi fanúšikmi metalu.

„Vydali sme štyri albumy. Boli sme pomerne známi, na jednom koncerte sme mali asi 600 či 700 ľudí,“ tvrdí teraz krátkovlasý „kravaťák“. Názov Ethereal Pandemonium vraj vymyslel ich gitarista, inšpirovalo ho dielo klasického ekonóma Johna Miltona Stratený raj.

Len klávesista

Blahu k hudbe viedli rodičia. Jeho mama totiž spieva v Slovenskej filharmónii. „Mali sme doma klavír a na základnej škole som musel chodiť do ľudovej školy umenia. Nemal som to rád, už vtedy sa mi páčila tvrdšia hudba,“ prezrádza na seba. Počas strednej školy začali aj metalové skupiny používať klávesy, a tak ho oslovili spolužiaci.

„Nikdy by som o sebe nepovedal, že som klavirista. Som klávesista,“ hodnotí svoje schopnosti poslanec. Sám Blaha napísal aj niekoľko skladieb, ktoré patrili medzi populárnejšie.

„Napríklad Il Pagano aj Vidovdan 1999. Odmietali sme bombardovanie Juhoslávie. Vidovdan je deň svätého Víta, vtedy boli Srbi porazení na Kosovom poli. Blackmetal ako štýl využíva mystickú, pohanskú a antikresťanskú terminológiu,“ osvetľuje Blaha.

Antikresťanskí

Napríklad v piesni Il pagano sa spieva o zabíjaní pohanov kresťanmi, ktorých za to má stihnúť trest. Blaha sa ani dnes netají tým, že je ateista.

„Poslanec Brocka ma raz nazval militantným ateistom. Je pravda, že som už na strednej škole vystupoval proti kresťanstvu. Na vysokej škole som zas veľa čítal Nietzscheho. Časom sa mi už nezdalo zmysluplné kritizovať kresťanstvo, lebo nie je postavené na racionalite. Takže je to nezaujímavé pre intelektuála,“ vraví mladý filozof Blaha.

„Dospel som ku kantovskému, že racionálne to síce nie je, ale to neznamená, že viera musí byť nezmyselná, ak niekomu dáva nádej. Postupne som tú tému opustil. “

Najľavicovejší smerák

Blaha, ktorý vyštudoval aj politológiu, aj filozofiu, nie je členom Smeru, no patrí medzi jeho najľavicovejších poslancov. Niekedy ho označujú dokonca za neomarxistu, čomu by nahrávala aj jeho kniha Späť k Marxovi? či Marxova busta v jeho poslaneckej kancelárii. On sa tomu nebráni, no sám sa zaraďuje trošku zložitejšie.

„Na Slovensku to evokuje totalitné režimy, ktoré absolútne odmietam. Je to čisto filozofický smer. Politicky som radikálny ľavičiar, to znamená, že som antikapitalista. Myslím si totiž, že kapitalizmus nemá budúcnosť, lebo je sociálne neudržateľný,“ dopĺňa.

Do budúcnosti treba podľa neho hľadať určitý druh demokratického socializmu, vraj alternatívu, ktorá je demokratickejšia, ľudskejšia, environmentálnejšia aj sociálne spravodlivejšia.

VIDEO Plus 7 Dní