Andrej Mojžiš nikdy neopustil scénu Zvolenského divadla, no aj tak sa počas svojej kariéry stihol stať rešpektovanou legendou, ku ktorej už navždy budeme vzhliadať s úctou k jeho hereckému majstrovstvu.

Čo ho držalo

Naposledy sa na verejnosti objavil v máji 2018, keď „svojmu“ hercovi vo Zvolene odhaľovali dlaždicu slávy s jeho menom. „Všetci sa čudujú, prečo som neodišiel zo Zvolena. No neodišiel. Ale nie Zvolenu, či divadlu som ostal verný. Verný som ostal ľuďom v tomto kraji. Aj tu sú predsa ľudia, ktorí sú kultúrni, majú radi divadlo a chodia na predstavenia. Toto ma držalo," vyznal sa exkluzívne pre PLUS7DNÍ, keď sme s ním vtedy hovorili.

Divadlo miloval do posledných dní, no na predstavenia už nechodil. „Rád by som tam zašiel, no už dobre nepočujem, tak sedím doma. Veľa by som z toho nemal,“ povedal nám svojím stále zvučným hlasom s pôsobivým stredoslovenským prízvukom.

Život so strojčekom na srdci

V sprievode dcéry Zuzany sa nám posťažoval aj na svoj biedny zdravotný stav. „Po dvoch infarktoch mi voperovali kardiostimulátor, takže žijem na strojčekoch. Čo už. Život je už raz taký. Neviem dokedy tu ešte budem. Zdravie mi neslúži. Už dožívam. Je to vysoký vek. Takže ďakujem, stačilo,“ vychrlil na nás slová plné negativizmu. Čierne myšlienky svojho otca nám vysvetlila jeho dcéra. „Strašne ho zobrala maminkina smrť. Odvtedy je taký. Mali sa veľmi radi,“ povedala nám.

Andrej Mojžiš na žiaľ jeho blízkych a priaznivcov, pozemský život opustil 4. februára 2020. Smutnú informáciu potvrdila marketingová pracovníčka Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene Gabriela Valentínyová. Majstra Mojžiša si budeme pamätať nielen z množstva divadelných postáv, ale aj z kultových televíznych filmov či inscenácií ako napríklad Očovské pastorále, Chlap prezývaný Brumteles, Adam Šangala, Sebechlebskí hudci, či naposledy z filmu Nedodržaný sľub.

Už by ste ho nespoznali. Pozrite sa v špeciálnej GALÉRII, ako vyzeral Andrej Mojžiš pred smrťou >>