Mali všetko, o čom bežný smrteľník iba sníva - hviezdnu kariéru, tučné bankové konto, autá, luxusné statky. Napriek sláve ich životy pravdepodobne neboli naplnené tak, ako si predstavovali.

Mnohí sa neubránili závislosti od alkoholu, drog a prepadli ťažkým depresiám. Nakoniec si siahli na život, no tým sa špirála predčasných odchodov zo sveta neskončila. Len nedávno sa v Argentíne obesil tínedžer - presne tak, ako to urobil koncom júla jeho idol, spevák skupiny Linkin Park. „Nezrelé a labilné osobnosti do svojich idolov vkladajú svoje nesplnené sny,“ vysvetľuje psychiater Artur Ivančík.

Pieta po Slovensku

Koniec júla bol pre hudobný svet tragický. Lídra svetovo známej skupiny Linkin Park Chestera Benningtona (†41) našla v jeho súkromnej rezidencii v americkom Los Angeles chyžná obeseného. Spevák trpel ťažkými depresiami a netajil sa závislosťou od omamných látok, s ktorou dlhé roky bojoval. „Keď sa k tomu pridá alkohol či tvrdé drogy, je už len otázka času, kedy umelec padne úplne na dno, respektíve vyhorí. Následkom sú depresie, stavy úzkosti,“ vysvetľuje psychiater Artur Ivančík. Podľa svetových médií Bennington o samovražde uvažoval už v minulosti. V jednom rozhovore sa vyjadril, že to, čo sa deje v jeho mysli, je šialené. Ako dieťa utrpel ťažkú traumu, sexuálne ho totiž zneužíval starší muž, ktorého totožnosť však nikdy neprezradil. Zanechal po sebe manželku Talindu a šesť detí. Za rockovou legendou smútili aj fanúšikovia na Slovensku.

Hoci Linkin Park u nás nikdy nevystupoval, so spevákom sa lúčili v Bratislave, v Banskej Bystrici aj v Košiciach. V hlavnom meste mu prišlo dať posledné zbohom až okolo päťsto ľudí. Niekoľko dní po tragickom skone hviezdy sa zišli na pietnej spomienke v Sade Janka Kráľa. Pri múriku v priebehu niekoľkých hodín vyrástol oltárik so sviečkami, s Chesterovými fotkami, plagátmi či textami piesní Linkin Park. Dídžej hral do desiatej večer najväčšie hity svetovej kapely.

Samovražda kvôli idolu

Nie každý fanúšik však jeho smrť dokázal uniesť. Pätnásťročného chlapca z argentínskeho mesta Mendoza Godoy Cruz zúfalý čin milovaného speváka zlomil natoľko, že lídra Linkin Park napodobnil. Mladík sa obesil na opasku, jeho bezduché telo našla matka. Polícia objavila v chlapcovom telefóne skladby od Linkin Park. „Originálna“ však nebola ani Chesterova samovražda. Umelec dokázateľne okopíroval svojho dobrého kamaráta, speváka Chrisa Cornella z kapely Soundgarden.

Ten dobrovoľne odišiel zo sveta v máji tohto roka rovnakým spôsobom. Ani jeden nezanechal list na rozlúčku. „Nedokážem si predstaviť svet bez teba,“ lúčil sa Bennington s Cornellom na Twitteri. O pár mesiacov si na svoju samovraždu vybral deň, keď by Chris oslávil päťdesiate tretie narodeniny. Pravdaže, nebolo to prvý raz, čo niekoho na odchod zo sveta inšpiroval blízky človek alebo obľúbené dielo, známa osobnosť či udalosť. V roku 2010 sa samovražedná vlna prehnala Rumunskom.

V Bukurešti vlastným pričinením zomrela popová hviezda Madalina Manoleová. Známa speváčka vypila karbofurán - ide o jeden z najjedovatejších pesticídov, už jeden mililiter tejto látky môže byť smrteľný. Následne tamojšie úrady zaznamenali desať podobných prípadov, pri ktorých samovrahovia siahli po rovnakej chemikálii. Pred dvoma mesiacmi si v juhoamerickom Peru vzal život Franco Alonso Lazo Medrano. Mladý muž práve dopozeral svoj obľúbený seriál 13 Reasons Why, 13 dôvodov prečo, kde hlavná postava, stredoškoláčka Hannah, vyriešila šikanovanie v škole samovraždou - a potom vyskočil zo štvrtého poschodia. Rovnako ako seriálová hrdinka aj Franco si svoj príbeh pred samovraždou nahral na kazety a tie zanechal na rozlúčku. Paradoxne, seriál mnohí už predtým kritizovali, že tínedžerov vedie k tomu, aby svoje trápenie riešili fatálnym spôsobom. Ako sa ukázalo, právom.

Depresívne idoly - depresívni fanúšikovia

Z minulosti je známych viacero prípadov, keď bežní mladí ľudia spáchali samovraždu len preto, že ju vykonal ten, koho obdivovali. Psychiater vysvetľuje, že napríklad muzikanti, ktorí sa cítia frustrovaní a osamelí, sa vo svojej hudbe spovedajú z trápenia, ktoré prežívajú. „A týmto sa fanúšikovia možno ešte viac stotožňujú s daným spevákom a začnú viac a dramatickejšie prežívať dianie v jeho živote,“ hovorí Ivančík. Podľa neho je problém v tom, že obyčajný človek nekriticky a bez súdnosti miluje imaginárny obraz svojho idolu. A keď celebrita - či už vlastnou rukou, alebo prirodzene - odíde z tohto sveta, aj pre neho všetko ostatné stráca význam. Dôvod? „Nezrelé a labilné osobnosti do idolov vkladajú svoje nesplnené sny a túžby. V každom prípade, zrejme ide o ľudí, ktorí sa aj v dave cítia osamelo a nepochopene.“ Nakoniec, ani sláva nie je podľa psychiatra pre každého. „Som presvedčený, že priveľký úspech je len pre silné a vyrovnané osobnosti, ktoré sa dokážu vyrovnať s hviezdnym životom. Ani neustály záujem fanúšikov, médií a paparazzov na každom kroku nie je výhra,“ dodáva psychiater.

SMRŤ VLASTNOU RUKOU

Nenahraditeľná

Taká bola americká herečka Marilyn Monroe (†36). Ikona krásy, ktorá dodnes ovplyvňuje ženy na celom svete. Je to už neuveriteľných päťdesiatpäť rokov, čo ju jej domáca našla ležať nahú v posteli, tvárou nadol. V ruke zvierala telefónne slúchadlo a fľaštičku s barbiturátmi. O filmovej sexbombe sa jej okolie vyjadrovalo ako o nespoľahlivej hysteričke, ktorá trpela depresiami a nespavosťou a svoje problémy riešila práve antipsychotikami. O herečke bolo známe, že viedla promiskuitný život, údajne podstúpila dokonca niekoľko interrupcií. Bolo verejným tajomstvom, že obšťastňovala aj amerického prezidenta J. F. Kennedyho. Hoci podľa súdneho lekára príčinou smrti herečky vraj bolo predávkovanie liekmi, úmrtie tejto ikony je neustále predmetom konšpiračných teórií - práve vďaka romániku s Kennedym.

V klube 27

Hoci založil Nirvanu, sám v nej žiť nedokázal. Od smrti hudobnej legendy speváka Kurta Cobaina (†27) ubehlo už dvadsaťtri rokov. Kurt prežil ťažké detstvo, rodina ho odmietala, pretože bol ako dieťa problémový. Svoj nesmierny talent a frustráciu zo života vložil do každej skladby a textu, ktorý napísal. Ani tie mu však nepomohli vyrovnať sa s nenávisťou voči sebe samému.

Cobain taktiež bojoval so závislosťou od drog, jeho najväčším nepriateľom sa stal heroín. Užívala ho aj jeho manželka, excentrická speváčka Courtney Love, s ktorou má dcéru Frances Bean.

Začiatkom apríla 1994 ušiel z liečebne v Los Angeles. Odtiaľ odletel do Seattlu, navštívil svojho drogového dílera a zohnal si aj náboje do guľovnice. Napísal list na rozlúčku a zastrelil sa v skleníku svojho domu. Trvalo tri dni, kým jeho bezvládne telo náhodne objavil inštalatér. O samovraždu sa Cobain pokúsil za svoj život až desaťkrát.

Uštvali ju médiá?

Ukončiť život predčasne sa rozhodla aj obľúbená česká speváčka Iveta Bartošová (†48) - v apríli 2014 skočila pri Uhřínevsi pod vlak.

Iveta trpela dlhé roky závislosťou od liekov a alkoholu. Hoci pódium vymenila za liečebňu, nedokázala sa ubrániť strachu zo samoty a k omamným látkam sa utiekala opakovane. Jej blízki dávali jej zlý psychický stav za vinu médiám, ktoré speváčku podľa nich doslova uštvali.

Smrť z nešťastnej lásky

Ivana Mistríka (†46) dodnes považujeme za jedného z najväčších slovenských hercov. Počas života vytvoril viac ako sto postáv v televízii a zahral si v niekoľkých legendárnych filmoch ako napríklad Medená veža či Vyšší princíp.

Po tragickej smrti prvej manželky sa znova zamiloval do speváčky Mariky Klesniakovej, mladšej o sedemnásť rokov, s ktorou mal syna Janka. Ich vzťah však podľa hereckých kolegov pripomínal skôr talianske manželstvo ako pokojný prístav. Mistrík vraj na mladú ženu žiarlil, no ona mu na to ochotne dávala dôvody. Svoje trápenie utápal herec v alkohole, nakoniec sa rozhodol pre definitívne riešenie. Strelil si do hlavy guľovnicou, ktorú vášnivý poľovník legálne vlastnil. Stalo sa to v júni pred 35 rokmi.