Bude z neho slovenský Jock Ewing na Southforku? Slabosťou poslanca parlamentu Mojmíra Mamojku sú zvieratá a tomu podriaďuje aj budovateľské aktivity. V dedine Veľký Biel, vzdialenej dvadsaťšesť kilometrov od Bratislavy, dokončuje rozprávkový ranč.

Rozprestiera sa na rozlohe sedemtisíc štvorcových metrov a pán poslanec tu bude chovať kone a pravdepodobne aj iné zvieratá. Len hodnota samotného pozemku sa podľa ponuky realitných kancelárií pohybuje okolo 600-tisíc eur.

Mamojka plánuje dokončiť haciendu v najbližších mesiacoch. Už dnes na vstupnej bráne svieti emblém s dvoma M, čo nenecháva nikoho na pochybách, kto je pánom novučičkého „gruntu“. Hotová je už hlavná budova, prístrešok pre autá i jazierko.

Celý pozemok politik oplotil a z vtáčej perspektívy je jasné, že v obci niet podobného statku. Poslanec za Smer by dokonca mohol na ranč premiestniť aj svoje voliéry s papagájmi. Ako nadšený chovateľ farebných operencov totiž nedávno zažil šok.

Hravý psík otvoril dvierka na voliére v neďalekom Mamojkovom rodinnom dome a vtáky zaplavili Veľký Biel. Našťastie sa mu podarilo aspoň časť z nich prilákať späť.

Okrem domu a nového ranča vlastní vysokoškolský profesor i hektárový pozemok na okraji obce. Veľkopansky si žije aj Mamojkov syn Mojmír Mamojka mladší. Tridsaťpäťročný vysokoškolský učiteľ obýva kaštielik s dvoma vežičkami a tenisovým kurtom, vzdialený pár metrov od otcovho ranča. Všetky nehnuteľnosti Mamojkovcov sú od seba vzdialené čoby kameňom dohodil.

Všetko stíhajú?

Mojmír Mamojka sedí v Národnej rade od roku 2006. Pred rokom a pol zastával funkciu rektora súkromnej Vysokej školy v Sládkovičove, odkiaľ ho po deviatich mesiacoch odvolali. Na akademickú pôdu však nezanevrel.Mateja Bela v Banskej Bystrici. Na rovnakej fakulte, na Katedre trestného práva, sa uchytila aj Mamojkova manželka Eva.

Pán profesor si dokonca ako tímový hráč zobral za svojho poslaneckého asistenta prodekana fakulty Michala Turošíka, ktorý za svoje asistovanie v parlamente berie lukratívnych 2 077 eur mesačne.

Aj Mamojkov syn rozvinul aktivity na viacerých frontoch. Mladý docent odišiel spolu s otcom zo Sládkovičova a robí bleskovú a závideniahodnú kariéru na Akadémii Policajného zboru, kde dostal funkciu prorektora pre vedu a zahraničné vzťahy. Peniaze však popritom berie aj za úväzok na Katedre obchodného, finančného a hospodárskeho práva Univerzity Komenského.

Eurá pre stranu

Ešte zaujímavejšie sú výdavky na údajnú poslaneckú činnosť Mojmíra Mamojku. Poslaneckú kanceláriu má podľa oficiálnych zdrojov v Rimavskej Sobote - v okresnom sídle strany Smer a Agentúry SMER, s. r. o. Mamojka pritom žije vo Veľkom Bieli pri Bratislave, kde uvádza aj trvalé bydlisko.

K decembru minulého roku vyšla táto vzdialená a pravdepodobne účelovo na Mamojku napísaná „destinácia“ daňových poplatníkov takmer na sedem a pol tisíca eur.

Mamojka v roku 2013 oficiálne zarobil výkonom verejnej funkcie dvadsaťpäť a pol tisíca eur a z iných príjmov mu pritieklo vyše päťdesiatšesťtisíc. V majetkovom priznaní uviedol rodinný dom, štyri autá, chatu, pozemok, byt a domovú nehnuteľnosť. O ranči v ňom nie je ani zmienka.