Ani to, že vleziete do postele s Jamesom Bondom, ešte neznamená, že váš ďalší profesionálny život bude perfektný. Nehovoriac o tom, že Lana Woodová sa vlastne do tej postele ani nedostala. Utopili ju skôr, ako k niečomu došlo. A predsa to bola jej najvýznamnejšia filmová úloha. Hoci po bondovke Diamanty sú večné (1971) si zahrala ešte desiatky, najmä seriálových postáv, sotva si na ňu spomenie niekto inak než ako na drobnú, no štedro obdarenú tmavovlásku Plenty O’Toolovú.

Aj keď nepatrila k najväčším hollywoodskym hviezdam, nežila zle. No to je minulosť. Niekdajšia sexbomba sa dnes tlačí v motelovej izbe s dcérou, so zaťom, s ich deťmi a dvoma psami. Sedemdesiatjedenročné Bondovo dievča je na mizine.

Chorá dcéra, chorá mama

Ešte vlani obývala rodina malý dom v Los Angeles. Prenajímala si ho sedem rokov. „Jedno ráno som našla na dverách pripnutý odkaz od majiteľa. Stálo na ňom - Zhabané.“ Rodina mala dom opustiť do desiatich dní. Dôvodom vyhadzovu boli nezaplatené účty.

Dôvodom neplatenia zas prázdne konto, ktoré vyčerpalo vážne ochorenie jedinej Laninej dcéry. „Evan diagnostikovali Hodgkinov lymfóm a pľúcne ochorenie,“ posťažovala sa herečka v Inside Edition. Vyšetrenia, chemoterapia a ďalšia liečba vybrakovali Lanine účty do dna.

„Kedysi jedla kaviár, dnes je odkázaná na jedlá z fast foodov,“ píše britský denník Daily Mail. „Dcére sa pohoršilo, choroba sa jej vrátila. Dýcha len vďaka kyslíkovému prístroju, ktorý vláči všade so sebou. Moje vnúčatá sú hysterické, musím sa nejako upokojiť a nezabiť sa,“ napísala následne na svojom facebookovom profile Woodová. Jej zúfalstvo je pochopiteľné, navyše pobyt v nemocnici nepotrebuje len jej dcéra, ale aj ona sama. „Mala by som ísť na operáciu kolien. Ale to teraz neprichádza do úvahy - veď za čo?!“ pýta sa.

Na mizine: Lana Woodová má dnes 71 rokov. Výdavky na liečenie dcéry ju priviedli na mizinu.
Na mizine: Lana Woodová má dnes 71 rokov. Výdavky na liečenie dcéry ju priviedli na mizinu.
Zdroj: Archív

Život ako román

Kto by si bol pred štyridsiatimi šiestimi rokmi pomyslel, že takto skončí? Lanin životný príbeh vydal na román už od počiatku - veď ho neskôr aj napísala a zarobila na ňom viac než za všetky svoje filmy dohromady.

Narodila sa ako prostredná dcéra ruských emigrantov. Jej pôvodné meno znie Svetlana Zacharenková, no ak vám je povedomé jej umelecké priezvisko, nemýlite sa. Laninou sestrou, staršou o osem rokov, bola totiž hollywoodska hviezda prvej veľkosti Natalie Woodová, krásna Maria z oscarového muzikálu West Side Story či Judy, partnerka Jamesa Deana, z Rebela bez príčiny.

Mimochodom, podobne ako Dean Natalie zahynula mladá - aj keď nie až taká mladá, mala 43 rokov - a tragicky. Jej smrť je dodnes obostretá tajomstvom. Podľa oficiálnej verzie sa utopila počas divokej párty na jachte, po krátkej, no intenzívnej hádke s manželom. Nataliino telo našli vznášať sa na hladine necelé dva kilometre od plavidla. Na lodi bol vtedy aj herec Christopher Walken (Vyhliadka na vraždu, Batman sa vracia, Lovci jeleňov), o ktorom sa klebetilo, že mal s Woodovou milostnú aférku. Ani jeden z nich to však nikdy nepriznal. Svedkovia tvrdili, že všetci traja boli poriadne pod parou, keď sa o štvrť na jedenásť večer vybrali na jachtu.

Pitva určila ako príčinu smrti utopenie a podchladenie. Lana však dodnes neverí, že smrť jej sestry v novembri 1981 bola iba hlúpa nehoda, viní z nej vtedajšieho Nataliinho muža, herca Roberta Wagnera (seriál Hart a Hartová). Permanentná nevraživosť voči švagrovi - „je mnoho otázok o Nataliinej smrti, na ktoré mi dodnes neodpovedal“ - nezvratne narušila Lanine vzťahy so sestrinými deťmi. Nestretávajú sa ani o sebe pekne nehovoria. No jedno je vraj isté. „Keby sestra žila, viem, že by moje problémy vyriešila,“ tvrdí Lana.

Iba škaredá sestra

Aj keď Lana niekoľkokrát zdôraznila, že sestru zbožňovala, z niektorých jej vyjadrení cítiť závisť. Natalie bola úspešnejšia, obľúbenejšia. „Ja som bola vždy iba herečka, Natalie bola hviezda,“ podotkla raz trochu trpko Lana Woodová. Neúspech v hereckej brandži jej vraj dávala pocítiť aj matka. „Natalie bola stelesením toho, čo moja matka chcela od života. Uctievala Nat, ja som bola zabudnutá dcéra. Nepamätám sa, že by som jej niekedy povedala, že mám úlohu v Bondovi, vlastne, že mám akúkoľvek hereckú úlohu,“ povedala Lana pre Daily Telegraph. „Po Natinej smrti sa ukázalo, že bola zahrabaná s dcérou, na ktorú v podstate kašľala. Je zaujímavé, ako sa život s nami zahrá.”

Ako sme už spomínali, Bond Lane Woodovej profesionálne šťastie nepriniesol. Aj keď... Jej filmografia na IMDb.com ukazuje viac ako päťdesiat filmových a seriálových rolí, zahrala si aj v takých hitoch ako Starsky a Hutch, Mission Impossible či Nero Wolfe.

Ťažko povedať, či jej herectvo naozaj malo limity, alebo sa skrátka len stala obeťou „škatuľkovania“, no najčastejšie ju obsadzovali do úloh krásnych hlupaní alebo sexi slečien voľných mravov. „To nemôžete hrať donekonečna. Veľmi som tým trpela. Spomínam si, ako som raz povedala producentovi - Myslite na mňa ako na dievča od susedov,“ povedala v roku 2012 v Daily Telegraph. „A on mi odpovedal - Zlatko, ak by si ty bola dievča od susedov, musela by si žiť vo veľmi rozľahlej oblasti!“

Sestry: Vľavo Natalie Woodová, vpravo jej mladšia sestra Lana. „Ja som bola herečka, Natalie hviezda,“ vraví.
Sestry: Vľavo Natalie Woodová, vpravo jej mladšia sestra Lana. „Ja som bola herečka, Natalie hviezda,“ vraví.
Zdroj: profimedia.sk

Iba jedna láska

V bondovke Diamanty sú večné si síce s Agentom 007 nestihla užiť, no v skutočnosti Sean Connery jej vnadám neodolal. A romániky zažila Lana Woodová aj s ďalšími celebritami. Napríklad s Alainom Delonom či so žiadaným hollywoodskym fešákom Warrenom Beattym.

Vydávala sa päťkrát - prvý raz v šestnástich - a toľkokrát sa aj rozviedla. Väčšina vzťahov nevydržala viac ako rok. Jej posledným manželom bol Allan Balter, scenárista seriálu Mission Impossible, ktorý bol predlohou filmov s Tomom Cruisom. Rozišli sa v roku 1981, odvtedy už Lana hlavu do chomúta nevložila.

Skutočne zaľúbená vraj bola iba raz - do tajomného ženatého muža. „Trvalo to štyri roky, bola som do neho šialene zamilovaná. Posledný deň nakrúcania Diamantov som Seanovi povedala, že sa už viac neuvidíme, pretože sa vraciam k nemu. Bolo to komplikované. Bol ženatý. Hovoril, že ženu opustí, no nikdy to neurobil. Doteraz sú spolu,“ spomínala Lana Woodová na najväčšiu lásku svojho života v roku 2012 v rozhovore pre Daily Telegraph.

Hoci muži po nej šaleli, ona sama sa vraj nikdy necítila pekná. „Nikdy som sa nepovažovala za atraktívnu. Mala som krivky, bola som veľká, Natalie bola útla. V mojich očiach ona bola ideál a ja iba škaredá sestra. Ani počet chlapov, ktorých som mala, to nezmenil. Iba roky terapie.“ Mimochodom, ešte pred Bondom Lana pózovala nahá pre Playboy. Jej sestra z toho vraj bola zhrozená.

Naivky alebo hriešnice: Škatuľkovanie Lane Woodovej uškodilo.
Naivky alebo hriešnice: Škatuľkovanie Lane Woodovej uškodilo.
Zdroj: Getty Images

Pomohli jej kamaráti

Možno by dnes už Lana Woodová spala pod mostom, nebyť onoho zúfalého statusu na Facebooku. Prečítala si ho totiž aj jej priateľka, novinárka z Vanity Fair Sheila Wellerová. Okrem morálnej podpory jej pomohla finančne. Okamžite zorganizovala zbierku, ktorá vyniesla už 23-tisíc dolárov. Slušná suma, na preklenutie akútnej núdze to bohato postačí. „Ten status viedol k telefonátu a následnej lekcii o živote po sláve,“ píše Wellerová.

A bola to lekcia poriadne trpká.

Čo ste nevedeli o Plenty O’Toolovej

Zoznamovací dialóg s Agentom 007 - vo filme Diamanty sú večné z roku 1971 ho hral Sean Connery - sa dostal do bondovských encyklopédií ako jeden z najvydarenejších v sérii.

Plenty: „Ahoj, ja som Plenty.“ Bond: „Ale pravdaže si!“ Plenty: „Plenty O’Toole.“ Bond: „To bude zrejme meno po otcovi.“ Na vysvetlenie, išlo o narážku. Všetky Bondove dievčatá majú sexistické mená a kým Plenty odkazuje na poprsie, Toole zasa na slangový výraz pre penis.

  • Lana Woodová je drobná, má iba 160 centimetrov. Väčšinu scén s Bondom preto odohrala stojac na debničke. Iba scénu, keď jej vyzlieka šaty, v extrémne vysokých podpätkoch.
  • Plenty O’Toolová sa utopí v bazéne s betónovým závažím na členkoch. Nakrúcanie scény bolo náročné, herečka sa vraj takmer skutočne utopila, pomohlo jej však, že bola „certifikovaná“ potápačka, a tak v kritickej chvíli neprepadla panike.

Bond ich potopil

Úloha Bondovho dievčaťa nezničila kariéru iba Lane Woodovej. „Prepadli“ aj ďalšie.

Maryam d’Aboová

Zahrala si čelistku Karu Milovy v bondovke Living Daylights (1987) s Timothym Daltonom, ktorá sa odohráva aj na Slovensku. Po Bondovi už veľa vody nenamútila. Erotický triler Tomcat - Nebezpečné túžby išiel rovno na video a neprerazila ani účasťou v Denníkoch červených črievičiek. V roku 2007 utrpela krvácanie do mozgu, dnes je vraj úplne zdravá.

Maryam d’Aboová
Maryam d’Aboová
Zdroj: Archív
Maryam d’Aboová
Maryam d’Aboová
Zdroj: Archív

Jill St. Johnová

Zlodejka diamantov Tiffany Casová v bondovke Diamanty sú večné (1971) s Connerym. Po Bondovi už hrala iba v televíznych filmoch a seriáloch. V roku 1990 sa vydala za Roberta Wagnera, vdovca po Natalie Woodovej. Urobili spolu päť filmov, všetky boli prepadáky.

Jill St. Johnová
Jill St. Johnová
Zdroj: Archív

Denise Richardsová

Nukleárna fyzička Dr. Christmas Jonesová v bondovke Jeden svet nestačí (1999) s Pierceom Brosnanom. Po Bondovi si zahrala v samých nevydarených produkciách a fiaskom bol aj jej osobný život. Manželstvo s Charliem Sheenom, otcom jej dvoch dcér, sa skončilo divokým rozvodom.

Denise Richardsová
Denise Richardsová
Zdroj: Archív
Denise Richardsová
Denise Richardsová
Zdroj: Archív

Izabella Scorupco

Poľsko-švédska exmodelka a speváčka stvárnila vedkyňu Natáliu Šimanovú v Zlatom oku (1995) s Brosnanom. Po Bondovi znenávidela popularitu a vzala si profesijné voľno. Odmietla úlohu vo filme L. A. Utajené skutočnosti, ktorý jej náhradníčke Kim Basingerovej vyniesol Oscara.

Izabella Scorupco
Izabella Scorupco
Zdroj: Archív