Všestranný umelec, textár, scenárista, spisovateľ a herec Peter Guldan (†76) je po smrti. Stál pri rozhlasových začiatkoch Eleny Vacvalovej a Olivera Andrásyho, s Milanom Markovičom a so Stanislavom Štepkom zas pracoval na dlhoročnej relácii Variácie. Do histórie sa však zapísal najmä ako autor detského seriálu Bambuľkine dobrodružstvá a objaviteľ malej Darinky Rolincovej.

Kariéru chcel bilancovať v knihe, ktorú písal, no pre onkologické ochorenie ju už nedokončil. Na jej stránkach si plánoval vyliať žiaľ aj nad stroskotanou spoluprácou s Darou Rolins (49). S tým, že mu ušla do Prahy za Ladislavom Štaidlom a Karlom Gottom, sa nikdy nevyrovnal. 

Bolo to krásne

Guldan ako syn rozhlasového režiséra trávil za mikrofónom celé detstvo. „Začínal som ako člen detskej dramatickej družiny, napokon som v rozhlase prežil skoro šesťdesiat rokov. Vyrastal som v lone Budského, Bagara, Meličkovej, Bálinthovej. Túlal som sa po chodbách, chodil som z réžie do réžie. Bolo to krásne,“ vyjadril sa v minulosti pre PLUS 7 DNÍ.

Rád spomínal aj na spoluprácu so sedemročnou Darinkou Rolincovou, pre ktorú napísal väčšinu hitov na jej prvý album Keby som bola princezná Arabela. „Ešte v tú noc, ako som počul prvýkrát jej profesionálny hlas, som pre ňu otextoval skladbu Cesta do rozprávky, ktorá sa stala v momente hitom. Prvýkrát sme ju vysotili na javisko pri Štrkoveckom jazere so skupinou YPS. Nasledovali mnohé televízne programy na čele s pesničkovou rozprávkou Tam je hviezda Sírius,“ opísal raketový štart niekdajšieho detského idolu.

Podraz

Keď Darinka v roku 1984 naspievala s Karlom Gottom hit Zvonky štěstí a v Prahe rozbehla českú kariéru s novými autormi, Guldan to považoval za zradu. Prirovnal to k bodnutiu dýky do chrbta. „Normálne by mi to neprekážalo. Ranilo ma, že sa všetko udialo za mojím chrbtom. Vnímal som to ako podraz. Ako veľmi veľký podraz,“ priznal nám kedysi.

Dara Rolins dlho tvrdila, že detskú kariéru uzavrela v minulosti. Napätie sa snažil uvoľniť šéf Gottovho orchestra Ladislav Štaidl, ktorý Guldana po čase prizval na spoluprácu na tvorbe piesní pre slovenskú speváčku. „Odmietol som to. Už by som sa nemohol pozrieť do očí Alimu Brezovskému, Tomášovi Janovicovi ani Peťovi Hanzelymu, s ktorými sme stáli pri jej zrode,“ reagoval náš tvorca.

Pozrite si tiež retro zábery detských hviezd: Bambuľka a Darinka ako sme ich milovali 

Cesty Guldana a Rolins sa tak nadobro rozišli a k sebe sa už ni­kdy nehlásili. „Raz som bol na nejakej akcii, kde Darinka spievala. Keď ma zbadala, zdalo sa, akoby ma na dobrý kilometer obišla. Mám jedno také heslo: Darinku Rolincovú poznám veľmi dobre. Daru Rolins nepoznám. Ani nechcem,“ uzavrel Peter Guldan nezmierene.