Bývalý siskár František Böhm (†49) pomáhal odkrývať korupciu na najvyšších priečkach polície a prokuratúry. Odhaloval vlastnú trestnú činnosť a po jeho výpovediach skončili vo väzbe špeciálny prokurátor Kováčik i policajný exprezident Milan Lučanský (†51). Ten sa koncom minulého roka obesil v prešovskej väznici. Po jeho čine to začalo ísť z kopca aj s Böhmom. Počas piatkovej noci si napokon revolverom prestrelil vo svojom dome v Plaveckom Štvrtku spánok.
Točila video
Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, čo Böhmovej samovražde predchádzalo. Podľa synovej výpovede trpel po Lučanského smrti výčitkami. V priebehu posledného mesiaca si viackrát prikladal pištol k hlave a hovoril o tom, že sa zabije. V piatok večer prišiel už podgurážený domov a vypil viac ako fľašu slivovice. V ruke pritom držal revolver.
Jeho manželka pristúpila k nezvyčajnému kroku. Zobrala do ruky telefón a začala ho snímať. Na desaťminútovom videu vidieť, ako jej aj ich synovi Böhm vulgárne nadáva a vyhráža sa vlastnou smrťou. Vyhrážky smerujú aj k manželke. Striedavo mieri zbraňou na ňu a vlastnú hlavu a pýta sa, či to má naozaj urobiť. Napokon príde k tragédií.
Trafil ju do chrbta
Policajný prezident Peter Kovařík cez víkend uviedol, že František Böhm spáchal samovraždu a popritom nešťastne postrelil svoju manželku, ktorá sa mu v tom snažila zabrániť. Okolnosti vyšetrovania však nasvedčujú na iný priebeh. A to, že Böhm namieril revolver na svoju polovičku úmyselne.
Výstrel ju zasiahol z boku do chrbta a vyletel cez hrudník. V obývačke následne otočil zbraň proti sebe. Polícia už začala trestné stíhanie pre zločin pokusu o vraždu. Manželka podstúpila operáciu a je mimo ohrozenia života.
V dome malý muničák
Böhmov dom odhalil celý zbrojný arzenál. Podnikateľ, ktorý nelegálne obchodoval s pohonnými hmotami a spolupracoval s mafiánskou skupinou takáčovcov, mal v legálnej držbe šesť pištolí, dve pušky a 1500 nábojov.
Či mu ako obvinenému a podozrivému z kontaktov na násilnú zločineckú skupinu nemali byť zbrane skonfiškované, ukáže vyšetrovanie. Rovnako, prečo policajný šéf Kovařík hovoril o náhodnom postrelení Böhmovej manželky. Ďalšou otázkou je, či psychický úpadok tak dôležitého svedka v spojitosti s alkoholom a plejádou zbraní nemal byť predmetom dohľadu.
„Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje za neprípustné, aby osoby obvinené zo závažnej organizovanej trestnej činnosti boli držiteľmi strelných zbraní. Uložil preto krajskému prokurátorovi v Bratislave zabezpečiť, aby vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby dôsledne objasnil dôvody, pre ktoré nedošlo k odňatiu a zaisteniu strelných zbraní príslušným policajtom Národnej kriminálnej agentúry, držaných obvineným Františkom Böhmom, ktorý si siahol na život, a posúdil, či takým konaním nedošlo k spáchaniu trestného činu. Generálny prokurátor v tejto súvislosti požiada aj špeciálneho prokurátora, aby preskúmal správnosť a zákonnosť postupu dozorujúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry,“ uviedla Jana Tökölyová z Generálnej prokuratúry.
LETECKÉ ZÁBERY chaty, kde došlo k tragédii, nájdete v GALÉRII
František Böhm bol zadržaný v rámci akciie Božie Mlyny. Následne začal s orgánymi činnými v trestnom konaní spolupracovať. Vyrozprával, ako za krytie jeho nelegálnych podnikateľských aktivít podplácal policajné špičky. Prvému viceprezidentovi a neskôr prezidentovi polície Milanovi Lučanskému vraj platil 30-tisíc eur mesačne, celkovo mal od neho Lučanský zinkasovať vyše pol milióna eur. Ďalšie peniaze si podľa svedectva delili riaditeľ a zástupca riaditeľa Odboru zvláštnych policajných činnosti Jozef Rehák a Norbert Paksi, ktorý už vinu tiež priznal a korupciu podrobne opísal.