Opäť tá istá pesnička. Instagram a nadštandardné zárobky šikovného používateľa tejto sociálnej siete. František Košarišťan, ktorý na internete vystupuje pod umeleckým meno Fero, opäť potvrdzuje, že fenomén dnešnej doby - sociálne siete - dokáže neštandardného jedinca zahrnúť blahobytom. A to len preto, že bežnou prácou si predtým na Slovensku veľa nezarobil.

Získal sebavedomie

Fero bol kedysi obyčajný chlapec, ktorý žil na Orave. Do školy chodil s komičkou a moderátorkou televíznej šou Farma Evou Evelyn Kramerovou. Po tom, ako sa presťahoval do Bratislavy, prešiel viacerými zamestnaniami. Pracoval v nemocnici, po nociach si privyrábal ako taxikár. Ani v pomocnej škole, kde ho práca učiteľa bavila, to nebola žiadna sláva. Šichty ťahal cez deň aj po večeroch, no vyskakovať nemohol. Výplata na konci mesiaca bola na zaplakanie.

Ešte pred rokom prežíval po­dľa vlastných slov najťažšie obdobie v živote. Vyčerpanosť a stres sa podpísali pod jeho zdravotný stav. Z neľahkej finančnej situácie a trápení ho, paradoxne, vykúpili sociálne siete. Psychológovia označujú virtuálny svet za pôvod mnohých porúch, Františkovi však pomohol nájsť stratené sebavedomie.

Jeho najobľúbenejšia: Zverenkyňa Evička s Downovým syndrómom je na Františka zvyknutá a poslúcha ho.
Jeho najobľúbenejšia: Zverenkyňa Evička s Downovým syndrómom je na Františka zvyknutá a poslúcha ho.
Zdroj: Instagram

Keď sa zo spolužiačky Evelyn stala známa zabávačka, Fero nakrúcal vtipné videá iba pre kamarátov a bavil vtipmi kolegov. Práve komička v ňom vycítila potenciál. „Poznáme sa od škôlky. Vždy mi bolo sympatické, čo robí, ale nikdy som sa necítil ako ona. Bál som sa dať von to, čo robím,“ pristaví sa Fero v období, keď ho Evelyn donútila jeho produkciu zverejniť. Dokonca mu sama založila účet na Instagrame, sám bol v internetovej aplikácii stratený.

Nebavia ho

Úspech sa dostavil takmer okamžite. Téma je pritom vždy tá istá - poriadne si vystreliť zo slovenských hviezdičiek. Sledovatelia si paródie ihneď obľúbili, Ferove videá začali vyhľadávať tisícky ľudí. Zabávača preto oslovila na spoluprácu aj televízia v Záhorskej Bystrici, pre ktorej portál začal stvárňovať postavičku Maja, postrach Markízy. Mladík sa vo videách prezlieka za známe herečky, speváčky a moderátorky. Zoberie si parochňu, navlečie legínsy, vystuží podprsenku a ide. „Nechcem nikoho uraziť. Na to mám pre seba jedno pravidlo - keď si pozriem video, vcítim sa do tej osoby, či by ma to urazilo. To je môj filter, aby som nešiel cez čiaru. Už sa mi stalo, že som video prerobil, aby to nebolo trápne.“ Zatiaľ sa podľa jeho slov nikto neurazil. „Nikdy som nemal negatívnu reakciu. Väčšinou mi napíšu správu tí, ktorých parodujem. Ale píšu mi aj tí, ktorých som ešte nikdy neimitoval, a oni by chceli,“ozrejmil zabávač.

Inšpirácií na paródie je v našom šoubiznise vraj neúrekom. „Je z čoho vyberať. Ľudia mi aj posielajú nápady. Snažím sa byť aktuálny. Keď napríklad Gabika Drobová zavesila video, že ide kandidovať na prezidentku, urobil som paródiu na ňu do dvoch hodín. Najlepšie je, ak ste prvý a aktuálny,“ vysvetľuje systém svojej práce. Takže by sa mohlo zdať, že celý Ferov deň sa točí okolo našich celebrít. Nie je to tak. Spoločenským akciám, kde sa to hemží VIP hosťami, sa oblúkom vyhýba. „Mám pozvánky na rôzne akcie, módne prehliadky, premiéry, ale zo zásady tam posledný rok nechodím. Necítim sa tam dobre, ani neviem povedať prečo. Nie je mi to sympatické a necítim sa ako jeden z nich. Stránim sa všetkých akcií, kde je veľa ľudí. Možno mám sociofóbiu,“ uvažuje Fero nahlas.

Sú mu na smiech: Z našich hviezdičiek si robí žarty a dokonca mu aj samy píšu, aby na nich natočil paródiu.
Sú mu na smiech: Z našich hviezdičiek si robí žarty a dokonca mu aj samy píšu, aby na nich natočil paródiu.
Zdroj: Instagram

Uprednostnil kšefty

Medzitým sa komik odsťahoval na dedinu za Bratislavou, kde nemá televízor. Väčšinu voľného času vraj okopáva záhradu alebo posedáva so susedmi, takže je zjavné, že inšpiráciu naháňa výsostne na internete. Vďaka tomu dáva starému životu zbohom. „Naposledy som učil v materskej škole v Stupave. Tam som bol rok a skončil som minulý týždeň,“ priznal, hoci nevylučuje, že k práci s deťmi sa vráti.

Ale teraz sa chce venovať len videám. „Vidím, že to prináša svoje ovocie. Je smutné, že si viem jedným videom zarobiť celomesačný plat učiteľa. A to ,zrobím‘ za hodinu vymýšľania a päť či desať minút realizácie, lebo to nijako špeciálne nestrihám. Je to tak! Samozrejme, chcel som sa deťom venovať, veď načo som študoval špeciálnu pedagogiku, ale už som to časovo nezvládal. Robím aj v Markíze, v seriáli Horná Dolná, ešte k tomu reklamy, moje vlastné videá a musím sa starať aj o dom. Nechal som si len dvoch klientov s Downovým syndrómom. Pracoval som s nimi ešte ako dobrovoľník. Sú na mňa zvyknutí a ja na nich. Do škôlky sa však vrátim,“ uznal.

Otec Františkovi tiež prízvukuje, aby sa držal pri zemi. „Hovorí mi, že keď padnem z prvého poschodia, nebude to také tvrdé ako z desiateho. Má pravdu, lebo raz sa mojimi videami ľudia určite presýtia.“ Zatiaľ si však neopozeraný komik užíva benefity hviezdy. „Oslovili ma dva potravinové reťazce na reklamu a budem promovať jednu automobilku, kde mi ponúkli vozidlo. Nejaké exkluzívne za stotisíc eur, ale povedal som, že nechcem také drahé auto. Vybral som si malé, obyčajné. Šokovane sa na mňa pozerali, prečo nechcem také super auto, veď ho chcú moderátori aj herci. Ale ja nechcem vytŕčať“.